29 sierpnia 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

GL Zurych: Rozpędzona Jelimo bije kolejny rekord

Niespełna tydzień po zakończeniu igrzysk olimpijskich w Pekinie lekkoatleci wrócili do Europy. Pierwszym mityngiem, na jakim spotkała się elita światowych biegaczy był Weltklasse Zürich, czyli piąte zawody z cyklu Golden League.

a852_gl.jpgNajwiększą atrakcją mityngu miał być start trzykrotnego mistrza olimpijskiego Usaina Bolta na dystansie 100 metrów. Jamajczyk, który w Pekinie wspomniany dystans pokonał w rekordowym czasie 9.69 tym razem pobiegł "tylko" 9.83. Wystarczyło mu to jednak do zwycięstwa. Podobnie jak Bolt w Zurychu triumfowali także inni złoci medaliści olimpijscy: Kenenisa Bekele (5000 m), Dayron Robles (110 m ppł.) i Pamela Jelimo (800 m), która po raz kolejny poprawiła rekord świata juniorek (1:54.01).

Niepowodzenie w Pekinie odbili sobie natomiast: Jeremy Wariner, pierwszy na dystansie jednego okrążenia, który w bezpośrednim pojedynku pokonał mistrza olimpijskiego
LaShawn Merritta, Sanya Richards pierwsza na tym samym dystansie wśród kobiet, Lolo Jones, zwyciężczyni na 100 m ppł. (w Pekinie potknęła się na ostatnim płotku i bieg ukończyła na dalszej pozycji) oraz Paul Kipsiele Koech (w stolicy Chin nie wystartował, gdyż był tylko rezerwowym).

Wśród Polaków dobry start zanotował Artur Noga, trzeci na krótszym dystansie płotkarskim (13.37) oraz Marek Plawgo czwarty na 400 m ppł. (48.88). Polska sztafeta 4x 100 m w składzie Dariusz Kuć, Marcin Jędrusiński, Kamil Masztak i Łukasz Chyła ukończyła bieg na 4 miejscu z czasem 39.02. Indywidualnie najszybszym sprinterem okazał się Jędrusiński, który 100 metrów pokonał w czasie 10.46 (0.0 m/s).

Szanse na zwycięstwo w łącznym cyklu Golden League mają jeszcze Pamela Jelimo oraz skoczkini wzwyż Blanka Vlasic, która zwyciężyła dziś z wynikiem 2.01. Zwycięzcy konkurencji biegowych: