NB 1080v12
 
19 listopada 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Doha gospodarzem najważniejszych imprez sportowych


We wtorek (18 listopada) decyzją Rady Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) przyznano organizację mistrzowskich imprez lekkoatletycznych na najbliższe lata. Najważniejszą z nich, Mistrzostwa Świata w 2019 roku, zorganizuje Doha. Niestety wśród wyróżnionych miast nie znalazła się Bydgoszcz, która przegrała konkurs o organizację Pucharu Interkontynentalnego w 2018 roku.

iaaf

Decyzja o przyznaniu Dausze organizacji lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w 2019 roku nie jest niespodzianką. Katarczycy od lat skutecznie walczą o organizację najważniejszych imprez sportowych. Dzięki im staraniom (choć w niektórych przypadkach mówi się o nieczystych zagraniach, w tym o korupcji) w Dausze odbędą się m.in. mundial w piłce ręcznej (2015) i piłce nożnej (2022). Teraz do listy prestiżowych imprez dołączyły Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce, o które Katar ubiegał się już od kilku lat (w 2011 roku przegrał walkę o organizację MŚ w 2017 roku z Londynem).

W rywalizacji o miano organizatora MŚ 2019 stolica Kataru okazała się lepsza od kandydatur Barcelony i Eugene.

Katar zorganizuje zawody w nietypowym terminie – według wstępnych propozycji czempionat odbędzie się na przełomie września i października. Główną areną mistrzostw będzie Khalifa International Stadium, który na potrzeby zawodów zostanie dodatkowo zmodernizowany. Ciekawostką będzie bieg maratoński, który rozegrany zostanie w godzinach wieczornych, przy sztucznym oświetleniu, na trasie poprowadzonej wzdłuż wybrzeża. Wszyscy uczestnicy imprezy zostaną zakwaterowani w specjalnej wiosce mistrzostw. 
Dotychczas Katar w świecie lekkoatletyki znany był głównie z corocznego mityngu Diamentowej Ligi oraz zorganizowanych w 2010 roku halowych mistrzostw świata.
Bydgoszcz tym razem bez imprezy mistrzowskiej

Podczas wtorkowych obrad Rady IAAF wyłoniono także organizatorów pozostałych imprez organizowanych pod szyldem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych. I tak – Puchar Interkontynentalny w 2018 roku odbędzie się w Ostrawie, Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych w 2017 r. w Kampali (stolica Ugandy), zaś Mistrzostwa Świata Juniorów Młodszych w 2017 r. w Nairobi.

Co ciekawe – być może w Ostrawie będziemy świadkami ostatniej edycji Pucharu Interkontynentalnego. Lekkoatletyczne władze przymierzają się bowiem do zmian w światowym kalendarzu, których efektem może być rezygnacja z organizacji pucharu.

Zwycięstwo Ostrawy w wyścigu o organizację Pucharu Interkontynentalnego oznacza, że zawody te nie odbędą się w Bydgoszczy. Polskie miasto było głównym rywalem Czechów w tym konkursie.

Mimo niekorzystnej dla stolicy Kujaw i Pomorza decyzji, Bydgoszcz nadal będzie starać się o prawa organizacji wielkich wydarzeń lekkoatletycznych – celem na najbliższe miesiące jest zwycięska walka o przyznanie miastu organizacji Młodzieżowych Mistrzostw Europy 2017. Decyzja European Athletics w sprawie wyboru gospodarza tych zawodów zapadnie w przyszłym roku.

Źródło: pzla.pl

Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl