29 stycznia 2017 Redakcja Bieganie.pl Sport

Czy decyzja Trumpa ma wpływ na biegowy świat ?


Szybciej niż moglibyśmy się tego spodziewać decyzje nowego Prezydenta USA mogą mieć wpływ na świat sportu. W piątek 27 stycznia, Prezydent USA Donald Trump, podpisał zarządzenie, zabraniające podróżującym w siedmiu krajów o muzułmańskiej większości wjazdu do USA. Te kraje to: Iran, Irak, Syria, Jemen, Sudan, Libia i Somalia. Decyzja ta wywołała w sobotę chaos wielu lotniskach w USA.

Na razie zakaz Donalda Trumpa obowiązuje na 120 dni i dotyczy wszystkich podróżujących także tych, którzy mają ważne wizy lub zielone karty. Jak mówi Donald Trump, jego decyzja podjęta została w celu walki z terroryzmem.

Na swoim facebookowym profilu Mo Farah napisał:

1 stycznia brytyjska Królowa nadała mi tytuł szlachecki. 27 stycznia Prezydent Donald Trump zrobił ze mnie obcego. Jestem brytyjskim obywatelem który mieszka w USA od sześciu lat, pracuję ciężko, płacę podatki, wychowuję dzieci w miejscu, które one nazywają domem. Teraz ja, i wielu takich jak ja dowiadują się, że mogą nie być mile widziani. Być może będę musiał powiedzieć moim dzieciom, że tatuś nie może wrócić do domu. Zostałem przyjęty w Wielkiej Brytanii uciekając z Somalii kiedy miałem osiem lat. Jestem dumny, że mogę reprezentować mój kraj, zdobywać medale, dla Wielkiej Brytanii. Moja historia jest przykładem co się może stać jeśli postępujesz wg zasad współczucia i zrozumienia, nie nienawiści i izolacji.

Farah jest obywatelem Wielkiej Brytanii, ale pochodzi z Somalii i prawdopodobnie nie wie czy nie okaże się, że zakaz Trumpa dotyczy także jego. Od sześciu lat jego dom jest w Oregonie, gdzie mieszka jego żona z czwórką dzieci i gdzie przyjeżdża kiedy tylko nie jest na obozie lub zawodach. Obecnie przebywa w Etiopii gdzie trenuje przed zbliżającymi się zawodami w Birmingham i przed sezonem gdzie czekają go Mistrzostwa Świata w Londynie.

Możliwość komentowania została wyłączona.