new balance 880
 
7 listopada 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Do Tunezji na wakacje i maraton


Między 17 a 24 listopada, gdy w Polsce można się spodziewać mroźnej mżawki i przeszywającego wiatru, a większość biegających przenosi się z parkowych alejek na bieżnię w siłowni, na ciepłym południu Tunezji odbywa się pustynny Maraton Oaz.

IMG 3145

Trasa tunezyjskiego maratonu biegnie przez piaszczyste wydmy Wielkiego Ergu Wschodniego, bezkresne słone jezioro Chot El Jerid, surowe góry regionu ksarów, aż po śródziemnomorskie wybrzeże Dżerby. Po drodze mija się stada wolno pasących się wielbłądów czy bryczkę ciągniętą przez osiołka, raz biegnie się przez zieloną oazę (w pełni sezonu daktylowego), innego dnia przez wyrzeźbione wodą i wiatrem kaniony. Miejski asfalt przechodzi w szuter, a ten w piasek w kolorach od jasno żółtego po ciemnopomarańczowy. Biegaczowi towarzyszy tam głównie własny przyspieszony oddech, nieokiełznana przestrzeń i niezwykłe krajobrazy, które tak przyciągają do Tunezji filmowców. 

Maraton Oaz, choć biegnie na granicy Sahary, jest przeznaczony nie tylko dla profesjonalistów czy ludzi z żelaza. Codzienna trasa to ok. 20 km, a temperatury nie są tu o tej porze roku tak wysokie jak latem. W maratonie biorą udział biegacze z wielu krajów europejskich. Czas, aby wyzwanie podjęli także Polacy!

IMG 4217 Copie

Program i przebieg trasy

Poniedziałek, 17 listopada: 
Przyjazd i zakwaterowanie
Wtorek, 18 listopada:
I etap ONK JEMEL (21 km)
Środa, 19 listopada:
II etap SZEPTY WYDM (18 km)
Czwartek, 20 listopada:
III etap TU RZĄDZI WIELBŁĄD (25 km)
IV etap NOKTURN W KSAR GHILANE

IMG 0508

Piątek, 21 listopada:
V etap DOUIRET-TATAOUINE (20 km) (przez góry)
Sobota, 22 listopada:
VI etap MIĘDZY MORZEM, ZIEMIĄ A NIEBEM (16 km)
Niedziela, 23 listopada:
Zwiedzanie, relaks
Poniedziałek, 24 listopada:
Wylot
Więcej informacji można uzyskać na stronie www.marathons-tunisiens.com lub kontaktując się z Tunezyjskim Urzędem ds. Turystyki w Warszawie, onttvar@zigzag.pl 

29 FIONA PORTE VS MICHEL ORCHILLE

IMG 3526