19 lipca 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Brązowy medal Mateusza Borkowskiego

Mateusz Borkowski w biegu na 800 m oraz dwie polskie sztafety 4x 100 m wywalczyły w niedzielę (19 lipca) medale Mistrzostw Europy Juniorów. W sumie na organizowanych w szwedzkiej Eskilstunie imprezie Polacy zdobyli 11 krążków (4 w konkurencjach biegowych).

Po dużym sukcesie Ewy Swobody, która w piątek wywalczyła złoty medal Mistrzostw Europy Juniorek w biegu na 100 m, spore nadzieje na medal w Eskilstunie w konkurencji biegowej wiązaliśmy ze startem Mateusza Borkowskiego na 800 m.

Polski zawodnik, który bez problemów przebrnął eliminacje i półfinał w finale pokazał się z bardzo dobrej strony. Ostatecznie sięgnął po brązowy medal, choć na 100 m do mety wydawało się, że nasz reprezentant będzie w stanie wygrać cały bieg. Niestety lepsi od niego na ostatnich kilkudziesięciu metrach okazali się Kyle Langford z Wielkiej Brytanii (złoty medal z czasem 1:48.99) i Rosjanin Konstantin Tolokonnikov (1:49.00). Nasz reprezentant uzyskał czas 1:49.21.

Mateusz Borkowski trenowany jest przez Stanisława Jaszczaka, czyli byłego trenera m.in. Adama Kszczota i Artura Kuciapskiego. Obaj to aktualni medaliści Mistrzostw Europy Seniorów, można się więc spodziewać, że Mateusz pójdzie drogą swoich starszych kolegów. Pierwsze kroki już zostały poczynione, ponieważ medal wywalczony w Szwecji to idealne nawiązanie do 2007 roku i Mistrzostwach Europy Juniorów rozgrywanych w Hengelo, na których brązowy medal w biegu na 800 m wywalczył… Adam Kszczot.

Medale sztafet

Poza Borkowskim medalowy występ w ostatnim dniu Mistrzostw Europy Juniorów zanotowały dwie sztafety 4x 100 m – obie wywalczyły srebrne krążki.

Żeńska sztafeta biegnąca w składzie Weronika Błażek, Zuzanna Kaniecka, Karolina Ciesielska i Ewa Swoboda uległy jedynie Brytyjkom, natomiast panowie, którzy wystąpili w składzie Artur Wasilewski, Przemysław Adamski, Krzysztof Wróbel i Eryk Hampel w finale okazali się słabsi jedynie od sztafety gospodarzy.

W sumie na tegorocznych Mistrzostwach Europy Juniorów Polacy wywalczyli 11 medali, z czego 4 w konkurencjach biegowych. Dorobek ten plasuje nasz kraj na 4 pozycji w klasyfikacji medalowej oraz 5 w klasyfikacji punktowej.