Ennaoui oregon
18 lipca 2022 Krzysztof Brągiel Sport

Ennaoui gotowa na sensację? Zapowiedź IV dnia MŚ w Eugene


Na papierze nie jest faworytką, ale Sofia Ennaoui jest człowiekiem od zadań specjalnych. W nocy z poniedziałku na wtorek pobiegnie w finale 1500 m. Ponadto wydarzeniami kolejnego dnia zmagań w Eugene będą: maraton kobiet i finał mężczyzn na 3000 m z przeszkodami. Jak dokładnie wygląda rozkład jazdy na 4 dzień zawodów? O której wstać, żeby nie przegapić startów Polaków? Sprawdzamy, co ciekawego wydarzy się na słynnym Hayward Field czwartego dnia lekkoatletycznego mundialu.

Niespodzianki się zdarzają

Faworytki do medali na 1500 metrów są oczywiste: Faith Kipyegon, Gudaf Tsegay i Laura Muir. Sport kocha jednak niespodzianki. Dlaczego sprawczynią sensacji nie miałaby być Sofia Ennaoui? Polka ma duży argument, żeby nawiązać walkę z czołówką – potężne przyśpieszenie.

Chętnych, żeby wmieszać się w walkę o podium będzie jednak więcej. Hirut Meshesha, Winny Chebet, czy Freweyni Hailu nie przyleciały do Oregonu, żeby robić za statystki. Dobrze w tym sezonie wygląda Jessica Hull z Australii, podobnie jak Amerykanka, Sinclaire Johnson, która będzie napędzana przez lokalną publiczność.

Chepngetich po raz drugi?

W poniedziałkowy poranek do walki staną maratonki. Na liście startowej brakuje największych gwiazd: Peres Jepchirchir i Brigid Kosgei. Kenijki stoczyły zacięty pojedynek podczas ubiegłorocznych IO w Tokio i gdyby tylko pojawiły się w Oregonie, należałoby się spodziewać powtórki z rozrywki.

Pod nieobecność gwiazd na faworytkę wyrasta Ruth Chepngetich, która triumfowała 3 lata temu podczas tropikalnego maratonu w Dosze. W tym sezonie wygrała mocno obsadzony maraton w Nagoyi, gdzie w pokonanym polu zostawiła Lonah Salpeter. Reprezentantka Izraela jest w stawce.

Swoją robotę powinny też wykonać Etiopki. Być może Bekere, Gebreslase i Yeshaneh przygotowały tak wyborną formę, jak wczoraj ich krajanie, Tola i Geremew. Warto też zwrócić uwagę na Amerykanki. Poza Sarą Hall i Emmą Bates w składzie gospodyń jest rekordzistka USA, Keira D’Amato, która w ostatniej chwili zastąpiła wśród powołanych, kontuzjowaną, Molly Seidel (3 zawodniczkę IO w Tokio).

Girma? El Bakkali? El Bakkali? Girma?

Finał 3000 m z przeszkodami zapowiada się na biegową bitkę rodem z oktagonu. Soufiane El Bakkali i Lamecha Girma siłują się od pewnego czasu jak rasowi fighterzy. Pierwszy pobiegł w tym sezonie 7:58.28, drugi 7:58.68. W bezpośrednich starciach zwyciężał Marokańczyk. Tak było podczas IO w Tokio i niedawno podczas DL w Rabacie.

A może do gry w przeszkodowym świecie wrócą Kenijczycy? W stawce jest obrońca tytułu, Conseslus Kipruto. Kenia przez ostatnie 30 lat zdominowała 3000 m z przeszkodami, od 1991 roku zdobywając tytuły mistrzowskie serią. Tokio pokazało jednak, że coś się niewątpliwie zacięło.

Sułek na medalowym tropie

Czwartego dnia mistrzostw będziemy też z zainteresowaniem przypatrywać się Adriannie Sułek, która idzie przez siedmiobój jak burza. Pierwszego dnia zmagań ustrzeliła rekordy życiowe na 200 m i w pchnięciu kulą. Niewiele zabrakło do wyrównania życiówki w skoku wzwyż. W poniedziałek rozegrane zostaną 3 konkurencje: skok w dal, rzut oszczepem i wieńczące zabawę, ukochane przez wieloboistki, 800 m.

Sułek po 4 konkurencjach jest na 4 miejscu z dorobkiem 3982 punktów. Druga z naszych reprezentantek, Paulina Ligarska, zajmuje 13 pozycję (3611 pkt).

4 dzień MŚ w Eugene (18 lipca/19 lipca)

15:15 – maraton kobiet
18:35 – siedmiobój, skok w dal (Paulina Ligarska, Adrianna Sułek)
19:55 – siedmiobój, rzut oszczepem, gr. A (Paulina Ligarska, Adrianna Sułek)
21:05 – siedmiobój, rzut oszczepem, gr. B (Paulina Ligarska, Adrianna Sułek)

2:05 – 200 m mężczyzn – eliminacje
3:00 – 200 m kobiet – eliminacje
3:55 – siedmiobój, 800 m kobiet (Paulina Ligarska, Adrianna Sułek)
4:20 – 3000 m z przeszkodami – FINAŁ
4:50 – 1500 m kobiet – FINAŁ (Sofia Ennaoui)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.