12 października 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Cooper przyciągnął tłumy


8 października na niemal wszystkich treningach odbyły się otwarte, bezpłatne testy Coopera. Możliwość przetestowania się w 12-minutowym biegu przyciągnęła większość stałych bywalców, a także – ku uciesze trenerów – nowych biegaczy. W Olsztynie na teście Coopera pojawił się m.in. Andrzej Matracki, wielokrotny mistrz Świata we… fryzjerstwie!

 

szczecin.png

 

Test Coopera w Szczecinie

Na czym to polega?

 

Test Coopera to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowana do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Zalety? W przypadku osób nie-biegających pozwala sprawdzić formę. W przypadku biegaczy – uczestników BiegamBoLubię miał być znakomitym bodźcem treningowym. 12-minutowy bieg to przecież jeszcze intensywniejszy wysiłek niż najkrótszy z rozgrywanych w biegach masowych dystans – na 5 km.

 

 rzeszow.png

 

Test Coopera w Rzeszowie

 

Chętnych nie brakowało

 

Zapisy na testy Coopera w ramach BBL nie były obowiązkowe. Udział w nich był bezpłatny, mimo, że każdy uczestnik po pokonaniu sprawdzianu mógł liczyć na napój i dyplom.

 

 poznan.png

 

Test Coopera w Poznaniu

 

Zgodnie z oczekiwaniami trenerów – druga (pierwszy raz testy Coopera na BBL przeprowadzono 30 kwietnia 2011 r.) edycja testów Coopera przyciągnęła tłumy. W różnych miastach, w zależności od przeciętnej frekwencji wzięło w nich udział od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu osób.  We Wrocławiu sprawdziło się 15 osób, w Poznaniu – 19, Rzeszowie – 18, Szczecinie – 22, Łodzi – 19, Białymstoku – 49 osób (w tym 8 nowych!). Jak co tydzień – wielu chętnych pojawiło się na treningach w dwóch największych miastach Polski – Krakowie i Warszawie. W przypadku drugiego z nich dodatkową zachętą do pojawienia się na BBL był fakt, iż specjalnym gościem spotkania był Marcin Lewandowski, aktualny Mistrz Europy na 800m (więcej o jego wizycie TUTAJ).

 

 lodz.png

 

Test Coopera w Łodzi

 

Na szczególną uwagę zasługuje jednak test Coopera w Olsztynie. Tam na stadionie AZS, gdzie odbywają się cotygodniowe treningi BiegamBoLubię pojawiło się przeszło 30 osób. – To niezwykle wysoka frekwencja biorąc pod uwagę fakt, że zabrakło stałych bywalców, którzy właśnie tego dnia zmagali się z trudną trasą w Pasłęku, gdzie rozgrywano Bieg Pod Bursztynową Komnatę – mówi Tomasz Domżalski, trener BBL w Olsztynie. Na teście pojawili się tam również nowi sympatycy biegania, w tym – Andrzej Matracki, wielokrotny mistrz Polski, Europy i Świata we fryzjerstwie! 

 

 matracki.png

 

Andrzej Matracki, mistrz Świata we fryzjerstwie na teście Coopera w Olsztynie

 

Jak się okazuje – bieganie i fryzjerstwo ma ze sobą wiele wspólnego. – Podobnie jak w przypadku biegania, w mojej dziedzinie bardzo ważne są silne nogi i tułów. Zwłaszcza w okresie przygotowań do turniejów, spędzamy wiele godzin na stojąco, ciągle nachylając się i pracując tułowiem. Bez wątpienia bieganie pozwala utrzymać dobrą formę również fryzjerom – powiedział Tomaszowi Domżalskiego mistrz fryzjerstwa. Jednak mimo, że uwielbia tą jogging pokonywanie kolejnych kilometrów traktuje głównie jako formę odskoczni od swojej największej, zawodowej pasji. – Sportowo spełniam się na turniejach fryzjerskich, bieganie traktuję jako formę relaksu i treningu uzupełniającego. Więc raczej nie zamierzam startować w biegach ulicznych. W życiu zawsze robię to co lubię, tak też jest w przypadku biegania. Więc biegam bo lubię – dodał.

 

Więcej o teście Coopera, i o tym jak interpretować swój wynik można dowiedzieć się w artykule na portalu Bieganie.pl – TUTAJ.

Zdjęcia z testów Coopera, które odbyły się 8 października znajdziecie w naszych GALERIACH NA FACEBOOKU.

Możliwość komentowania została wyłączona.