Drugie zawody Diamentowej Ligi w Shaoxingu (Szanghaju). Pia Skrzyszowska na 100 m ppł.
Druga z chińskich edycji tegorocznej Diamentowej Ligi, która w kalendarzu zwykle kojarzona jest z Szanghajem, tym razem odbywa się w Shaoxingu (zapisywanym też jako Keqiao). Organizatorzy zwracają uwagę na Jarosławę Machuczik, Armanda Duplantisa czy Karstena Warholma (niedawno poprawił póki co najlepszy wynik na 300 m ppł.), którzy zawsze mogą pobić rekord świata. Kilka innych konkurencji z rewelacyjną obsadą również gwarantuje bardzo wysoki poziom. W biegu na 100 m ppł. ponownie zobaczymy na starcie Diamentowej Ligi Pię Skrzyszowską, a bieg na 800 m poprowadzi Julia Jaguścik.
Druga Diamentowa w 2025, drugi „Szlem Johnsona”
Drugi mityng Diamentowej Ligi 2025 będzie miał miejsce na pięknym obiekcie nazwanym China Textile City Sports Center w okolicach Szanghaju, a dokładniej w Shaoxingu (Keqiao). Odbywający się w tym samym czasie co drugi z trzydniowych Grand Slam Track organizowanych przez Michaela Johnsona w Miami na Florydzie stara się powalczyć o najlepszych lekkoatletów i uwagę kibiców, o którą jest przecież coraz ciężej. Jak wypadł ten sprawdzian również dowiemy się niebawem.
The stage is set 🔥
Round 2 of the @Diamond_League hits Shanghai/Keqiao tomorrow and the line-ups are stacked 😤
Swipe for everything you need to know, including how to watch it live 📲#DiamondLeague
Pia Skrzyszowska w ostatniej konkurencji mityngu w Chinach
Największa konkurencja dla Diamentowej Ligi – odbywający się od piątku do niedzieli Gland Slam Track kusi sportowców sowitymi nagrodami finansowymi, ale są sportowcy, jak Danielle Williams z Jamajki, która po pierwszym „Wielkim Szlemie” pojechała na Diamentową Ligę w Xiamen. Jednak gdy terminy pokrywały się, tak jak w ten weekend, wybrała Diamentową w Shaoxingu (Szanghaju). Widać nie dla każdego większe pieniądze są decydujące przy wyborze zawodów (a być może nie znamy niektórych zapisów w kontraktach). W ponownie doborowej obsadzie wystartuje Pia Skrzyszowska, która w ostatniej konkurencji mityngu, oprócz z Williams powalczy m.in. z Tobi Amusan z Nigerii, Devynne Charlton z Bahamów czy Nią Ali z USA.
3000 m z przeszkodami bez El Bakkali’ego
Samuel Firewu z Etiopii jest faworytem w biegu mężczyzn na 3000 m z przeszkodami pod nieobecność mistrza olimpijskiego, Marokańczyka Soufiane El Bakkali’ego, który ostatnio przegrał w Xiamenie. Największe wyzwanie prawdopodobnie przyjdzie mu ze strony Kenijczyków – Simona Kipropa Koecha (3. miejsce w Xiamenie w zeszły weekend), mistrza świata w kategorii U20 Edmunda Serem i brązowego medalisty olimpijskiego – Abrahama Kibiwota.
110 m przez płotki bez Hollowaya i Szymańskiego
W biegu na 110 m przez płotki Cordell Tinch może zejść poniżej bariery 13 sekund (wygrywając w Xiamenie w zeszły weekend miał 13,06). O rewanż postara się drugi w Xiamenie Japończyk Rachid Muratake, a w stawce jest również mistrz olimpijski z Tokio Hansle Parchment, czy Chińczycy – Xu Zhuoyi i Liu Junxi, którzy z pewnością będą mieli duże wsparcie trybun. Hiszpan Enrique Llopis, który był czwarty na igrzyskach olimpijskich w Paryżu i Jamajczyk Rasheed Broadbell, który zdobył tam olimpijski brąz, również będą w grze. Nie wystartuje Grant Holloway, który z problemami ukończył (na ostatnim miejscu) ostatni mityng DL w Xiamenie, czy Jakub Szymański, który wystartuje w kolejnym Grand Slam Track.
Aregawi faworytem „piątki”
W biegu na 5000 m mężczyzn prym wiedzie srebrny medalista olimpijski w biegu na 10 000 m z 2024 r. – Etiopczyk Berihu Aregawi i jego rodacy – Ataklti Kidanu, Kuma Girma oraz Getnet Wale, który zajął czwarte miejsce w finale olimpijskim w biegu na 3000 m z przeszkodami. Kenijczyk Nicholas Kipkorir, który zajął czwarte miejsce w biegu na 5000 m na igrzyskach olimpijskich w Tokio, rozpocznie swój sezon lekkoatletyczny tym właśnie biegiem.
W biegu na 800 m kobiet, w którym faworytkami są Etiopki Tsige Duguma i Habitam Alemu, jak i Jamajka Natoya Goule-Toppin, poprowadzi Polka –Julia Jaguścik.
„Niediamentowe” konkurencje w doborowej stawce
W skoku w dal mężczyzn, konkurencji niebędącej w tym roku na tym mityngu częścią Diamentowej Ligi, wystąpi Jamajczyk, srebrny medalista olimpijski i mistrzostw świata, Wayne Pinnock, który zajął drugie miejsce w halowych mistrzostwach świata w Nankinie w zeszłym miesiącu i piąte w Xiamenie w zeszły weekend. Dołączy do niego rodak Tajay Gayle, mistrz świata z 2019 r. Jest silne trio chińskich skoczków, na czele z Zhang Mingkunem, który zwyciężył w Xiamen w zeszły weekend z najlepszym wynikiem 8,18 m, podczas gdy Australijczyk Liam Adcock, brązowy medalista halowych mistrzostw świata w zeszłym miesiącu, będzie miał nadzieję poprawić swoje drugie miejsce w Xiamenie.
Wiele ciekawych pojedynków
Na 100 m zmierzą się m.in. złoty medalista na 200 m z Paryża Letsile Tebogo czy srebrny medalista na setkę z Paryża – Kishane Thompson z Jamajki. Mocny jest już od początku sezonu na stadionie Akani Simbine z RPA (to także brązowy medalista na 60 m z niedawnych halowych mistrzostw świata), który wygrał w Xiamenie tydzień temu. Oprócz nich na starcie stawią się mistrz świata z 2019 r. Christian Coleman, halowy mistrz Europy 2025 – Jeremiah Azu z Wielkiej Brytanii, rekordzista Azji na 200 m – Xie Zhenye oraz rekordzista Afryki – Ferdinand Omanyala. Na 400 m po raz pierwszy od swojego zwycięstwa w Paryżu wystartuje Quincy Hall.
Transmisja diamentowej Ligi w Shaoxing 2025 (w zastępstwie Szanghaju)
Transmisja Diamentowej Ligi w Szanghaju 2025 odbędzie się w Polsacie Sport 3 od godz. 13:00.
Listy startowe i wyniki online Diamentowej Ligi w Shaoxing (Szanghaju) 2025
Listy startowe i wyniki online Diamentowej Ligi w Shaoxing (Szanghaju) 2025 można sprawdzić tutaj.
W Miami drugi Szlem Grand Slam Track
W najbliższy weekend (przez 3 dni) zaplanowano też drugie z zawodów organizowanych przez Michaela Jahnsona – Grand Slam Track (w Miami na Florydzie), które podsumujemy po ich zakończeniu.
Były chodziarz, który nieustannie dokądś zmierza (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor biografii Henryka Szosta, Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota oraz książki „Trening mistrzów". Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Pracownik Uniwersytetu Jana Długosza, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV L.O. w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.