HMS Glasgow 03032024 fotPawelSkraba 162
4 marca 2024 Jakub Jelonek Sport

Brązowy medal Pii Skrzyszowskiej – relacja z trzeciego dnia HMŚ w Glasgow

Pia Skrzyszowska zdobyła brązowy medal na 60 m przez płotki podczas trzeciego, ostatniego dnia halowych mistrzostw świata rozgrywanych w Glasgow. Rekord świata pobiła w tym biegu Bahamka Devynne Charlton (7,65). Bardzo ciekawy przebieg miały biegi na 800 m i 1500 m, a sztafeta amerykańska ponownie została pokonana w finale – tym razem przez Belgów. Nasi panowie zajęli w finale piąte miejsce w sztafecie, a panie nie przebrnęły kwalifikacji. Norbert Kobielski był 7. w skoku wzwyż, a Piotr Lisek nie zaliczył żadnej wysokości.

Jedna sztafeta z awansem

Sesja przedpołudniowa ostatniego dnia to eliminacje biegu na 60 m ppł z dwiema reprezentantkami Polski. Awans z pierwszej serii nie powiódł się Weronice Nagięć (6. miejsce z wynikiem 8,17), za to Pia Skrzyszowska pewnie zwyciężyła wygrywając bieg drugi (7,80).

Z drugiego biegu eliminacyjnego z czasem do finału awansowała nasza sztafeta 4×400 m mężczyzn w składzie Patryk Grzegorzewicz, Maksymilian Szwed, Daniel Sołtysiak i Mateusz Rzeźniczak (Polacy zajęli trzecie miejsce z czasem 3:06,74). Sztuka ta nie powiodła się naszym paniom, które w drugiej serii eliminacyjnej zajęły czwarte miejsce. Polki w składzie Marika Popowicz-Drapała, Kinga Gacka, Anna Gryc i Justyna Święty-Ersetic osiągnęły czas 3:28,80.

HMS Glasgow 03032024 fotPawelSkraba 95

W sesji porannej siódme miejsce w skoku wzwyż zajął Norbert Kobielski, który zaliczył dzisiaj wysokość 2,24. Zwyciężył Nowozelandczyk Hamish Kerr (2,36), srebro zdobył Amerykanin Shelby McEwen (2,28), a brąz Koreańczyk Sanghyeok Woo (2,28).

W trójskoku kobiet złoto dla reprezentantki Dominiki – Thei Lafond (15,01), srebro dla Kubanki Leyanis Perez Hernandez (14,90), a brąz Hiszpanki Any Peleteiro-Compaore (14,75).

Pia Skrzyszowska z brązowym medalem halowych mistrzostw świata!

Sesja wieczorna rozpoczęła się od półfinałów w biegu na 60 m ppł. W pierwszym z nich Pia Skrzyszowska zajęła drugie miejsce za Charlton, wyrównując rekord życiowy czasem 7,78 (rekord Polski to 7,77). Charlton uzyskała w tym biegu 7,72.

Finał biegu płotkarskiego kobiet to rekord świata Bahamki Devynne Charlton (7,65), srebrny medal dla Francuzki Cyreny Samby-Mayeli (7,74) i brąz dla Pii Skrzyszowskiej (7,79). Polka o dwie setne wyprzedziła Amerykankę Masal Russel (7,81), zdobywając swój pierwszy medal mistrzostw świata.

W finale biegu sztafetowego na 4×400 mężczyzn Polacy w składzie Maksymilian Szwed, Jan Wawrzkowicz, Daniel Sołtysiak i Mateusz Rzeźniczak zajęli piąte miejsce z czasem 3:08,00. Bieg pełen był przepychanek, które mogły mieć wpływ na wyniki. Złoto wywalczyła Belgia (3:02,54 – najlepszy w tym roku wynik na listach światowych), pokonując USA na ostatnich metrach (3,02,60). Brąz wywalczyli Holendrzy bijąc jednocześnie rekord kraju (3:04,25).

W sztafetach kobiet wygrały faworytki z Holandii z rekordzistką świata Femke Bol na ostatniej zmianie (3:25,07). Srebro zdobyły Amerykanki (3:25,34), a medale brązowe Brytyjki (3:26,36 – rekord kraju). Biegu nie ukończyły Jamajki.

Biegi średnie na deser

Ostatnimi konkurencjami mistrzostw były finały biegów średnich na 800 m i 1500 m. W biegu mężczyzn na 4 okrążenia w hali w Glasgow najlepszą taktyką popisał się Amerykanin Bryce Hoppel, który pokonał na finiszu rywali uzyskując najlepszy wynik na listach światowych – 1:44,92. Srebro zdobył Szwed Andreas Kramer (1:45,27), a brąz Belg Eliott Crestan (1:45,32). W biegu kobiet zdecydowanie wygrała Etiopka Tsige Duguma (2:01,90), druga była reprezentantka gospodarzy – Brytyjka Jemma Reekie (2:02,72), a brąz Noelie Yarigo z Beninu (2:03,15).

Bieg na 1500 m mężczyzn również miał arcyciekawą końcówkę. Zwycięzcą okazał się raczej nieznany Nowozelanczyk Geordie Beamish, który czasem 3:36,54 poprawił swoją życiówkę. Srebro wywalczył Amerykanin Cole Hocker (3:36,69), a brąz jego rodak Hobbs Kessler (3:36,72). Dopiero siódmy był Etiopczyk Samuel Tefera.

W ostatnim biegu mistrzostw – na 1500 m kobiet po złoto sięgnęła Etiopka Freweyni Hailu (4:01,46), a za jej plecami przybiegły dwie Amerykanki: Nikki Hiltz (4:02,32 – nowy rekord życiowy) oraz Emily Mackay (4:02,69, również rek. życiowy).

Konkurencje techniczne

W skoku o tyczce Piotr Lisek nie zaliczył żadnej wysokości i nie został sklasyfikowany. Kolejny triumf do kolekcji dopisał Szwed Armand Duplantis, który wynikiem 6,05 uzyskał najlepszy wynik w tym sezonie halowym na świecie. Srebro zdobył Amerykanin Sam Kendriks (5,90), a medal brązowy Grek Emmanouil Karalis (5,85).

W skoku w dal kobiet złoto zdobyła Tara Davis-Woodhall z USA (7,07), srebro jej rodaczka Monae’ Nichols (6,85), a brąz Hiszpanka Fatima Diame (6,78).

W wieloboju mistrzem świata został Szwajcar Simon Ehammer (6418 pkt.), drugi był 22-letni Norweg Sander Skotheim (6407 pkt.), a trzeci Estończyk Johannes Erm (6340).

HMS Glasgow 03032024 fotPawelSkraba 105

Czekamy na sezon letni

Polska z dwoma medalami zajęła w klasyfikacji medalowej 9. lokatę, a w punktowej 11. miejsce z 23 punktami. Srebro Ewy Swobody i brąz Pii Skrzyszowskiej dają dobre perspektywy przed sezonem letnim, choć ogółem występ naszej reprezentacji nie był szczególnie udany. Kolejne imprezy mistrzowskie w tym sezonie to mistrzostwa Europy w Rzymie i igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Pełne wyniki Halowych Mistrzostw Świata w Glasgow.