Redakcja Bieganie.pl
Już za miesiąc długo wyczekiwany Flexistav Bieg Granią Tatr. Trasa imprezy, która będzie jednocześnie Mistrzostwami Polski Skyrunning Ultra została nieznacznie zmodyfikowana. Monika Strojny i Justyna Żyszkowska opowiadają nam o atrakcjach dla uczestników i kibiców oraz o wyzwaniach stojących przed organizatorami jednego z najtrudniejszych biegów w Polsce.
Za niecały miesiąc, a dokładnie w sobotę 17 sierpnia, zaledwie 350 szczęśliwców stanie na starcie Flexistav Biegu Granią Tatr w Zakopanem. Zmierzą się z jedną z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej wymagających technicznie tras biegowych w Polsce.
W tym roku biuro zawodów będzie znajdować się w Hotelu Nosalowy Dwór Resort & Spa, zaś miasteczko biegowe i meta staną w Kuźnicach, w zespole dworsko-parkowym (obok Dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego, który został jednym z partnerów wydarzenia). W związku z przeniesieniem mety, trasa będzie krótsza o około 1,2 km i będzie prowadziła z Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej przez Grzesia, Wołowiec, Starorobociański Wierch na Halę Ornak, dalej przez Czerwone Wierchy na Halę Gąsienicową, Krzyżne, Dolinę Pięciu Stawów i Rówień Waksmundzką do Kuźnic. Dystans wyniesie 70 km z przewyższeniami +5000m. Na trasie znajdą się 2 dwa punkty odżywcze, w których organizatorzy liczą na szczególny doping kibiców: przy Schroniskach na Hali Ornak i w Murowańcu. Trzeci punkt tylko z napojami usytuowany będzie na drodze do Morskiego Oka, przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Do kibicowania zaprasza też Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz Polskie Koleje Linowe na Kasprowym Wierchu.
W tym roku przekroczona została liczba 900 zgłoszeń. Na starcie stanie mniej więcej jedna trzecia chętnych. O medale Mistrzostw Polski w Skyrunningu na dystansie ultra powalczą zapewne zwycięzcy pierwszej i drugiej edycji imprezy – Przemek Sobczyk i Bartosz Gorczyca. Wszyscy, którzy ukończą zawody w limicie czasu otrzymają medale wykonane z naturalnego tworzywa oraz bluzy „finisher” marki Dynafit.
Ze względów ekologicznych na punktach odżywczych zrezygnowano z plastikowych kubków – wszystkie napoje będą nalewane do bidonów, camelbacków oraz wielorazowych kubków niesionych przez zawodników. Na „ekozachętę” zawodnicy w pakiecie startowym otrzymają wielorazowe „flaski” Dynafit ufundowane przez Apotex, dystrybutora marki FlexiStav.
– Dzięki współpracy z TPN i marką Polar Sport na mecie w Kuźnicach zostaną
zorganizowane warsztaty pt. Zero Waste czyli praktyczna nauka, jak żyć minimalizując
wytwarzane przez siebie śmieci – opowiada Justyna Żyszkowska współorganizator Flexistav Biegu Granią Tatr. – Najmłodsi będą mogli wziąć udział w
akcji „Zostań Przyjacielem Tatrzańskiego Parku Narodowego”, w której
każde dziecko, które rozwiąże zadania dostosowane do swojego wieku
otrzyma odznakę Przyjaciela Parku i pamiątkowy dyplom. Dodatkowo
Cukiernia Piekarnia Gałuszka z Żywca przeprowadzi praktyczne zajęcia ze
zdrowego odżywania: pieczenie słodkości bez użycia białego cukru… Polar
Sport przygotuje z kolei konkurs, w ramach którego będzie można wygrać gadżety,
które wspierają ekologiczne zachowania. Wszystko będzie działo się na
mecie w Kuźnicach na którą serdecznie zapraszamy zarówno turystów jak i
kibiców oraz ma się rozumieć zawodników.W biurze zawodów w Hotelu Nosalowy Dwór Resort & Spa 16 sierpnia będzie można natomiast wesprzeć Fundację DKMS i zostać dawcą szpiku w godz. 12-19. W piątek będą też wypożyczane bezpłatnie kijki marki Leki, aż 90 par z kolekcji Trail Running w tym flagowy model Micro Trail Pro. Będzie też można kupić koszulki pamiątkowe biegu, odebrać zamówione gadżety od Halfworn czy uzupełnić batony i żele energetyczne z serii enduro na stoisku Nutrend. Stoisko z pięknymi i wygodnymi ubraniami przygotuje Konsta – made in Zakopane (dla małych i dużych biegaczy), a wybór nie tylko regionalnych gadżetów zapewni Baza Tatry. Biuro zawodów znajdować się będzie w sali Rysy na poziomie -1, a wieczorna obowiązkowa odprawa odbędzie się w sali Gerlach.
Każda kolejna edycja biegu jest wielkim wyzwaniem dla organizatorów.
– Chyba najtrudniej było w pierwszej edycji, głównie ze
względu na logistykę, oznaczenie tak trudnej trasy oraz przekonanie
różnych instytucji, że taki bieg ma sens i nie szkodzi przyrodzie. Teraz
głównie zabiegamy o sponsorów oraz udział wolontariuszy – bez ich
licznej pomocy zawody nie byłyby możliwe. Cieszy nas to, że tak wiele
osób z Zakopanego i całej Polski przyjeżdża, by wspomóc nas oraz
biegaczy. Szczególnie dziękujemy ratownikom i lekarzom z obstawy
medycznej – to ich obecność daje nam trochę spokoju… W tym roku udało
się również pozyskać ważnego partnera czyli Tatrzański Park Narodowy –
po raz pierwszy w historii imprezy – podsumowuje Monika Strojny z komitetu organizacyjnego imprezy.
W imieniu organizatorów i całego Zakopanego serdecznie zapraszamy do kibicowania na trasie zawodów 17 sierpnia 2019 roku. Do zobaczenia w Tatrach!
Więcej na www.graniatatr.pl oraz hwww.facebook.com/BiegUltraGraniaTatr/
Imprezę wspierają: Flexistav, Dynafit, Eutelsat, Polar Sport, Nutrend, Thule, Coca-Cola, Urząd Miasta Zakopane, Nikwax, Piekarnia Cukiernia Gałuszka, PKL oraz Hyundai i Autoneo.