DSC00443
12 lutego 2024 Karolina Obstój Biegi Górskie

Team Salomon na 2024 rok. Poznaj zawodników i ambasadorów marki oraz plany na nowy sezon


W świecie trail runningu to właśnie Salomon – dosłownie i w przenośni – przecierał szlaki w profesjonalizacji biegaczy górskich. Jako lider trail runningu marka Salomon nie tylko tworzy sprzęt odpowiadający potrzebom sportowców, ale także wspiera ich w zawodowej karierze. Wyrazem tego są tworzone już od ponad 20 lat krajowe i międzynarodowe teamy czołowych sportowców otrzymujących wsparcie od marki. Poznajcie zatem polskich biegaczy górskich współpracujących z Salomonem.

Salomon Team

Zawodnicy Salomon Team podzielili się z nami swoimi planami startowymi, żebyście wiedzieli, którym zawodom przyglądać się wyjątko czujnie oraz gdzie możecie liczyć na spotkanie z nimi.

DSC09810 1

Bartłomiej Przedwojewski – Bartek, który z powodu niewymawialnego przez większość obcokrajowców nazwiska nazywany jest po prostu “Bartem”, współpracę z marką rozpoczął w 2017 r., a od 2019 r. dołączył do zespołu międzynarodowego. Wszyscy kibice z Polski doskonale pamiętają jego zwycięstwo w 2020 r. w Golden Trail Championship na Azorach, gdzie zwyciężył z Jimem Walmsleyem. Także w 2024 r. plany Bartka oscylują wokół Golden Trail World Series, choć pierwszy start sezonu będzie miał miejsce w Polsce, w lutym podczas Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego na dystansie 48 km. Kolejne biegi to wspomniana seria GTWS: Kobe Trail (21km), Zegama (42km), Marathon du Mont-Blanc (42km), Tatra Sky (28km), Headlands (27km) i finał GTWS, którego lokalizacja nie została jeszcze podana.

DSC09725 1

Marcin Kubica – Marcin jest najmłodszym członkiem Salomon Team, który również upodobał sobie starty w GTWS. W 2023 r. świetnie zaprezentował się m.in. na kultowej Zegamie, gdzie zajął wysokie 12. miejsce oraz na Marathon du Mont-Blanc, który ukończył na 14. pozycji. Marcin reprezentował Polskę na zeszłorocznych Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich, gdzie startował w konkurencji vertical i mountain classic. W 2024 r. celem Marcina jest ponownie jak najlepsze zaprezentowanie się w serii GTWS. Wybór Marcina jest bardzo zbliżony do planów Bartka i obejmuje: Kobe Trail (21km), Four Sisters Mountain Trail (23km), Zegama (42km), Marathon du Mont-Blanc (42km), Tatra Sky (28km) i finał GTWS.

DSC09755 1

Krzysztof Bodurka – Krzysiek w 2023 r. brał udział w Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich, gdzie reprezentował Polskę na dystansie maratońskim, w tzw. Short Trail. W 2023 r. zwyciężył w Tatra Race Run, w Słotwiny Arena podczas Europejskiego Festiwalu Biegowego oraz w Tatra SkyMarathon. Sezon 2024 Krzysiek rozpocznie od dwóch startów ulicznych: półmaratonu w Wiązownej i Brescia Marathon. A następnie – tak jak koledzy z Teamu – wystartuje w biegach z serii GTWS: Kobe Trail (21km), Zegama (42km), Marathon du Mont-Blanc (42km), Tatra Sky (28km) i finał GTWS. Oprócz tego będziemy mogli kibicować Krzyśkowi na biegach w Polsce. Pojawi się na: DFBG, Maratonie 3 Jezior i Biegu na Kasprowy.

DSC0934

Natalia Tomasiak – Ci z Was, którzy obserwują Natalię na Instagramie, pewnie wiedzą, że najczęściej można ją spotkać na Jaworzynie Krynickiej, na którą wbiega niezliczoną ilość razy w roku. Z powodu obowiązków macierzyńskich, Natalia póki co skupia się na startach w Polsce, mimo że jej największą pasją są biegi skyrunningowe. W 2023 r. Natalia wygrała m.in. Żwawe Wierchy podczas Pieniny Ultra-Trail, Powrót Nikifora podczas Europejskiego Festiwalu Biegowego, 61 km na Biegu 7 Dolin, czy Łemko-Maraton. W 2024 r. Natalia także skupi się na startach krajowych, a w planach ma udział w Kudowskiej Sztafecie Górskiej, Europejskim Festiwalu Biegowym i DFBG. Natalia chciałaby wrócić do biegów ultra, więc jeśli synek Mieszko będzie “współpracował” 😉, to jesienią być może uda jej się wystartować w biegu na 100 km podczas Biegu 7 Dolin i Łemkowyna Trail.

Katarzyna Wilk –  Kasia jest w Teamie Salomon od kwietnia 2023 r., co zbiegło się z wywalczeniem brązowego medalu Mistrzostw Polski na dystansie Short Trail. W 2023 r. Kasia reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich, gdzie startowała na dystansie Long Trail, zajęła 3 miejsce w biegu Marathon Trail podczas KAT100 by UTMB, a sezon zakończyła 15. miejscem na CCC podczas festiwalu UTMB. W planach na 2024 r. Kasia ma start na Cortina Trail podczas Lavaredo Ultra Trail, Tatra Sky (28km) i ponownie CCC. Udział w pozostałych biegach wymaga jeszcze potwierdzenia, ale jest szansa, że Kasia wystartuje w kwietniu na Mistrzostwach Polski w Szczawnicy. Zobaczymy ją także na kilku innych biegach w kraju, jak np. DFBG czy 3x Śnieżka.

Salomon Team – Young

Od tego roku marka Salomon postanowiła wesprzeć także najmłodszych sympatyków trail runningu. Efektem tego był projekt “Poszukiwania Młodych Talentów”, który wyłonił czterech perspektywicznych biegaczy do 25 roku życia, którzy chcą realizować się w biegach górskich. Otrzymają oni wsparcie od marki Salomon w stawianiu kolejnych kroków w zawodniczej karierze. Wśród wyłonionych “Młodych Talentów” znaleźli się:

  • Monika Ogórek – reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich w 2023 r. w konkurencji Mountain Classic Junior.
  • Patrycja Stanek – reprezentowała Polskę w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Skyrunningu w 2023 r., gdzie w konkurencji Skyrace w kategorii wiekowej U23 wywalczyła brązowy medal, a w biegu verticalowym zajęła 7. miejsce.
  • Jan Kaczor – z powodzeniem startuje w krótkich biegach trailowych, a jego wyniki i ciągła progresja w biegach płaskich na dystansie 5 i 10 km są bardzo dobrą prognozą na trailową przyszłość.
  • Maciej Lachowski  – reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich  w 2023 r. w konkurencji Mountain Classic Junior.

Ambasadorzy

Mimo że “pojemność” Salomon Team jest ograniczona, to marka Salomon chcąc szerzyć na większą skalę wyznawane przez siebie wartości, wspiera także innych biegaczy pomagając im realizować trailrunningowe ambicje i spełniać się w biegach górskich. Ambasadorami marki Salomon w Polsce są: Urszula Paprocka – złota medalistka Mistrzostw Polski na dystansie Long Trail z 2023 r.; Marcin Rzeszótko – czołowy i wszechstronny biegacz górski startujący z powodzeniem w biegach verticalowych, na dystansach półmaratońskich i maratońskich; Rafał Matuszczak – po tym jak w 2011 r. zdobył drużynowy srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorów w Biegach Górskich, wrócił do trailu z przytupem w 2023 r., kiedy wywalczył srebrny medal MP na dystansie Short Trail i reprezentował Polskę na MŚ w Biegach Górskich; Michał Jurek – czołowy, polski biegacz ultra. Do grona ambasadorów marki Salomon należą także Magdalena Łączak, Piotr Hercog i Paweł Dybek – jedni z pierwszych czołowych polskich biegaczy ultra.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leonardo
Leonardo
12 dni temu

Super ekipa , ściskamy kciuki

Rafał
Rafał
11 dni temu

Czy można gdzieś kupić/ zamówić koszulki, spodenki salomona ?

Piotr
Piotr
9 dni temu

Przedwojewski, antybohater. Ma głęboko w dup… polskich kibiców.W kraju nie startuje , a nawet nie bierze udziału w mistrzostwach Polski. Wstyd
O tym że jest to mega egoista nie wspomnę, wystarczy posłuchać podcastów z jego udziałem.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.