22 lutego 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Czołowi zawodnicy potwierdzają start w mistrzostwach Europy


Lista startowa Biegu Na Szczyt Rondo 1 jest już niemal kompletna. Do rywalizacji amatorów zapisanych jest ponad 500 osób, a kilkadziesiąt par strażackich weźmie udział w Mistrzostwach Polski Strażaków w Bieganiu po Schodach. Najmocniejsi zawodnicy z kilkunastu krajów powalczą natomiast o mistrzostwo Starego Kontynentu w ramach Towerrunning European Championships 2016.
Bieg Na Szczyt Rondo 1 to jeden z najważniejszych biegów po schodach na całym świecie, zaliczany do Towerrunning Tour 2016. W tym roku, w warszawskim biurowcu odbędą się także Mistrzostwa Europy, do których dopuszczeni zostaną czołowi zawodnicy zrzeszeni w Towerrunning World Association oraz grupa polskich biegaczy, którzy otrzymali "dzikie karty". 
Na wyjątkowo mocną obsadę zawodów zwraca uwagę Michael Reichetzeder, dyrektor sportowy Towerrunning World Association:

grafika.jpg

Możemy śmiało powiedzieć, że grupa zawodników startujących w warszawskim Rondo 1 jest porównywalna lub nawet nieco mocniejsza od tej, która wystartowała w zeszłorocznych, pierwszych w historii mistrzostwach świata w bieganiu po schodach, które zostały rozegrane w Dausze. Na starcie zobaczymy ośmiu biegaczy z czołowej dziesiątki światowego rankingu. Z trzynastu najwyżej sklasyfikowanych Europejczyków zabraknie tylko Emanuele Manziego. Na liście startowej kobiet, mamy natomiast osiem z dziesięciu najmocniejszych Europejek – mówi.
W chwili obecnej na liście startowej jest ponad 50 zawodników i zawodniczek z 15 krajów świata:

Cieszy nas fakt, że tegoroczny bieg jest szczególnie międzynarodowy. Wiemy, że zagraniczni goście zawsze świetnie się u nas bawią. Dzięki temu w świat idzie pozytywny wizerunek samej imprezy, jak również biurowca Rondo 1 i całej Warszawy – mówi Piotr Jakóbik, rzecznik prasowy zawodów. – Co ciekawe, zawitają do nas także zawodnicy spoza Europy. Na liście startowej są chociażby Kanadyjczycy, Hindus i biegacz z Iranu, który zwyciężył w biegu na Milad Tower w Teheranie – wylicza.
Pomimo tak mocnej obsady, faworytem do zwycięstwa będzie bez wątpienia Piotr Łobodziński, aktualny mistrz świata i obrońca tytułu mistrza Starego Kontynentu. Dużą niewiadomą jest natomiast dyspozycja Bartosza Świątkowskiego, który jeszcze dwa lata temu gościł w czołowej "piątce" światowego rankingu, jednak potem rozwój jego kariery zahamowały kontuzje:

Aktualna forma jest zagadką nawet dla mnie samego. Wiele w ostatnim czasie dzieje się także w moim życiu prywatnym, co z pewnością nieco zmienia priorytety. Na szczęście, problemy zdrowotne mam już chyba za sobą, trenuję w miarę normalnie i 12 marca w Rondo 1 pojawię się na starcie, aby powalczyć o medal – mówi zawodnik klubu LKS Sana Kościan.
Wśród kobiet, polską faworytką będzie Dominika Wiśniewska-Ulfik, wielokrotna mistrzyni Polski w biegach górskich i brązowa medalistka ubiegłorocznych Towerrunning World Championships:

To dla mnie bardzo ważny start. W ostatnich dwóch latach triumfowałam w Biegu Na Szczyt Rondo 1, ale tym razem konkurencja będzie mocniejsza, a format zawodów nieco zmieniony. Moja aktualna dyspozycja nie jest najlepsza, ale przede mną jeszcze kilka tygodni treningu i jestem dobrej myśli przed 12 marca – ocenia trenująca na co dzień w Zabrzu biegaczka.

Faworyci Towerrunning European Championships 2016

Mężczyźni

1. Piotr Łobodziński (Polska)
2. Tomas Celko (Słowacja)
3. Christian Riedl (Niemcy)
4. Matjaz Miklosa (Słowenia)
5. Tomas Macecek (Czechy)
6. Stefan Stefina (Słowacja)
7. Bartosz Świątkowski (Polska)
8. Fabio Ruga (Włochy)
9. Klaus Hausleitner (Austria)
10. Jakob Mayer (Austria)

Kobiety

1. Andrea Mayr (AUT)
2. Dominika Wiśniewska-Ulfik (Polska)
3. Lenka Svabikova (Czechy)
4. Zuzana Krchova (Czechy)
5. Sylvia Jacobs (Niemcy)
6. Kamila Chomanicova (Słowacja)
7. Sabine Nader (Austria)
8. Jana Zatlukalova (Słowacja)
9. Anna Ficner (Polska)
10. Jasmina Klancnik (Słowenia) 
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej www.biegnaszczyt.pl, na profilu www.facebook.com/BiegNaSzczytRondo1 oraz w kalendarzu biegowym: http://kalendarzbiegowy.pl/vi-bieg-na-szczyt-rondo-1.

Możliwość komentowania została wyłączona.