philips
 
20 października 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Bydgoszcz po raz kolejny zaprasza na Mistrzostwa Świata


Na ponad pięć miesięcy przed startem Mistrzostw Świata w biegach przełajowych w Bydgoszczy organizatorzy zaczęli promować to wydarzenie. Od kilku dni działa strona internetowa zawodów, a od kilku tygodni odbywają się cykliczne biegi przełajowe na trasie przyszłorocznych  mistrzostw.

a1722_002.jpg
Bydgoszcz 2010 (fot. Sławomir Naskręt)

Bydgoszcz już po raz drugi będzie organizatorem przełajowych mistrzostw świata. Pierwszy raz biegaczce o tytuł mistrzów globu rywalizowali w bydgoskim Myślęcinku w 2010 roku (Kenijczycy zdominowali Przełajowe Mistrzostwa Świata). Dobra organizacja tych zawodów oraz wcześniejsze doświadczenia przy organizacji m.in. mistrzostw świata kadetów i juniorów sprawiły, że IAAF kolejny raz przydzielił Bydgoszczy organizację tej prestiżowej imprezy.

Czego można się podziewać po tych zawodach i dlaczego warto przyjechać do Bydgoszczy by stanąć na trasie i kibicować najlepszym? Powodów jest wiele, jednym z nich są znani zawodnicy. Co prawda ranga przełajowych mistrzostw świata z roku na rok, z edycji na edycję spada. W zawodach nie startują już absolutnie czołowi zawodnicy na świecie, jednak wciąż wielu biegaczy z całego świata traktuje start w przełajach jako podstawowy element ich przygotowania do sezonu. Tak przez wiele lat te zawody traktowali Kenenisa Bekele, Haile Gebrselassie i Paul Tergat. 

Kto z czołówki pojawi się w Myślęcinku w przyszłym roku? Na razie nie wiadomo, wiadomo jednak, że podczas ostatniej „polskiej” edycji mistrzostw kibice mogli zobaczyć m.in. znane Etiopki Tirunesh Dibabę i Meselech Melkamu, Kenijkę Linet Masai, Amerykankę Shalane Flanagan, Brytyjczyka Mohammeda Faraha, Kenijczyka Leonarda Komona oraz Etiopczyka Gebremariama. Liczymy, że w przyszłym roku gwiazd będzie więcej.

Innym powodem, dla którego warto odwiedzić Bydgoszcz jest ciekawa trasa. Podczas poprzedniej edycji delegaci IAAF oraz sami zawodnicy narzekali, że trasa była zbyt płaska i przez to bardzo szybka. W przyszłym roku będzie ona nieco zmodyfikowana głównie poprzez dodanie wzniesienia na głównej pętli.

mapkapl.jpg

W celu przyciągnięcia kibiców organizatorzy zaplanowali także imprezę towarzyszącą – Mistrzostwa Amatorów w biegach przełajowych. Zawody odbędą się 24 marca (niedziela) po zakończeniu rywalizacji najlepszych i wziąć w nich udział  będzie mógł każdy z zainteresowanych. Szczegóły na temat tej imprezy oraz innych imprez biegowych w Bydgoszczy przygotowujących zawodników do przełajowych mistrzostw świata znajdziecie na stronie: www.bydgoszcznastart.pl.

Wszystkie wiadomości dotyczące mistrzostw świata znajdziecie natomiast na stronie wxc2013.bydgoszcz.pl oraz tradycyjnie na bieganie.pl.