2 grudnia 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Bieg Mikołajkowy w Jarosławcu – relacja


Bieg Mikołajkowy w Jarosławcu co roku gromadzi na starcie najlepszych zawodników z Pomorza. Podobnie było wczoraj. Mimo przenikliwego zimna, wiatru oraz deszczu do Jarosławca przyjechało kilkudziesięciu biegaczy oraz biegaczek. Była to już siódma edycja tej imprezy. Starterami w Jarosławcu są Święci Mikołaje, a na mecie uczestnicy mogą liczyć na mikołajkową czekoladę.

start_jar.jpg

Uczestnicy i Św. Mikołaje tuż przed startem

Szef imprezy, Zdzisław Ludwikowski z klubu biegacza "Bryza" Postomino, przyznaje, że impreza wzięęła się z konieczności. – Sam biegam, znam biegaczy z całego terenu i wiem, że o tej porze roku po prostu nie ma gdzie wystartować. Kiedyś w Sławnie odbywał się Bieg Andrzejkowy, my więc wymyśliliśmy Bieg Mikołajkowy. I tak to leci, już siódmy rok. – mówi.

mikolaje_1.jpg

Ekipa organizacyjna Biegu Mikołajkowego

dudycz.jpg

Na zdjęciu obok – zwycięzca biegu mężczyzn na dystansie ok. 6 km – Radosław Dudycz. Triumfator powiedział po biegu, że czuje sie świetnie, nie przeszkadzał mu ani wiatr, ani deszcz, chłód tym bardziej. – Startuje się w każdych warunkach, trzeba być gotowym na wszystko – dodał. Radek Dudycz intensywnie przygotowuje się do wiosennego maratonu w Dębnie, który, jak wynika zapowiedzi zawodników, może być najciekawszym polskim maratonem od lat. Wyniki Polaków są bowiem coraz lepsze i praktycznie cała czołówka wystartuje w Dębnie, ubiegając się o nominację olimpijską. W tym pokonaniu przez Dudycza w Jarosławcu – Artur Pelo i Piotr Drwal oraz wcześniej w Warszawie – Rafał Wójcik. Na drugim miejscu przybiegł wracający po wieloletniej kontuzji ścięgna achillesa, Adam Thiel.

lucyna.kuklinska_1.jpg

Wśród kobiet nie było tak dużej konkurencji, jak wśród panów. Najlepsza okazała się Lucyna Kuklińska – Nurkowska, która zwyciężyła niezagrożona. Pani Lucyna od lat jest dla biegających dziewczyn katem, jeśli chodzi o biegi rozgrywane na Pomorzu, chociaż bieganiem zajmuje się już tylko hobbystycznie. Nadal jednak zwycięża, a powoli rośnie następca – syn, Patryk, który świetnie radzi sobie w młodszych grupach wiekowych.

huruk

Gościem honorowym zawodów był jeden z najlepszych polskich maratończyków w historii – Jan Huruk, legitymujący się wynikiem 2:10.07 w maratonie. Pan Jan w swojej karierze był m.in. czwarty na Mistrzostwach Świata w biegu maratońskim, siódmy podczas olimpijskiego maratonu w Barcelonie oraz drugi w prestiżowym maratonie w Londynie. Dzisiaj wspiera inicjatywy biegowe na Pomorzu. W Jarosławcu walczył przede wszystkim z zimnem.

mlody_jar.jpg

niwinski.jpg

Oprócz biegu na dystansie głównym, odbyły się również biegi dla dzieci,
rozgrywane na krótszych dystansach. Dla najmłodszych pogoda była
łaskawsza niż dla seniorów, wiało, ale nie padał deszcz.

Zimno nie przeszkadzało Grzegorzowi Niwińskiego z Ustki, który oprócz tego, że biega, jest również… morsem.

Wyniki VII Biegu Mikołajkowego w Jarosławcu:

Mężczyźni:

1. Radosław Dudycz

2. Adam Thiel

3. Piotr Drwal

4. Artur Pelo

5. Paweł Piotraschke

6. Jerzy Kulczyk

7. Dariusz Guzowski

8. Grzegorz Skocelas

9. Grzegorz Antosik

10. Zenon Włodarczyk

Kobiety:

1. Lucyna Kuklińska Nurkowska

2. Irena Samoik-Kowalska

3. Klaudia Brzózka

4. Grażyna Chudy

5. Dorota Strupińska