4 czerwca 2019 Redakcja Bieganie.pl Sport

42 ekokilometry – Podsumowanie Maratonu Mazury


Za nami kolejny Maraton Mazury, impreza, która stara się wyznaczać nowe standardy wśród imprez biegowych w Polsce.

Było wspaniale – VIII edycja Maratonu Mazury i Biegu Szlakiem Krutyni, która odbyła się 1 czerwca w malowniczym Gałkowie na terenie Puszczy Piskiej. Pierwsze miejsca na królewskim dystansie 42, 195 m w klasyfikacji generalnej kobiet  i mężczyzn zajęło małżeństwo  Lidia  i Rafał Czarneccy. W Biegu Szlakiem Krutyni 10 km na pierwszych miejscach uplasowali się Sviatlana Kurhanskaya oraz Alex Sanko.

W tym roku organizatorzy postawili sobie ekologiczne wyzwanie, które pomogli  przeprowadzić i rozpropagować gwiazdy Polskich mediów: Piotr Kraśko (drugi w kategorii mediów na mecie, za Norbertem Kaczanem), Anna Kalczyńska (pierwsza kobieta w tej kategorii), Marta Kuligowska (miejsce drugie), Katarzyna Kolenda-Zalewska. Eco challenge został rozpoczęty od zastąpienia większości plastikowych przedmiotów produktami zastępczymi, ograniczając zużycie plastiku o 80%. Partnerem akcji został BNP Paribas.marmazury21.jpg Już na wstępie w biurze zawodów uczestnicy odebrali  pakiety startowe w papierowych torbach, a nie w tysiącach "foliówek". Rzeczy pozostawione w depozycie zabezpieczone zostały w workach wykonanych z przyjaznych środowisku tworzyw. Pasta Party oraz posiłek regeneracyjny serwowane zostały w naczyniach wytworzonych z otrąb pszennych i pulpy trzcinowej wraz z drewnianymi sztućcami.

Trasa Maratonu Mazury i Biegu Szlakiem Krutyni biegnie na skraju Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Puszczy Piskiej. Samochody pilotujące bieg pod hasłem #naturalniedomety zastąpione zostały elektrycznymi pojazdami o zerowej emisji spalin Wasilewski i Syn dealer marki Nissan. Okazało się to idealnym rozwiązaniem, ponieważ Maraton Mazury to alternatywa do wielkich biegów ulicznych.

Przepiękne jeziora, lasy, łąki i ścieżki – to tylko niektóre atrakcje mazurskiego krajobrazu! Trasa biegnie w końcu przez region, który jako jedyny w Europie znalazł się w gronie finalistów konkursu na Siedem Nowych Cudów Świata.maratonmazury3.JPGW Gałkowie odbył się też "Bieg Rodzinny" dla dzieci i wszystkich tych, którzy dopiero chcieli zacząć swoją przygodę z bieganiem. Na trasie Maratonu Mazury przygotowane zostały również ekologiczne punkty nawadniające z Cisowianką, w których biegacze spożywali wodę i napoje izotoniczne w papierowych kubeczkach.

Zawodnicy korzystali również z atrakcji przygotowanych w "Miasteczku Maratońskim ECO Life" oraz strefie regeneracji. Wszyscy uczestnicy Maratonu Mazury otrzymali koszulki, medale oraz prezenty od sponsorów, takie jak smartfony i bezprzewodowe głośniki od partnera technicznego LG, sportowe ubrania z najnowszej sportowej kolekcji Lamania, a dzieci słodkie upominki od piekarni Szabelski. Rodzice biorący udział w maratonie, na czas biegu pozostawić mogli swoje pociechy pod opieką wolontariuszy.

Maraton Mazury to fantastyczny czas pełen wielkich sportowych emocji, okazji do poznania nowych przyjaciół i spędzenia niezapomnianych chwil w jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie. Całe wydarzenie zakończył wspólny "trash-challenge" wraz z partnerem technologicznym marką LG – czyli sprzątanie trasy w ramach akcji "Czyste Mazury", po którym wszystkie śmieci umieszczone zostały w workach jutowych.

WYNIKI MARATONU MAZURY I BIEGU SZLAKIEM KRUTYNI 2019

Możliwość komentowania została wyłączona.