New Balance 1080v12
 
12 marca 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Carolina Medical Center, Klinika Ortopedii i Medycyny Sportowej, została Partnerem Medycznym ORLEN Warsaw Marathon


Już po raz drugi podczas ORLEN Warsaw Marathon wsparciem lekarzy, fizjoterapeutów, trenerów i masażystów służyć będzie Carolina Medical Center. Warszawska Klinika, Partner Medyczny Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Polskiego Baletu Narodowego, jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków ortopedii i medycyny sportowej w Europie.

OWM 21042013 fot.L.Nazdraczew LIVE DDS5623
fot. L.Nazdraczew, LIVE

Dzięki podjętej współpracy uczestnicy ORLEN Warsaw Marathon zostaną otoczeni opieką wysokiej klasy fizjoterapeutów. Bieg maratoński to ekstremalny wysiłek dla organizmu. Aby mu podołać, biegaczom niezbędna jest wiedza z dziedziny fizjologii. Podczas ORLEN Warsaw Marathon medyczne i fizjoterapeutyczne wsparcie zapewnią specjaliści z Carolina Medical Center. W ubiegłym roku nasza współpraca była bardzo udana, stąd decyzja o jej kontynuacji również przy tegorocznej edycji – mówi Leszek Kurnicki, szef komitetu organizacyjnego ORLEN Warsaw Marathon.
Każdy biegacz, chcąc bezpiecznie i z przyjemnością realizować swoje sportowe cele, powinien korzystać z wiedzy zespołu uzupełniających się ekspertów mających na co dzień kontakt z ludźmi uprawiającymi sport wyczynowo i rekreacyjnie. Dlatego cieszę się, że ponownie będziemy mogli służyć naszą wiedzą i doświadczeniem z zakresu medycyny sportowej uczestnikom ORLEN Warszaw Marathon – mówi Paweł Daroszewski, fizjoterapeuta, trener przygotowania motorycznego Carolina Medical Center.

OWM 21042013 fot.L.Nazdraczew LIVE DSC5574
fot. L.Nazdraczew, LIVE

Eksperci Carolina Medical Center przypominają, że oprócz rozsądnie zaplanowanych treningów, bardzo ważnym elementem przygotowań jest dbałość o dietę i nawodnienie zarówno przed, w trakcie, jak i po biegu. Dostarczanie organizmowi zróżnicowanego pokarmu, bogatego we wszystkie substancje odżywcze z uwzględnieniem cukrów prostych i złożonych zapewni energię do wysiłku. W czasie biegu utrata wody może sięgać 2-4 litrów na godzinę, a odwodnienie odpowiadające 4-5% masy ciała może zredukować siłę mięśniową o 20-30%. Picie tylko wody może być niewystarczające bez odpowiedniego odżywiania. Alternatywą mogą być napoje izotoniczne zawierające zbilansowaną ilość węglowodanów i sodu, które ułatwiają odzyskanie równowagi elektrolitowej w organizmie – tłumaczy Mateusz Janik, lekarz z Centrum Leczenia Urazów Sportowych Carolina Medical Center. Izotoniki mają osmolalność (stężenie) zbliżoną do osmolalności komórek w ciele, dzięki czemu są lepiej wchłaniane przez organizm. Najprostszym sposobem na ocenę odwodnienia jest zważenie się przed i po biegu. Na każdy utracony kilogram powinniśmy wypić 1,2-1,5l płynów – dodaje Janik.
W Miasteczku Biegaczy na błoniach Stadionu Narodowego zawodnicy będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach funkcjonalnych i Teście FMS (Functional Movement Screening). Na stanowisku będzie można także skorzystać z porad fizjoterapeutycznych i trenerskich oraz uzyskać szczegółowe informacje nt. Pakietu dla Biegacza, opracowanego specjalnie na potrzeby osób uprawiających bieganie. Przed startem eksperci z Carolina Medical Center przeprowadzą także oficjalną rozgrzewkę.
Więcej informacji: