2 marca 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Druga edycja Szybko po Woli


Już niedługo, bo 22 marca 2015 r., rusza druga seria biegów na 10 km, rozgrywanych na warszawskiej Woli w Parku Szymańskiego, czyli Szybko po Woli. Impreza w zeszłym roku była dość kameralna, w każdym z sześciu biegów uczestniczyło około stu zawodniczek i zawodników. Liczymy w tym roku na nieco wyższą frekwencję. Nawierzchnia twarda (znaczy się szybka), czyli asfaltowe i kostkowe alejki. Ale za to otoczenie miłe, bo parkowa zieleń, zbiorniki wodne i kilka fontann. Trasa biegu to czterokrotnie powtórzona pętla o długości 2500 m, na której najpierw jest długa i szeroka prosta o długości 600 m (stawka biegaczy ma gdzie się rozciągnąć bez przepychanek), a potem trochę zakrętów, w tym dwie zawrotki, bluszczowa bramka, mostek nad sztuczną rzeką i obieganie parkowego stawu. Pętelka z lotu ptaka przypomina ślimaka, więc zwierz ten niezbyt szybki stał się, trochę z przekory, symbolem wolskiej biegowej imprezy.
10342480 582618245184817 3728809203271867162 n
Start i meta w formie nadmuchiwanej bramy (zapewnionej przez Urząd Dzielnicy Wola, współorganizatora biegów), położonej przy centralnym skrzyżowaniu głównych parkowych alej, w miejscu zwanym Międzygłaziem, pomiędzy dwoma sporymi głazami narzutowymi. W sąsiedztwie bramy będzie całe zaplecze imprezy (biuro zawodów, depozyty, szatnie, punkt odżywczy tuż za bramą startu/mety). W sąsiedztwie, po drugiej stronie ulicy Elekcyjnej, w odwodzie jest wielki namiot amfiteatru w Parku Sowińskiego, ale będzie on użyty jako schronienie dla zaplecza biegu tylko przy bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych lub przy dużym przyroście frekwencji.
Bieg główny poprzedzają biegi dziecięce. W zależności od roku urodzenia najmłodsi biegacze startują na następujących dystansach:
100 m – przedszkolaki, wspólny start dziewcząt i chłopców o 9.30,
300 m – młodsza podstawówka, także dziewczyny i chłopcy startują razem  o 9.35,
600 m – starsza podstawówka i gimnazjum, też koedukacyjnie ruszają o 9.45.
Biegi dziecięce prowadzi Łoś, są one poprzedzone wspólną rozgrzewką, a potem Łoś ucieka, a uczestnicy ruszają w pościg. Biegi dla dzieci są bezpłatne, zapisy do nich prowadzone są bezpośrednio przed biegiem, trzeba się zarejestrować w biurze zawodów nie później niż kwadrans przed startem. A że czasem jest kolejka, więc warto przybyć odpowiednio wcześnie. W tym roku po raz pierwszy biegi dziecięce wiosennej serii biegów zostaną objęte łączną klasyfikacją w sześciu kategoriach (K-100, M-100, K-300, M-300, K-600 i M-600). Żeby być w niej uwzględnionym trzeba wziąć udział w przynajmniej trzech spośród czterech wiosennych biegów (decyduje suma czasów trzech najlepszych biegów), a najlepsze trójki w każdej kategorii zostaną nagrodzone imiennymi medalami ze wszystkimi rezultatami. Warto więc zabierać dziatwę regularnie na zawody, zwłaszcza, że dla najmłodszych będzie coś jeszcze.
Mogą na przykład wziąć udział w sztafecie rodzinnej 3 x 500 m, której start przewidziano po biegu głównym na godzinę 11.20. W sztafetowej drużynie bierze udział troje spokrewnionych biegaczy, z których przynajmniej jeden ma mniej niż 16 lat. Podobnie jak w biegach dziecięcych, zgłoszenia do sztafety są w dniu biegu i są bezpłatne. Ze względu na różne możliwości biegowe i składy sztafet rodzinnych zdecydowaliśmy jednak nie robić łącznej klasyfikacji całego cyklu w tej konkurencji. W czasie biegu głównego na 10 km, w którym uczestniczą rodzice, przewidzieliśmy też zajęcie dla dzieci – będzie to wspólna zabawa z chustą Klanza (bardzo fajnie się sprawdza, o ile dzieci jest sporo) lub konkurs biegowo-zręcznościowy.
trasa szymanski2
Przejdźmy do najważniejszego punktu imprezy, jakim jest bieg na 10 km. Postaramy się, żeby start był punktualnie o 10.00, poprzedzony oczywiście wspólnym odliczaniem. Dlatego prosimy uczestników o rejestrację i odbiór numerów startowych odpowiednio wcześniej. Numery startowe są zwrotne, należy je zwrócić po biegu, będą wykorzystane w kolejnych zawodach. Biuro zawodów będzie działało od 8.30. Oczywiście preferujemy wcześniejsze zgłoszenie się przez internetowy formularz zapisowy Datasport, który uruchamiamy na miesiąc przed każdym biegiem. Wysokość opłaty startowej jest zróżnicowana, w zależności od momentu zgłoszenia i jej uiszczenia. Przy zapisie z góry na wszystkie pięć biegów płaci się 5 x 25 zł, czyli 125 zł. Przy zgłoszeniu internetowym i uiszczeniu opłaty startowej nie później niż tydzień przed biegiem płaci się 30 zł. Przy zgłoszeniu na mniej niż tydzień przed biegiem i w dniu biegu płaci się 40 zł. Warto więc zgłosić się i opłacić przelewem wcześniej.
W 2014 roku trzy biegi miały miejsce wiosną (kwiecień, maj, czerwiec), potem była przerwa wakacyjna i trzy biegi jesienne (dwa we wrześniu i jeden w październiku). Okazało się, że wiosną frekwencja była dużo wyższa niż jesienią. Przyczyny upatrujemy w mocnej jesienią konkurencji, jako że w Warszawie i jej najbliższym sąsiedztwie samych półmaratonów w sierpniu i wrześniu jest chyba z osiem, nie mówiąc już o licznych, krótszych biegach i maratonie warszawskim. Poza tym od maja do połowy września trwa sezon imprez trithlonowych, który dodatkowo uszczupla szeregi potencjalnych uczestników Szybko po Woli. W drugiej edycji w 2015 r. zdecydowaliśmy się więc na wiosenną koncentrację punktowanych imprez. We wrześniu zaplanowaliśmy tylko jeden bieg, wyłączony z klasyfikacji cyklu, po którym będzie ceremonia zakończenia cyklu.

Konkretne daty Szybko po Woli 2015:

22 marca 2015 r.
12 kwietnia 2015 r.
17 maja 2015 r.
14 czerwca 2015 r.
20 września 2015 r. (bieg zakończeniowy, nie uwzględniany w klasyfikacji całego cyklu)
Na każdym biegu pierwsze trójki w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn są nagradzane trofeami. Poza klasyfikacją generalną kobiet i mężczyzn prowadzone są też inne klasyfikacje w każdym biegu, ale wręczenie nagród dla najlepszych w nich nastąpi po biegu zakończeniowym, w ostatecznym podsumowaniu całego cyklu. Kategorie wiekowe zostały ustalone według roczników co pięć lat, zatem zwłaszcza wśród nieco bardziej zaawansowanych wiekowo uczestników jest spora szansa stanięcia we wrześniu na podium. Będą też dodatkowe kategorie: niepełnosprawnych i samorządowców. W tej ostatniej mogą być uwzględnieni radni samorządowi oraz pracownicy urzędów miasta i dzielnic. Po ostatnich wyborach samorządowych grono biegaczy w tej grupie znacznie się powiększyło.
Spośród innych imprez cyklicznych Szybko po Woli wyróżnia wyjątkowy, imienny medal. Każdy, kto weźmie udział w przynajmniej trzech biegach, spośród czterech wiosennych biegów cyklu, będzie uwzględniony w klasyfikacji wiekowej cyklu. O miejscu w niej decyduje suma trzech najlepszych czasów. Każdy sklasyfikowany, bez względu na miejsce, dostanie we wrześniu medal, na którego rewersie będzie wygrawerowane imię i nazwisko uczestnika, jego kategoria wiekowa i zajęte w niej miejsce oraz wszystkie rezultaty uzyskane w wiosennej serii biegów. Medal jest naprawdę wyjątkowy i będzie ważną pamiątką. Warto o niego powalczyć i brać regularnie udział w biegach.
Oto zwycięzcy klasyfikacji generalnych SPW 2014 i ich najlepsze wyniki:
1. Agnieszka Żuraniewska (Trucht Tarchomin Team) – 43:39
2. Iwona Rek (Drużynowa Liga Biegowa PKO BP) – 43:12
3. Agnieszka Pachniewska – 44:42
1. Sebastian Polak (KB Active Sport) – 33:03
2. Daniel Karolkiewicz (Entre.pl Team) – 34:01
3. Robert Stykowski (Apteka Błękitna Pruszków) – 37:49
Pierwsza, zeszłoroczna edycja, spotkała się z pozytywnym przyjęciem przez środowisko biegowe, w różnych miejscach w internecie mieliśmy całkiem pozytywne oceny. Mamy nadzieję, że zaowocuje to udziałem większego grona biegaczy w Szybko po Woli 2015. Zapraszam do zapisów na naszą stronę internetową:
Więcej informacji: http://www.szybkopowoli.pl/

Możliwość komentowania została wyłączona.