Miniatura na glowna 12
16 sierpnia 2024 Karolina Obstój Biegi Ultra

Elita na Tatra SkyMarathon. Zobacz, kto pobiegnie i gdzie śledzić zawody

W najbliższą sobotę, 17 sierpnia będzie miała miejsce historyczna chwila. Po raz pierwszy polski bieg będzie areną zmagań popularnej i prestiżowej serii Golden Trail World Series. Sprawdźmy, którzy biegacze ze światowej czołówki przyjechali pościgać się w Polsce.

Bieg z serii GTWS rozgrywany w Polsce, to spore wydarzenie dla polskiego środowiska biegów górskich. Sporo osób wybiera się w Tatry nie tylko po to, żeby wystartować w jednym biegu ze światową elitą, ale także, żeby pokibicować. Liczna grupa biegaczy będzie śledziła zmagania on-line. Wiadomo, że dużo lepiej kibicuje się, jeśli kojarzymy rywalizujących zawodników, coś o nich wiemy, znamy jakąś historię z nimi związaną, a nie są to dla nas noname’y. Poznajmy zatem niektórych zawodników z czołówki.

Elita kobiet

Joyline Chepngeno – Kenijka wygrała tydzień temu Sierre-Zinal. Był to dla niej pierwszy start w biegu górskim w życiu. Półtora roku temu ważyła jeszcze 30 kg więcej i wówczas zdecydowała, że schudnie i zacznie trenować na poważnie. Jako juniorka biegała na 800 m i 3000 m z przeszkodami, ale bez rewelacji, jak na poziom w Kenii.

Monica Madalina Florea – Rumunka zajęła w tym roku 2. miejsce na Marathon du Mont-Blanc i 3. miejsce na Sierre-Zinal. W biegach górskich zaczęła startować w 2019 r., ale szerszej publiczności pokazała się w 2023 r., kiedy wygrała bieg finałowy GTWS, a w całym cyklu zajęła 3. miejsce. Monica ma duży zapas prędkości na płaskim, jej rekord życiowy na 10.000 metrów wynosi 32 minuty i 55 sekund. Z pewnością rozpoznacie ją po kolorowych włosach.

Malen Osa – Hiszpanka ma dopiero 22 lata i w górach biega od 2021 r. W 2022 r. wygrała bieg na 23 km w ramach Marathon du Mont-Blanc, a w tym roku zajęła drugie miejsce na słynnej Zegamie.

Anna Gibson – Amerykana jest kolejnym przykładem udanego transferu – tym razem z bieżni – w góry. Anna ma 25 lat, w górach startuje od zeszłego roku, ale nadal łączy to z bieganiem na bieżni. W marcu pobiegła 5000 m w 16 minut i 9 sekund, a tydzień temu na Sierre-Zinal zajęła 6. miejsce.

Miao Yao – Chinka ma na swoim koncie wiele sukcesów, a wśród nich m.in. 2 miejsce na Marathon du Mont-Blanc w 2023 r. i 3. w tym roku oraz 3. miejsce na OCC w 2023 r.

Philaries Jeruto Kisang – Kenijka zajęła 4. miejsce na tegorocznym Sierre-Zinal. W 2023 r. wywalczyła srebrny medal w MŚ w Biegach Górskich i Trailowych w konkurencji Vertical.

Marta Martinez – Hiszpanka była trzecia na tegorocznej Zegamie, a w 2023 r. została Mistrzynią Europy Skyrunning.

Weronika Matuszczak – Polka może okazać się czarnym koniem tych zawodów. Weronika studiowała i trenowała w USA, gdzie w 2023 r. ustanowiła swoje życiówki: 16:56 na 5.000 m i 35:35 na 10.000 m. Całkiem niedawno zaczęła próbować swoich sił w biegach górskich.

W zawodach wezmą udział także m.in. Patrycja Stanek, Iwona Januszyk, czy wracająca po przerwie macierzyńskiej Paulina Tracz.

Elita mężczyzn

Bartłomiej Przedwojewski – w tym roku Bartek zaprezentował się świetnie na Zegamie, gdzie zajął 3. miejsce. W zeszłym roku był 5. na Marathon du Mont-Blanc. Od początku trwania GTWS, utrzymuje się w czołówce klasyfikacji generalnej, a w 2020 r. został zwycięzcą całej serii, gdzie wygrał z Jimem Walmsleyem. Bartka atutem na tym biegu będzie z pewnością bardzo dobra znajomość trasy, zapas prędkości na płaskim i dobre radzenie sobie w technicznym terenie.

Marcin Kubica – Marcin coraz śmielej przebija się do czołówki zawodników startujących w GTWS. W tym roku zaliczył dwa bardzo dobre starty: był siódmy na Zegamie i trzynasty na  Marathon du Mont-Blanc.

Elhousine Elazzaoui – Marokańczyk rozpoczął ten sezon świetnym drugim miejscem na Zegamie i zwycięstwem na Marathon du Mont-Blanc. Elhousine świetnie zaprezentował się też na zeszłorocznym GTWS, gdzie w biegu finałowym pokonał królującego w poprzednim sezonie Remiego Bonneta. Na party po zawodach, Elhousine z pewnością pojawi się w swoim klasycznym, marokańskim stroju i zauroczy wszystkich szerokim uśmiechem.

Roberto Delorenzi – Szwajcar (często uważany za Włocha, przez włosko brzmiące nazwisko) świetnie radzi sobie zarówno na szybkich trasach, jak i tych wymagających. W tym i w zeszłym roku zajął 5. miejsce na Sierre-Zinal. Równolegle startuje także w cyklu skyrunningowym, gdzie sobie świetnie radzi. Jak na górala, ma bardzo duży zapas prędkości na płaskim. Jego życiówki to: 1:04:08 w półmaratonie i 29:51 na 10 km.

Frederic Tranchand – Francuz nie jest zawodnikiem wygrywającym największe i najpopularniejsze biegi, ale od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W tym roku zajął wysokie 7. miejsce na Marathon du Mont-Blanc. Na MŚ w Biegach Górskich i Trailowych w konkurencji Vertical był piąty, a w Up&Down siódmy.

Robert Pkemoi Motayango – zwycięzca tegorocznego i zeszłorocznego Marathonu na Transgrancanaria, szósty na Marathon du Mont-Blanc w tym roku. Na Sierre-Zinal Kenijczyk przybiegł dopiero na 29. pozycji.

Josphat Kiprotich – czwarty na Sierre-Zinal w tym roku, brązowy medalista MŚ w Biegach Górskich i Trailowych w konkurencji Vertical

Kevin Kibet – w zeszły roku trzeci, a w tym czwarty na Sierre-Zinal.

W zawodach miał wystartować Alex Garcia, którego możecie kojarzyć ze sprinterskiego finiszu z Bartkiem Przedwojewskim na mecie Startera podczas na Transgrancanaria w 2023 r., jednak Hiszpan poinformował na swoich mediach społecznościowych, że postanowił odpocząć po Sierre-Zinal i nie pojawi się w Polsce.

W zawodach weźmie udział także m.in. Dominik Tabor, Rafał Matuszczak i Marcel Fabian, którzy także z pewnością powalczą o miejsce w ścisłej czołówce.

W rozmowie z bieganie.pl Dominik Tabor wskazał, że jego faworytami w tym biegu są Bartek Przedwojewski i Roberto Delorenzi.

Gdzie śledzić rywalizację?

Z powodu przewidywanych burz, start zawodów został przesunięty na:

• 8:40 kobiety
  • 9:00 mężczyźni.

Organizator przewidział premie górskie. Na trzech wyznaczonych odcinkach trasy zostanie wybrany najszybszy biegacz i biegaczka na odcinku: Sprint, Vertical i Downhill.

Wyniki live będzie można śledzić tutaj. Będzie także prowadzona transmisja live, dostęp do niej znajdziecie pod tym linkiem, w trakcie trwania zawodów.