15 września 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Grad medali Polaków na ME wojskowych i Igrzyskach Frankofońskich

Polscy lekkoatleci wciąż kontynuują swoje starty na bieżni. Wielu z nich w ostatnich dniach wzięło udział w Igrzyskach Frankofońskich w Nicei (8-15.09) i Wojskowych Mistrzostwach Europy w niemieckim Warendorfie (9-16.09). Z obu imprez nasi reprezentanci wrócili z kilkunastoma medalami.

Marcin Lewandowski

Jednym z zawodników, który do Polski wróci ze złotym medalem jest Marcin Lewandowski. Czwarty zawodnik sierpniowych mistrzostw świata w Moskwie zwyciężył na swoim koronnym dystansie 800 m z czasem 1:50.05. Polak wyprzedził dwóch Brazylijczyków (ME miały otwarty charakter) – Klebersona Da Vide (1:50.14) i Lutimara Abreu Paesa (1:50.52).

Mistrzem Europy wojskowych został także Kacper Kozłowski, który wygrał na 400 m (46.45). Srebro w tym samym  biegu wywalczył Marcin Marciniszyn (46.49).

Drugi  był także Dominik Bochenek, który dystans 110 m przez płotki pokonał w czasie 14.10. Co ciekawe w tym wyścigu wystartowało tylko dwóch zawodników…

Kolejny srebrny medal wywalczyły sprinterki startujące w sztafecie 4x 100 m. Polki w składzie Marika Popowicz, Weronika Wedler, Ewelina Ptak i Marta Jeschke z wynikiem 44.81 okazały się gorsze jedynie od Ukrainek (44.66 – rekord mistrzostw).

Medal wywalczył również Grzegorz Zimniewicz (10.43). Sprinter z Leszna zajął drugie miejsce w biegu na 100 metrów w finale ulegając jedynie mistrzowi Niemiec – Julianowi Reusowi (10.39). Na czwartej pozycji uplasował się Robert Kubaczyk (10.61) – ten sam zawodnik nie ukończył finału na 200 m, a na piątej – Kamil Masztak (10.81).

W finale stumetrówki pań Marika Popowicz była czwarta – 11.75 (taką samą pozycję zajęła na 200 m – 23.83), Weronika Wedler – piąta (12.02), a Marta Jeschke nie ukończyła biegu. Z czasem 11.30 zwyciężyła Ukrainka Maria Riemien.

IMG 2588
Weronika Wedler, Marika Popowicz, Marta Jeschke i nieobecna na zdjęciu –
Ewelina Ptak wywalczyły w sztafecie  4x 100 m srebrny medal

Czwarta była również Ewelina Ptak, która z czasem 53.52 poprawiła rekord życiowy w finałowym biegu na 400 m, Dwie lokaty niżej sklasyfikowana została Anna Kiełbasińska (55.41), która szósta była również na dystansie 200 m (24.29).

W biegu na 5000 m Hubert Pokrop zajął 7 miejsce – takie samo jakie zajął dzień później w wyścigu na 1500 m.

Medale w Warendorfie wywalczyli także Łukasz Michalski (złoto w skoku o tyczce), Jakub Szyszkowski (złoto w pchnięciu kulą) i Piotr Małachowski (brąz w rzucie dyskiem).

Igrzyska Frankofońskie

Wcześniej ponad 20 lekkoatletów startowało w Nicei w ramach 7. Igrzysk Frankofońskich. We Francji polscy biegacze zdobyli dwa medale – oba na dystansie 1500 m.

Pierwszy krążek wywalczyła Angelika Cichocka, która z rezultatem 4:19.37 uplasowała się na trzecim miejscu w biegu na 1500 m, tuż za Marokankami: Rabab Arrafi (4:18.70) i Siham Hilali (4:18.89). W tym samym wyścigu piąta była Katarzyna Broniatowska (4:21.22), a szósta Danuta Urbanik (4:21.87).

W biegu na 1500 m wśród mężczyzn wysoką formę potwierdził Krzysztof Żebrowski, który przegrał jedynie z Ayanlehem Souleimanem z Dżibuti (3:57.35), brązowym medalistą mistrzostw świata w Moskwie. Przypomnijmy, że Żebrowski tydzień temu uzyskał świetny rekord życiowy – przeczytaj 3:35.07 Krzysztofa Żebrowskiego w Rieti.

cichocka jozwik
Angelika Cichocka i Joanna Jóźwik na podium Mistrzostw Polski

Blisko medalu była Joanna Jóźwik, która na 800 m zajęła czwarte miejsce (2:03.76) – jedną lokatę przed Angeliką Cichocką (2:04.04).

Czwarta była także Joanna Linkiewicz, która z czasem 57.99 ukończyła bieg na dystansie 400 m przez płotki.

W innym biegu płotkarskim – na 100 m – ósma była Karolina Kołeczek (14.08). W eliminacjach w tej samej konkurencji odpadła Katarzyna Świostek.

Na podium w Nicei stawali także Tomasz Majewski (złoto w pchnięciu kulą), Paweł Fajdek (złoto w rzucie młotem), Adrian Strzałkowski (złoto w skoku w dal), Anna Jagaciak (złoto w skoku w dal i trójskoku), Łukasz Grzeszczuk (złoto w rzucie oszczepem), Anita Włodarczyk (złoto w rzucie młotem) oraz Teresa Dobija (srebro w skoku w dal) i Justyna Kasprzycka (srebro w skoku wzwyż).

W klasyfikacji medalowej Igrzysk w lekkoatletyce nasi reprezentanci ustąpili tylko Francuzom.

Igrzyska Frankofońskie to multidyscyplinarne zawody sportowe rozgrywane obecnie co 4 lata. Zawody są swoistym odpowiednikiem Igrzysk Wspólnoty Narodów.