salomon
12 maja 2023 Karolina Obstój Sport

Bart Przedwojewski w gronie faworytów do zwycięstwa. Rusza Zegama 2023


14 maja odbędzie się 22. edycja jednego z najbardziej fascynujących maratonów górskich na świecie Zegama-Aizkorri Mendi Maratoia. Tysiące ludzi zgromadzi się w słynnym miasteczku Gipuzkoan, od którego wzięła się nazwa wydarzenia, aby kibicować 500 sportowcom, którzy wystartują o godzinie 9:00. W tym roku wyścig pobił rekord rejestracji, osiągając spektakularną liczbę 13830 zgłoszeń.

Mityczna trasa o długości 42 kilometrów i 195 metrów oraz +2736 metrach przewyższenia przecina masyw Aratz i Sierra de Aizkorri, przechodząc przez 4 najwyższe szczyty Kraju Basków. Rekordy mężczyzn i kobiet w wyścigu należą do ikony biegów górskich Katalończyka Kiliana Jorneta (3:36:40) i Holenderki Nienke Brinkman (4:16:43), oba wyniki osiągnięte w edycji 2022.

przedwojewski

Podobnie jak w zeszłym roku, Zegama Aizkorri zainauguruje Golden Trail World Series 2023.

W przypadku mężczyzn poziom jest bardzo wyrównany i trudno wskazać na murowanego faworyta (nawet na “papierze”). Na Zegamie pojawią się:

  • Rémi Bonnet (Salomon/Red Bull – Szwajcaria) – zwycięzca GTWS 2022 i od września 2022 niepokonany w GTWS.
  • Jonathan Albon (The North Face – Wielka Brytania) – zwycięzca Marathon du Mont-Blanc i Stranda Fjord Trail Race w 2022 r.
  • Manuel Merillas (Scarpa – Hiszpania) – w Zegamie w 2022 zajął 3 miejsce.
  • Bartłomiej Przedwojewski (Salomon) – wygrał GTWS 2020 i zajął trzecie miejsce w GTWS 2021. Na Zegamie Bartek startował w 2018 – 3 miejsce i w 2019 – 2 miejsce.
  • Elhousine Elazzaoui (Pini Mountain Racing – Maroko) – drugie miejsce w GTWS 2022, czwarty na Zegamie i Marathon du Mont-Blanc. 
  • Ta tej piątce, lista mocnych nazwisk się nie kończy. Na Zegamie pobiegną także: Robert Pkemboi Matayengo (Sky Runners Kenia – Kenia), Thibaut Baronian (Salomon – Francja), Francesco Puppi (Nike Trail – Włochy), Ruy Ueda (Mountain Frontier, Japonia), Daniel Osanz (Adidas Terrex, Hiszpania).

W gronie walczących na trasie zawodników będziemy mogli podziwiać również Marcina Kubicę (startował już na Zegamie w 2022, zajmując wówczas 30 miejsce) oraz Marcina Rzeszótko (na Zegamie startował dwukrotnie: w 2018 zajął 25 miejsce i w 2022 63 miejsce).

Na tegorocznej Zegamie nie zobaczymy biegaczek, które najbardziej kojarzą się z serią GTWS. Zabraknie Maude Mathys i Sary Alonso, które zmagają się z kontuzją. Nie pojawi się także posiadaczka rekordu trasy Nienke Brinkman. Zdecydowaną faworytką jest Blandine L’Hirondel – aktualna mistrzyni świata w biegach trailowych, zwyciężczyni CCC w 2022 r. Do grona faworytek można zaliczyć także Hiszpanki: Oihana Kortazar, Núria Gil i Azara García de los Salmones, choć aby wygrać będą musiały pokonać bardzo dobre biegaczki, jak choćby Włoszkę Fabiolę Conti, Szwajcarkę Theresę Leboeuf czy Norweżkę Eli Anne Dvergsdal. Polskę reprezentować będą Miśka Witowska – która na Zegamie w 2022 zajęła bardzo wysokie 13 miejsce – i Katarzyna Wilk – dla Kasi będzie to debiut na Zegamie.

Zegama race Mai22 c Philipp Reiter 85

Oprócz głównego biegu na maratońskim dystansie Zegama Aizkorri 2023 obejmie dwa inne biegi. Już dziś od godziny 16:00 odbędzie się Vertical Kilometr, czyli test czasowy na dystansie 3 kilometrów z ponad 1000 metrów przewyższenia, w którym weźmie udział 250 sportowców.

W niedzielny poranek, półtorej godziny po maratonie, odbędzie się Zegama-Aizkorri Junior Trail. Ten wyścig przebiega przez 10,4 km szlaków i leśnych ścieżek i ma 100 uczestników w wieku od 16 do 18 lat. Transmisja na żywo Zegama Aizkorri 2023 można oglądać na żywo za pośrednictwem różnych kanałów iw 4 różnych językach. Organizatorzy zapewniają transmisję na swoim kanale YouTube. Wyniki można śledzić tutaj.

Zegama race Mai22 c Philipp Reiter 277 1

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.