image0
8 czerwca 2024 Karolina Obstój Biegi Ultra

Martyna Młynarczyk zwycięża na Tenerife Bluetrail by UTMB

8 czerwca odbył się kolejny bieg z serii UTMB. Polacy wyraźnie zaznaczyli swoją obecność. Martyna Młynarczyk pewnie zwyciężyła na dystansie 73 km, a Kamil Leśniak finiszował na czwartej pozycji w biegu na 110 km.

Podczas Tenerife Bluetrail by UTMB biegacze rywalizowali na czterech dystansach: 110 km, 73 km, 47 km i 24 km. Dwa najdłuższe wyścigi przebiegają przez Park Narodowy Teide, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zawody charakteryzują się bardzo różnorodnym krajobrazem – od wybrzeża, przez lasy sosnowe po wulkaniczne szczyty – a prócz trudności technicznych, sporym wyzwaniem jest wysokość, z którą muszą zmierzyć się biegacze. Bieg na 73 km przez ponad połowę dystansu rozgrywany jest na wysokości między 1600 a 2400 m npm. Natomiast zawodnicy rywalizujący na najdłuższym dystansie wbiegają aż na 3555 m npm.

Martyna Młynarczyk zwycięża w biegu na 73 kilometry

Martyna Młynarczyk, która w kwietniu wywalczyła kolejny w swojej kolekcji złoty medal Mistrzostw Polski w biegu górskim na dystansie okołomaratońskim, bardzo liczyła na dobry występ na Teneryfie, ponieważ zajęcie pozycji w TOP3 gwarantuje jej udział w biegu CCC podczas UTMB. Ponownie spisała się na medal. W rywalizacji kobiet, prowadziła od startu do mety. Zwyciężyła, zajmując 6. miejsce opcen. Pokonanie 73 km (z łączną sumą podbiegów wynoszącą 3148 m i sumą zbiegów 4529 m) zajęło Martynie 7 godzin 29 minut i 41 sekund. Druga zawodniczka Gemma Arenas Alcazar pojawiła się na mecie po prawie 20 minutach (7:48:47). Hiszpanka 9 dni temu brała udział w Mistrzostwach Europy w biegach Off-Road, gdzie w konkurencji Trail Race na dystansie 58 km zajęła 14. miejsce.

Kamil Leśniak czwarty na 110 kilometrów

W biegu na 110 km (+/-6200 m przewyższenia), startującym z poziomu morza i prowadzącym maksymalnie na wysokość 3555 m, Kamil Leśniak finiszował tuż za TOP3 na czwartej pozycji z czasem 14:01:13. Poza Kamilem, całe TOP5 opanowali Hiszpanie, a zwyciężył Manuel Anguita (12:54:22).