New Balance 1080v12
 
21 sierpnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Ewa Swodoba coraz szybsza! Kolejny rekord młodej sprinterki


W niesamowitej formie znajduje się Ewa Swoboda. Po zajęciu 5 miejsca w finale 100 m na Mistrzostwach Świata Juniorów, tym razem polska sprinterka błysnęła podczas 2. Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży. W chińskim Nankin już w eliminacjach uzyskała wspaniały czas 11.30! Jest to nowy rekord Polski kadetek i juniorek!

swoboda kusy

Zaledwie 17-letnia Swoboda radzi sobie na międzynarodowej arenie wyśmienicie. Na swoim koncie ma już 4 miejsce zajęte na Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych w Doniecku (2013) oraz wspomniane 5 miejsce na niedawno zakończonych Mistrzostwach Świata Juniorów w Eugene. Tym razem podopieczna Iwony Krupy celuje w złoto Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży.

Polka ma ogromne szanse na sukces w Chinach, czego dowodem jest jej postawa w czwartkowych eliminacjach. Swoboda zajęła w nich pierwsze miejsce ze znakomitym rezultatem 11.30 (wiatr 0.0 m/s). Ten wynik to oczywiście nowy rekord życiowy zawodniczki, nowy rekord Polski kadetek i zarazem rekord Polski juniorek. Ten ostatni poprawiła aż o 0.12 s i odebrała go nie byle komu, tylko Ewa Kłobukowskiej, brązowej medalistce Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Co imponujące przewaga Polki nad druga zawodniczką eliminacji, Chinką Xiaojing Liang, wynosiła aż 0.34 s. W finale reprezentantka Czwórki Żory będzie więc główną faworytką do złota. Walkę o medale zaplanowano na sobotę, 23 sierpnia. 

Dobry start w Nankin zanotowała także Aneta Konieczek, która awansowała do finałowego biegu na 2000 m z przeszkodami. Polka dodatkowo wynikiem 6:46.47 wyrównała rekord Polski juniorek młodszych.

Dzień wcześniej awans do głównego finału uzyskał także Dawid Żebrowski w biegu płotkarskim na 110 m (13.64). 

Wyniki i program minutowy: http://www.iaaf.org/competitions/youth-olympic-games/