5 grudnia 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

10km w 33 minuty lub maraton w 2h30? Czyli miCoach dla zaawansowanych


Czy trening może być prosty? Może. A nawet powinien. MiCoach to system, który pomaga nam trenować w prosty sposób. Ale do tej pory nie był to system, do którego mogli przemierzać się ludzie na poważnie myślący o zrobieniu dobrego wyniku, życiówki na zawodach. Dlaczego?

Bo za tworzenie planów treningowych pod MiCoach odpowiedzialna była firma CorePerformance, specjalizująca się w treningu sportowym ale raczej pod kątem fitnessu, dobrego samopoczucia niż wyników zwłaszcza w bieganiu długodystansowym. To się niedawno zmieniło. Za sterem sekcji : „Run Faster” (czyli Biegnij Szybciej) stanął Greg McMillan, bardzo doświadczony amerykański trener prowadzący wielu zawodników z naprawdę dobrego, wyczynowego poziomu.

greg workout
Greg i jego zawodniczki na treningu w Flagstaff 1 listopada

Greg musiał dostosować swoje Plany do współpracy z systemem MiCoach, który oficjalnie określa intensywności treningu kolorami – niebieski to najspokojniejszy trening, zielony szybszy, żółty jeszcze szybszy i czerwony najszybszy. Cztery kolory. Można by zatem przypuszczać, że są to kolory odpowiadające McMillanowskim (lub nawet Danielsowskim) intensywnościom: Endurance (Easy), Stamina (Tempo), Speed (Intervals), Sprint (Repetition) (nazwy w nawiasach odpowiadają Danielsowskim terminom po angielsku).

Ale założenie to byłoby błędne. Wchodząc w treningową sekcję MiCoach łatwo zauważycie, że strefa niebieska to strefa wykorzystywana przede wszystkim w fitnesie a w bieganiu  głównie w trakcie rozgrzewki czy schłodzenia. Prawdziwe bieganie zaczyna się od strefy zielonej.

W przygotowanych przez Grega planach każdy Plan to 119 treningów, po 6 treningów w tygodniu, 20 tygodni, czyli solidna praca do wykonania, nie żadne magazynowe "Super forma w trzy tygodnie".

Ale aby wg tego trenować opcje są dwie. Albo kupujemy MiCoach i trenujemy tak jak nam MiCoach szepcze do ucha albo próbujemy wczytać się z Plany Grega ze zrozumieniem.

Na szczęście pod każdym akcentem treningowym jest komentarz, który pomaga rozwikłać problem. Na przykład trening numer 103 do 10k:

Komentarz wyjaśnia: Długi bieg z szybkim finiszem. Większość tego biegu powinna być wolna i spokojna w niebieskiej i zielonej strefie. W końcowej żółtej strefie przyspiesz do twojego tempa półmaratońskiego.

UWAGA, mowa jest tutaj o teoretycznym półmaratońskim tempie jakie wynika z obliczeń, choćby z kalkulatora Grega który znajdziemy TUTAJ.

Jeśli przyjrzymy się treningowi numer 84 z planów do maratonu zobaczymy, że Greg jednak dyskretnie różnicuje strefę zieloną:

Komentarz: Długi bieg z szybkim finiszem. Zacznij ten długi bieg w swoim normalnym, spokojnym tempie. Stopniowo zwiększaj tempo tak abyś w ostatniej pół godzinie treningu w strefie zielonej biegł w swoim docelowym tempie maratońskim. Finiszuj mocno w żółtej strefie.

Oczywiście Ci, którzy podchodzą do treningu z aptekarską dokładnością a nie posiadają MiCoacha nie będą usatysfakcjonowani. Cóż bowiem znaczy komentarz do około 10 minut (co wynika z wykresu) treningu jaki znajdziemy pod wykresem: „Finish with a hard Yellow effort” (czyli finiszuj mocno w żółtej strefie). Jakie to tempo? Jeśli jednak podejdziemy do tego mniej aptekarsko, ze zrozumieniem, że po dwóch godzinach biegu ciało samo nam powie na co nas stać – powinniśmy zrobić to zgodnie z założeniami Grega.

greg_micoach.jpgDla tych z was, którzy mają jednak aptekarskie ciągoty a chcieliby powalczyć o ambitny wynik na wybranym dystansie – mamy propozycję. Jednej osobie przekażemy (bezzwrotnie) MiCoach aby przetestowała trening do życiówki na 10k czy w maratonie wg Planów Grega. Oczekujemy, że będziesz się z nami dzielić swoimi doświadczeniami z treningu z Gregiem (w postaci bloga na naszym forum). Przyślij nam swój list motywacyjny, w którym przekonasz nas do tego, że to właśnie Ty będziesz najlepszym testerem współpracy Grega McMillana z MiCoach. Każdy list powinien zawierać:

Imię i Nazwisko
mail, telefon
Miasto zamieszkania
Życiówki (wynik, data, miejsce), progresję
Dystans do którego chcesz się przygotować i docelowy czas i miejsce startu
Tekst wyjaśniający Twoją motywację.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres: trening@bieganie.pl. Na zgłoszenia czekamy do końca grudnia.

Poniżej znajdziecie link do wszystkich planów. Jeśli macie wątpliwości jak należy interpretować dany trening, piszcie na forum, razem postaramy się to wyjaśnić a jeśli nam się nie uda zawsze możemy zapytać się Grega. 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.