18 czerwca 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

24 czerwca GP Żoliborza


Rozmowa z Pawłem Zachem, koordynatorem GP Żoliborza, biegu rozgrywanego wokół warszawskiej Cytadeli:

Adam Klein: 24 czerwca odbędzie się trzeci, ostatni bieg cyklu GP Żoliborza. Powiedz parę słów o imprezie.

zoliborz1To 10k dla koneserów. W wyjątkowej scenerii, bo to będą trzy pętle wokół Cytadeli Warszawskiej. Takie nietypowe biegowe klimaty – mury XIX wiecznej więzienia-fortecy, ciężki podbieg pod Bramę Straceń, a tam nawet kilka schodów do pokonania. Robimy tam bieg już od kilku lat i trasa ma wiernych fanów.

Dlaczego nie ma medali, wszyscy chcą dostać medal na mecie.

…Który trafia potem na spód szuflady. Może to wynika z tego, że bieg robimy „jak dla siebie”, a ponieważ biegamy od lat to sto pięćdziesiąty trzeci medal za bieg na kilka kilometrów nas już nie ekscytuje. Dlatego szukaliśmy czegoś innego.

To znaczy czego ?

W zeszłym roku Paweł „Kociemba” Kostrzębski, który robi dla nas wszystkie projekty graficzne wykreował coś co roboczo nazywaliśmy „roślinką”. Powstało z niej kilka produktów dla uczestników naszych biegów: kubeczek i koszulki Run’s Not Dead z biegaczem "powstającym z popiołów".

Paweł ma fajne, świeże pomysły. W przededniu igrzysk olimpijskich Paweł nawiązuje do korzeni olimpiad prezentując grafikę na kubek z motywami starożytnymi. I ten kubek właśnie będzie trofeum w cyklu GP Żoliborza. Wszyscy mówią, że Grecja jest bankrutem, a Rzym jest następnym kandydatem. Ale na pewno nie zbankrutowała starożytna historia. Tam narodził się europejski sport, tam zaczęto biegać w zawodach, stamtąd pochodzi Filipides. Wielu ludzi uważa, że bieganie ich określa, stanowi ważną cześć ich życia. Wiele takich osób będzie chciało mieć kubeczek „curro egro sum”.

 

Każdy uczestnik biegu 24 czerwca otrzyma ten kubeczek?

Nie każdy, na kubeczek trzeba zapracować. Kubeczek otrzymają wszyscy, którzy znajdą się w klasyfikacji cyklu GP Żoliborza. Ale poza tym kubeczek można dobrowolnie kupić podczas biegu. Koszt kubeczka to 15 zł plus relatywnie niska opłata startowa 20 zł. Czyli płacisz łącznie 35 zł i wracasz do domu zmęczony po biegu i nie z medalem, ale z czymś użytecznym. Taki kubek postawisz na biurku w pracy to od razu wszyscy dookoła widzą z kim mają do czynienia. Kubeczek mówi o tym kim jesteś poza biurem. Można pić z niego kawę przed porannym treningiem albo wziąć go do pracy, gdzie będzie się rzucał w oczy jako kubek biegacza – pokaż mi swój kubek, a powiem ci kim jesteś. I co ważne, na kubeczku nie ma reklam, żadnych, guaranteed.

Można się jeszcze zapisać do biegu?

Tak, pozostało około setki wolnych miejsc do wyczerpania limitu. Zapisy na stronie www.gpzoliborza.pl . Pojemność trasy to 350 osób i tego się będziemy trzymać bo bieg robimy tak jakby dla siebie i wiemy, że przy większej liczbie słabo by się na tej trasie biegło.

Jakiś bonus dla czytelników biegania.pl?

Pierwsze trzy osoby, które wiedzą jaki był pierwszy graficzny biegowy projekt Pawła Kostrzębskiego i wyślą mail z odpowiedzią na adres koordynator@entre.pl otrzymają kubeczek, który będzie można odebrać w biurze zawodów. Odpowiedź można znaleźć w twoim serwisie, bo parę miesięcy temu była tutaj zamieszczona rozmowa z Kociembą. 

Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl