Bieg Ultra Granią Tatr 2021
24 sierpnia 2021 Radosław Langner Sport

Bieg Ultra Granią Tatr 2021


Bieg Ultra Granią Tatr (w skrócie BUGT) to zawody przez wielu górali obierane za główny cel sezonu. Uroku arenie Mistrzostw Polski Skyrunning na dystansie Ultra z 2019 roku, poza wyjątkową trasą o długości 71 kilometrów z 5000 metrami przewyższenia, dodaje fakt, że odbywa się w cyklu dwuletnim, a możliwość uczestnictwa wybierana jest na drodze losowania.

Bieg Ultra Granią Tatr jest restrykcyjny nawet pod względem eliminacji do losowania, co stanowi pewną analogię do innych najtrudniejszych biegów w Europie. Konieczne jest tu ukończenie w pewnym okresie czasu określonej liczby biegów, które dają punkty kwalifikacyjne zgodne z wyceną ITRA. Dodatkowo, liczą się też biegi bez przyznanej punktacji, a ich wyceny opierają się na prostej kalkulacji, zgodnej z regulaminem biegu – w dużym uproszczeniu chodzi o to, żeby nie pozwolić na uczestnictwo osobom, które nie mają odpowiedniego doświadczenia w biegach górskich na dystansie ultra.

W tym roku do losowania zgłosiło się rekordowe 987 osób, które spełniły powyższe kryterium. Zdecydowana większość tych śmiałków będzie musiała spróbować innym razem, bowiem możliwość startu otrzymało 350 z nich.

Bieg Ultra Granią Tatr
Fot. Piotr Dymus

21 sierpnia o 4 nad ranem zawodnicy zebrali się na Siwej Polanie, aby ruszyć do rywalizacji po tradycyjnej trasie prowadzącej min. przez Wołowiec, Starorobociański, Czerwone Wierchy, Kasprowy Wierch, przełęcz Krzyżne z metą w Kuźnicach.

O świcie zawodnicy mieli sporo okazji, by spotkać miejscowe kozice, a tych którzy planowali zmagania aż do wieczora czekała nawet szansa na spotkanie świstaków. Małe prawdopodobieństwo na to mieli na pewno faworyci, którymi według rankingów wśród mężczyzn byli między innymi: Tomasz Skupień, Maciej Dombrowski, Piotr Gutt oraz Przemysław Sobczyk. Wśród pań w gronie kandydatek do zwycięstwa wymieniano Katarzynę Wilk, Paulinę Krawczak, Justynę Mamalę i Iwonę Kik.

Rywalizacja Mężczyzn

Od samego początku na prowadzenie wyszedł Przemysław Sobczyk, który dosłownie z kilkusekundową różnicą był śledzony przez Tomasza Skupnia. Na pierwszym punkcie znajdującym się przy schronisku na Hali Ornak kolejni zawodnicy, czyli Piotr Gutt i Maciej Dombrowski, pojawili się już z kilkuminutową stratą. Po kolejnym punkcie przy schronisku Murowaniec wydawało się, że rywalizacja o pierwszą pozycję została już rozstrzygnięta i bardziej interesujące okaże się ścigane o 3 lokatę, bowiem Maciej Dombrowski wyprzedził Piotra Gutta i zyskał nad nim 4 minuty przewagi.

Równolegle jednak na prowadzenie wyszedł Tomasz Skupień, który zgodnie z ostatnim już punktem pomiarowym przy Wodogrzmotach Mickiewicza tylko zyskiwał przewagę nad pozostałymi rywalami. Topniała zaś różnica Tomasza Sobczyka nad ponownie trzecim Piotrem Guttem i czwartym Maciejem Dombrowskim. Ostatecznie zawody zwyciężył Skupień, który nad następnym zawodnikiem uzyskał ponad 22 minutową przewagę. Należy pamiętać, że zaledwie 2 tygodnie temu Tomasz walczył o Mistrzostwo Polski na 80 kilometrowej trasie Chudego Wawrzyńca.

Klasyfikacja mężczyzn:

  1. Tomasz Skupień – 9h 19min 33s
  2. Piotr Gutt – 9h 41min 20s
  3. Maciej Dombrowski – 9h 46min 55s

Rywalizacja Kobiet

W przypadku pań kwestia zwycięstwa rozegrała się niemal na samym początku biegu. Na prowadzenie wyszła Paulina Krawczak, która trzymała bezpieczną, kilkuminutową przewagę nad następną Katarzyną Wilk do samego końca. Trzecie miejsce z większym odstępem czasowym zajęła Justyna Mamala, która na tej pozycji meldowała się na wszystkich punktach pomiarowych.

Klasyfikacja kobiet:

  1. Paulina Krawczak -10h 13min 52s
  2. Katarzyna Wilk – 10h 18min 03s
  3. Justyna Mamala – 11h 10min 14s

Możliwość komentowania została wyłączona.

Avatar photo
Radosław Langner

Miłośnik rywalizacji i kawy specialty, zawodowy maruda z pasją do biegów górskich. Uwielbia przebywać w Sudetach równie bardzo, jak oglądać wszelkie dyscypliny wytrzymałościowe. W swoim treningu stosuje podejście pełnej koncentracji na procesie