philips
 
17 stycznia 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Album fotograficzny z wystawy 100-lecia IAAF


IAAF opublikował dziś album ze zdjęciami z wystawy, która została zorganizowana z okazji 100-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych. Blisko 90-stronicowa publikacja zawiera zdjęcia unikalnych eksponatów oraz specjalnych gości, którzy odwiedzili wystawę.

W albumie znajdziemy m.in.:
– oficjalny program pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich z Aten (1896 r.),
– lewy but Jesse Owensa – czterokrotnego złotego medalisty IO z Berlina (1936 r.),
– kolce Emila Zatopka,
– program z mityngu, na którym po raz pierwszy pokonano barierę 4 minut w biegu na 1 milę z autografem Rogera Bannistera, który tego dokonał,
– złoty medal Ireny Szewińskiej z Igrzysk w Montrealu (1976 r.),
– Steve Ovetta, Sebastiana Coe i Steve’a Crama stojących przy gablocie z koszulkami, kolcami i medalami, które zdobyli podczas mistrzostw świata i Igrzysk Olimpijskich,
– medale z pierwszych mistrzostw świata w lekkoatletyce,
– pamiątki należące m.in. do Hichama El Guerrouja, Frankie Fredericksa, Allena Johnsona, Gabrieli Szabo, Pauli Radcliffe, Marii Mutoli, Davida Rudishy, Usaina Bolta, Meseret Defat, Tirunesh Dibaby i Kenenisy Bekele.

iaaf_history.jpg
Aby obejrzeć album w wersji elektronicznej kliknij na powyższy obrazek

Wystawę przez sześć tygodni (od 13 października do 25 listopada 2012 r.) można było zobaczyć w Muzeum Olimpijskim w Barcelonie. To właśnie w stolicy Katalonii oficjalnie obchodzono 100-lecie IAAF, na którym otwarto m.in. Galerię Sław (przeczytaj: Obchody 100 lat IAAF).