7 października 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Biegnij Warszawo 2013: polski rekord frekwencji – 11856 osób!


Tegoroczna edycja imprezy Biegnij Warszawo przejdzie do historii jako największy bieg masowy w historii Polski. Na metę 10km biegu w centrum stolicy wbiegło 11856 osób. Najszybsi byli Michał Kaczmarek (29:29), oraz Iwona Lewandowska (33:04).

1.jpg

Kliknij w obrazek, aby przejść do GALERII

Zarówno dla Michała Kaczmarka i Iwony Lewandowskiej zwycięstwa mają szczególny smak. Dla tego pierwszego – to jeden z ważniejszych sprawdzianów formy przez listopadowymi mistrzostwami świata wojskowych (do których przygotowują się niemal wszyscy czołowy polscy maratończycy, z Henrykiem Szostem na czele – przyp. red.). Dla Iwony Lewandowskiej uzyskany wynik to znak, że po kontuzji, która wyeliminowała ją z biegania na kilka miesięcy nie ma już śladu.  


Top 5 mężczyzn i kobiet:

  1. Michał Kaczmarek (29:29) 
  2. Radosław Kłeczek (31:28) 
  3. Michał Bernadelli (31:40) 
  4. Jakub Wiśniewski (31:59) 
  5. Łukasz Oskierko (32:10)  

  1. Iwona Lewandowska (33:04) 
  2. Dominika Nowakowska (34:08) 
  3. Angelika Cichocka (37:03) 
  4. Mariola Ślusarczyk (37:39) 
  5. Izabela Zaniewska (38:19)  


Odebrano rekord Półmaratonowi Warszawskiemu 2013

Rosnąca popularność biegania owocuje zwiększająca się frekwencją na biegach ulicznych. W efekcie największe z nich regularnie śrubują kolejne rekordy. W tym roku tytuł „największego biegu w historii Polski" zdobył w marcu Półmaraton Warszawski  (ukończyło go ok. 10 080 osób). Biegnij Warszawo pobiło ten rezultat o ok. 1800 uczestników. Kiedy padną kolejne rekordy? Przyglądając się dynamicznemu przyrostowi frekwencji można śmiało zaryzykować teorię, że Już w przyszłym roku.

 

 

DSC00376.JPG

Kliknij w obrazek, aby przejść do GALERII

Trasa w centrum Warszawy 

Start biegu nastąpił o godzinie 12:00 z ulicy Czerniakowskiej, w pobliżu Alei Kusocińskiego. Zawodnicy do pokonania mieli trasę o długości 10 kilometrów posiadającą atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i IAAF. Jak co roku, limit czasu na pokonanie całej trasy wynosił 2 godziny.  

Poniżej szczegółowa mapka z trasą biegu. Kolorem czerwonym oznaczono trasę Biegnij Warszawo, a złotym Maszeruję Kibicuję (imprezy wspierającej):  

trasa bw 2013

  
 

Trasa biegu prowadziła m.in. ulicami: Chełmska – Jana III Sobieskiego – Spacerowa – Puławska – Al. Ujazdowskie – Piękna – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Wiejska – Górnośląska – Myśliwiecka – Łazienkowska. Natomiast trasa chodu prowadziła ulicami: Szwoleżerów – Agrykola – Al. Ujazdowskie – pl. Trzech Krzyży – Mokotowska – Wilcza – Al. Ujazdowskie – Agrykola – Szwoleżerów – Czerniakowska – Łazienkowska.  

Święto biegania w cieniu tragedii  

Relacjonując BW 2013 nie sposób ominąć najszerzej komentowanego w media masowych (tj. tych, które na co dzień szerokim łukiem omijają lekkoatletykę, w tym – biegi uliczne) tematu – śmierci jednego z uczestników na mecie biegu.  – Mężczyzna upadł za metą po ukończeniu biegu. Stracił przytomność. Ratownicy medyczni próbowali mu pomóc. Mimo reanimacji, nie udało się go uratować. Doszło do zatrzymania akcji serca – opowiadał dla tvnwarszawa.pl Wojciech Bojanowski z TVN 24, który uczestniczył w zawodach, a około 12:50 był świadkiem tego tragicznego zdarzenia i pomagał w akcji ratowania biegacza.
Jak skomentowali wydarzenie organizatorzy? – Według naszych danych jest to 26-letni mężczyzna. Zasłabł na mecie. Ratownicy natychmiast przystąpili do reanimacji, która nie przyniosła dobrego efektu. Trudno w tej chwili powiedzieć, co było przyczyną śmierci. Zawodnik został przewieziony karetką do szpitala, gdzie trafiło jeszcze kilka omdlałych osób, ale ich stan zdrowia nie zagraża życiu – poinformował PAP dyrektor zawodów Bogusław Mamiński.

Jako czołowy portal poświęcony bieganiu nie mogliśmy odmówić sobie poświęcenia osobnego tekstu temu zdarzeniu. ARTYKUŁ ZNAJDZIECIE TUTAJ>>.

Możliwość komentowania została wyłączona.