1 marca 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Abeba Aregawi na dopingu?


Abeba Aregawi, mistrzyni świata z Moskwy na dopingu? Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) potwierdziło, że w organizmie urodzonej w Etiopii Szwedki wykryto zabronioną substancję.

W tej chwili nie wiadomo o jaką substancję chodzi. Wiadomo natomiast, że badanie zostało przeprowadzone w 2013 roku, czyli roku w którym Szwedka dominowała na światowych stadionach w biegu na 1500 m (odniosła 10 zwycięstw w 10 biegach, w tym to najważniejsze – podczas Mistrzostw Świata w Moskwie). Aregawi po tym gdy została powiadomiona o wynikach badań laboratoryjnych wycofała się z zaplanowanych startów halowych i poprosiła o zbadanie próbki B.

Co ciekawe gdyby potwierdziły się informacje o stosowaniu przez Aregawi dopingu i ta została zdyskwalifikowana, a jej wyniki anulowane, szanse na medal dużej imprezy będzie miała Renata Pliś. Przypomnijmy, że Polka zajęła w 2014 roku czwarte miejsce na Mistrzostwach Europy w Zurychu, podczas gry Aregawi była druga.

Do największych sukcesów Abeby Aregawi należy tytuł mistrzyni świata wywalczony w 2013 roku w Moskwie, tytuł halowej mistrzyni świata wywalczony w 2014 roku w Sopocie oraz dwa triumfy w klasyfikacji końcowej Diamentowej Ligi. Etiopka, reprezentująca od 10 grudnia 2012 roku barwy Szwecji na swoim koncie ma także srebrny medal mistrzostw Europy (2014) i złoty halowych mistrzostw Europy (2013). 

Wpadka Aregawi może nie być jedną taką sytuacją związaną z etiopskimi biegaczami. Jak podaje The Guardian u 9 etiopskich biegaczy, w tym u 5 ze światowej czołówki, dopatrzono się podejrzanych wyników testów antydopingowych. Na razie nie wiadomo jednak o jakich zawodników chodzi.

Możliwość komentowania została wyłączona.