19 listopada 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Doha gospodarzem najważniejszych imprez sportowych


We wtorek (18 listopada) decyzją Rady Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) przyznano organizację mistrzowskich imprez lekkoatletycznych na najbliższe lata. Najważniejszą z nich, Mistrzostwa Świata w 2019 roku, zorganizuje Doha. Niestety wśród wyróżnionych miast nie znalazła się Bydgoszcz, która przegrała konkurs o organizację Pucharu Interkontynentalnego w 2018 roku.

iaaf

Decyzja o przyznaniu Dausze organizacji lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w 2019 roku nie jest niespodzianką. Katarczycy od lat skutecznie walczą o organizację najważniejszych imprez sportowych. Dzięki im staraniom (choć w niektórych przypadkach mówi się o nieczystych zagraniach, w tym o korupcji) w Dausze odbędą się m.in. mundial w piłce ręcznej (2015) i piłce nożnej (2022). Teraz do listy prestiżowych imprez dołączyły Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce, o które Katar ubiegał się już od kilku lat (w 2011 roku przegrał walkę o organizację MŚ w 2017 roku z Londynem).

W rywalizacji o miano organizatora MŚ 2019 stolica Kataru okazała się lepsza od kandydatur Barcelony i Eugene.

Katar zorganizuje zawody w nietypowym terminie – według wstępnych propozycji czempionat odbędzie się na przełomie września i października. Główną areną mistrzostw będzie Khalifa International Stadium, który na potrzeby zawodów zostanie dodatkowo zmodernizowany. Ciekawostką będzie bieg maratoński, który rozegrany zostanie w godzinach wieczornych, przy sztucznym oświetleniu, na trasie poprowadzonej wzdłuż wybrzeża. Wszyscy uczestnicy imprezy zostaną zakwaterowani w specjalnej wiosce mistrzostw. 
Dotychczas Katar w świecie lekkoatletyki znany był głównie z corocznego mityngu Diamentowej Ligi oraz zorganizowanych w 2010 roku halowych mistrzostw świata.
Bydgoszcz tym razem bez imprezy mistrzowskiej

Podczas wtorkowych obrad Rady IAAF wyłoniono także organizatorów pozostałych imprez organizowanych pod szyldem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych. I tak – Puchar Interkontynentalny w 2018 roku odbędzie się w Ostrawie, Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych w 2017 r. w Kampali (stolica Ugandy), zaś Mistrzostwa Świata Juniorów Młodszych w 2017 r. w Nairobi.

Co ciekawe – być może w Ostrawie będziemy świadkami ostatniej edycji Pucharu Interkontynentalnego. Lekkoatletyczne władze przymierzają się bowiem do zmian w światowym kalendarzu, których efektem może być rezygnacja z organizacji pucharu.

Zwycięstwo Ostrawy w wyścigu o organizację Pucharu Interkontynentalnego oznacza, że zawody te nie odbędą się w Bydgoszczy. Polskie miasto było głównym rywalem Czechów w tym konkursie.

Mimo niekorzystnej dla stolicy Kujaw i Pomorza decyzji, Bydgoszcz nadal będzie starać się o prawa organizacji wielkich wydarzeń lekkoatletycznych – celem na najbliższe miesiące jest zwycięska walka o przyznanie miastu organizacji Młodzieżowych Mistrzostw Europy 2017. Decyzja European Athletics w sprawie wyboru gospodarza tych zawodów zapadnie w przyszłym roku.

Źródło: pzla.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.