5 czerwca 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Biegi po schodach – Frankfurt, Taipei, Ostrava

30.05.2010, SkyRun Messe Turm Frankfurt, Taipei 101 Run Up

messefranfurtZaraz po swoim sukcesie w Dubaiu, Tomek Klisz wsiadł w samolot, aby polecieć do Frankfurtu i wziąć w niedzielę w biegu na Messe Turm. Tym razem do pokonania było 61 pięter, 1344 stopnie i 225 m w pionie. Jest to najwyższy budynek w Europie na jaki odbywa się bieg po schodach. Odczuwający jeszcze zmęczenie po poprzednim biegu i podróżą Tomek zajął 7 miejsce. Zwyciężył Matthias Jahn, który zwyciężył w Dubaiu w 2009 roku, ale pobiegł 6 sekund wolniej od Tomka. Za Tomkiem zameldowali się na mecie wyżej od niego notowany Czech Pavel Holec oraz znany maratończyk kenijski Benjamin Kemboi, którego rekord życiowy w maratonie wynosi 2:09:32.

mathias 250

Wyniki: W nawiasach miejsce w ostatecznej klasyfikacji Pucharu Świata w Biegach po Schodach 2009 roku.

10. Benjamin Kemboi (KEN) – 14:56

taipei_last.jpg91 piętra i 2046 stopni mieli do pokonania uczestnicy biegu na Taipei 101, liczący 509,2 m najwyższy budynek w Azji , w Taipei, na Tajwanie. Do 10 stycznia 2010 roku był to najwyższy ukończony budynek na świecie. Spotkali się tutaj najlepszy schodobiegacz ostatnich lat na świecie Thomas Dold, 5 w ubiegłorocznej edycji Pucharu Świata w Biegu po Schodach Marco De Gasperi (pięciokrotny mistrz świata w biegach górskich) oraz Jonathan Wyatt (siedmiokrotny mistrz świata w biegach górskich). Marco i Thomas spotykali się niejednokrotnie w rywalizacji na schodach i z reguły to Dold był lepszy w tej konfrontacji. Marco pokonał Thomasa właśnie tu w Taipei przed kilkoma laty. Wyatt startował kilkakrotnie w biegach po schodach na początku dekady i nigdy nie przegrał. Pokonał m. in. rekordzistę trasy na Empire State Bulding Paula Crake’a, jedynego jak dotąd, który uzyskał tam czas poniżej 10 minut. Tym razem Marco De Gasperi powtórzył swój sukces sprzed kilku lat i zwyciężył wyraźnie przed Wyattem i Doldem. Wśród kobiet najlepsza okazała się Melissa Moon (dwukrotna mistrzyni świata w biegach górskich, babka Polka)

3.06.2010, Ostrava Run Up

4 dni po biegu we Frankfurcie, 6 dni po biegu w Dubai Tomasz Klisz wystartował w Ostrawie w biegu na nowy ratusz. Do pokonania były 465 stopnie. Trzeba było wystartować najpierw w eliminacjach, a potem w finale. Tomek zajął w tym biegu 6 miejsce, a zwyciężył Pavel Ondrášek przed Tomasem Celko i Viktorem Novotnym.