29 sierpnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Dzisiaj Diamentowa Liga w Zurychu – będzie rekord Polski?


Masa emocji, wiele gwiazd, szansa na rekord Polski – tak w skrócie można zapowiedzieć to co będzie działo się w czwartek na mityngu Diamentowej Ligi w Zurychu. W Szwajcarii zobaczymy największe gwiazdy minionych mistrzostw w Moskwie: Usaina Bolta i Shelly-Ann Fraser-Pryce, a także Polaków: Artura Nogę i Marcina Lewandowskiego.

Letzigrund
Stadion w Zurychu

Mityng Weltklasse w Zurychu to obok Memoriału van Damme w Brukseli jeden z dwóch finałowych zawodów Diamentowej Ligi. To właśnie tam zajdą decydujące rozstrzygnięcia dotyczące ostatecznego kształtu klasyfikacji generalnej cyklu. W tej kwestii wiele może się jeszcze wydarzyć, gdyż wartości punktowe za zajęcie miejsc 1-3 w tych dwóch ostatnich mityngach będą mnożone razy dwa.

Po mityngu w Sztokholmie wiadomo już, że zwycięstwo w tegorocznej edycji DL zapewniły sobie Amantle Montsho (400 m), Abeba Aregawi (1500 m), Dawn Harper-Nelson (100 m ppł.) i Zuzana Hejnová (400 m ppł.). W Zurychu poznamy kolejnych zwycięzców.

Jamajczycy faworytami sprintu

Co ciekawe szans na wygranie diamentów w biegu na 100 m nie ma już mistrz i rekordzista świata na tym dystansie – Usain Bolt. Jamajczyk mimo to będzie głównym faworytem do wygrania tej konkurencji w Zurychu.

usain_bolt_1.jpg

Na mistrzostwach świata w Moskwie Bolt nie dał szans swoim rywalom pewnie wygrywając na 100 i 200 m, choć należy pamiętać, że nie jest w tym sezonie niepokonany. To właśnie na mityngu Diamentowej Ligi doznał bowiem porażki, a jego pogromcą okazał się Justin Gatlin. Amerykanin jest obecnie liderem klasyfikacji DL co stawia go w roli faworyta do ostatecznego zwycięstwa.

Szansę na wygraną w Zurychu, a przy okazji także w klasyfikacji generalnej DL w biegu na 200 m ma także inna multimedalistka z Moskwy – Shelly-Ann Fraser-Pryce. Jamajka obecnie plasuje się na drugim miejscu klasyfikacji DL, jednak jeżeli w Szwajcarii wciąż będzie w takiej formie, jaką prezentowała w Rosji nie powinna mieć problemów z pokonaniem liderki – Murielle Ahoure.

W biegu na 400 m walka o zwycięstwo toczyć się będzie pomiędzy mistrzem świata – LaShawnem Merrittem i mistrzem olimpijskim – Kiranim Jamesem.

Artur Noga i kolejna próba poprawienia rekordu Polski

Polscy kibice ze szczególnym zainteresowaniem powinni śledzić rywalizację mężczyzn w biegu płotkarskim na 110 m. Własny rekord Polski w tej konkurencji będzie chciał poprawić Artur Noga. 

IMG 5997

Noga, dziewiąty zawodnik minionych mistrzostw świata świetnie zaprezentował się w niedzielę podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej w Warszawie. Odniósł tam nie tylko bardzo pewne zwycięstwo, ale przede wszystkim ustanowił nowy rekord kraju – 13.26. Jak się okazuje to jednak nie wszystko na co stać naszego reprezentanta. W rozmowie z Przeglądem Sportowym mówi, że może biegać jeszcze szybciej, a bardzo dużym optymistą jest w tej sprawie jego trener, Andrzej Radiuk, który wspomina, że Artur jest w stanie uzyskiwał wyniki na poziomie 13.10-13.15.

Co takie rezultaty dawałby rekordziście Polski w rywalizacji z najlepszymi? Przyjrzyjmy się chociażby ostatnim mistrzostwom w Moskwie. Tam zwycięstwo odniósł David Oliver z czasem 13.00. Na razie taki wynik wydaje się być poza zasięgiem Polaka, jednak już pozostałe dwa miejsca na podium mogą być wkrótce realne do osiągnięcia (13.13 – srebro, 13.24 – brąz), podobnie jak chociażby trzecie miejsce na ubiegłorocznych Igrzyskach w Londynie (13.13). Czy więc Artur w kolejnych sezonach walczyć będzie o medale najważniejszych międzynarodowych imprez? Mamy nadzieję.

Marcin Lewandowski na 800 m

Nadzieję na medal na zawodach rangi mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich wiążemy także z Marcinem Lewandowskim. Zawodnik bydgoskiego Zawiszy może mówić o pechu. W swojej karierze już kilkukrotnie zajmował czwarte miejsce na najważniejszej imprezie sezonu (MŚJ 2006, MŚ 2011, 2013, HME 2013), wciąż jednak znajduje się w światowej czołówce i wierzy w sukces na dużej imprezie.

l.jpg

Marcina również zobaczymy w Zurychu, gdzie w bardzo silnej stawce walczyć będzie o poprawienie rekordu życiowego. Na starcie obok Polaka staną m.in. Amerykanie Brandon Johnson, Duane Solomon i Nick Symmonds oraz Kenijczycy Timothy Kitum i Job Kinyor.

Starcie gigantek na 5000 m

Z pozostałych konkurencji biegowych niezwykle interesująco zapowiada się bieg kobiet na 5000 m, gdzie dojdzie do pojedynku dwóch mistrzyń świata z Moskwy – Tirunesh Dibaby i Meseret Defar. 

Ciekawie powinno być również na 1500 m i 3000 m pprz., gdzie słabsze występy w Sztokholmie będą chcieli oprawić mistrzowie świata – Asbel Kiprop i Ezekiel Kemboi

Na 800 m wśród kobiet faworytką będzie Eunice Sum, choć z pewnością wiele kibiców większą uwagę skupi na Caster Semenyi, mistrzyni świata z Berlina, która na mityngu Diamentowej Ligi wystartuje w tym sezonie po raz pierwszy (w Moskwie nie mogliśmy jej zobaczyć, gdyż reprezentantce RPA nie udało się uzyskać minimum).

caster semenya 01

Caster Semenya celebruje wywalczenie srebrnego medalu IO w Londynie
(fot. Tab59 from Düsseldorf, Allemagne, Flickr)

Zawody tradycyjnie zakończy bieg sztafetowy 4x 100 m. Tym razem na bieżni stadionu Letzigrund rywalizować będą kobiety, a faworytkami będą Jamajki oraz Amerykanki.

Faworyci pozostałych konkurencji biegowych

400 m mężczyzn: LaShawn Merritt, Kirani James, Luguelin Santos,
800 m kobiet: Ajee Wilson, Caster Semenya, Yekaterina Poistogova, Mariya Savinova, Eunice Sum, Alysia Montano, Malika Akkaoui,
1500 m mężczyzn: Augustine Choge, Silad Kiplagat, Caleb Ndiku, Matt Centrowitz, Asbel Kiprop, Bethwell Birgen,
5000 kobiet: Mercy Cherono, Meseret Defar, Genzebe Dibaba, Tirunesh Dibaba, Sylvia Kibet, Viola Kibiwot,
400 m ppł. kobiet: Zuzana Hejnova
3000 m pprz. mężczyzn: Kirmin Kipruto, Hillary Yego, Paul Koech, Mahiedine Mekhissi Benabbad, Conseslus Kipruto, Ezekiel Kemboi

W Zurychu pojawią się także wicemistrz świata w rzucie dyskiem – Piotr Małachowski, szósty zawodnik mistrzostw w Moskwie w tej samej konkurencji – Robert Urbanek, podwójny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą – Tomasz Majewski (konkurs odbył się w środę, Majewski zajął w nim 5 miejsce – 20.81) i Tomasz Hamerlak w wyścigu wózkarzy na 1500 m.


Główny program zawodów

28 sierpnia 

17:30 diament.png Pchnięcie kulą Kobiety Wyniki
19:10 diament.png Pchnięcie kulą Mężczyźni Wyniki

29 sierpnia
 

18:10 diament.png Rzut dyskiem Mężczyźni Lista startowa
18:15 diament.png Skok w dal Mężczyźni Lista startowa
19:05 diament.png Skok o tyczce Kobiety Lista startowa
19:32 1500 m wózkarzy Mężczyźni Lista startowa
19:42 100 m seria 1 Kobiety Lista startowa
19:49 100 m seria 2 Kobiety Lista startowa
20:00 diament.png Skok wzwyż Mężczyźni Lista startowa
20:05 diament.png 400 m ppł. Kobiety Lista startowa
20:10 diament.png Rzut oszczepem Kobiety Lista startowa
20:13 diament.png 5000 m Kobiety Lista startowa
20:34 800 m  Mężczyźni Lista startowa
20:35 diament.png Skok w dal Kobiety Lista startowa
20:44 diament.png 200 m Kobiety Lista startowa
20:51 diament.png 1500 m Mężczyźni Lista startowa
21:02 diament.png 110 m ppł. Mężczyźni Lista startowa
21:10 diament.png 800 m Kobiety Lista startowa
21:20 diament.png 400 m Mężczyźni Lista startowa
21:28 diament.png 100 m Mężczyźni Lista startowa
21:35 diament.png 3000 m pprz. Mężczyźni Lista startowa
21:50 Sztafeta 4x 100 m Kobiety Lista startowa


Transmisję na żywo z mityngu w Zurychu przeprowadzi Polsat Sport Extra. Początek o godzinie 20:00 (czwartek, 29 sierpnia). Strona mityngu: www.diamondleague-zurich.com.