stanek
20 kwietnia 2024 Karolina Obstój Newsy

Znamy medalistów Mistrzostw Polski w Biegach Górskich

Festiwal biegowy Pieniny Ultra Trail, rozegrany w dniach 19-20 kwietnia, wyłonił medalistów Mistrzostw Polski w Biegach Górskich w trzech konkurencjach: Vertical, Mountain Classic i Short Trail. Poznajcie nowych – a w niektórych przypadkach obronionych z zeszłego roku – Mistrzów Polski.

Vertical dla Anny Celińskiej i Dominika Tabora

W piątek 19 kwietnia o 16:00 wystartował Lubań Vertical, który był areną zmagań Mistrzostw Polski w biegu typu Vertical, który przez zdecydowaną większość dystansu prowadzi pod górę. Trasa liczyła 6,5 kilometra z przewyższeniem +920 metrów i -90 metrów. Warunki na trasie były dobre, choć na pierwszym kilometrze było błotniście, co powodowało, że przy dość dużym nachyleniu sporo osób się ślizgało.

Tytuł Mistrza Polski wywalczył Dominik Tabor z czasem 39 minut i 59 sekund. Jest to pierwszy złoty medal zdobyty przez Dominika (w zeszłym roku wywalczył brąz również na Verticalu). Drugie miejsce zajął Michał Olejnik, który dobiegł do mety 7 sekund za Dominikiem. Z czasem 40:38 brąz wywalczył Sylwester Lepiarz.

Wśród kobiet złoto z zeszłego roku obroniła Anna Celińska, która na Lubaniu zameldowała się po 46 minutach i 37 sekundach (10 sekund szybciej niż w 2023 roku). O srebrny medal walkę stoczyła Martyna Masłowska z Anną Ficner. Po mocnym finiszu srebro wywalczyła Martyna Masłowska, a Anna Ficner dobiegła do mety 3 sekundy później.

Mountain Classic – drugie złoto Dominika Tabora i pierwsze dla Patrycji Stanek

W sobotni poranek o 8:30 wystartowała Chyża Durbaszka, na której walczono o medal Mistrzostw Polski w Biegu Górskim typu Mountain Classic, czyli biegu anglosaskim składającym się w podobnych proporcjach z podbiegów i zbiegów. Trasa liczyła 20,6 km z przewyższeniem +910 m/-1050 m.

Aż cztery osoby spośród sześciu medalistów wywalczyły swój pierwszy medal MP w biegach górskich. Medalowy dublet zaliczył Dominik Tabor, który do złota z Verticala dołożył złoto na Mountain Classic. Dwa medale w ciągu dwóch dni wywalczył także Sylwester Lepiarz, który na Chyżej Durbaszce dobiegł do mety na drugiej pozycji. Swój pierwszy seniorski medal MP w biegach górskich wybiegał Jakub Gorzelańczyk, który ze Szczawnicy wrócił z brązem.

W rywalizacji kobiet wszystkie trzy medalistki wywalczyły swój pierwszy seniorski medal MP w biegach górskich. Zwyciężyła Patrycja Stanek (rozmowę z Patrycją, przeprowadzoną w lutym 2024 roku znajdziecie tutaj), która okazała się bezkonkurencyjna i wygrała z przewagą ponad sześciu minut. Srebro wywalczyła Aleksandra Bazułka, a brąz Karolina Dul.

1. Dominik Tabor 1:25:17 / Patrycja Stanek 1:42:12
  2. Sylwester Lepiarz 1:29:02 / Aleksandra Bazułka 1:48:15
  3. Jakub Gorzelańczyk 1:29:07 / Karolina Dul 1:50:41
  4. Gabriel Kuropatwa 1:29:17 / Wioletta Marchuk 1:53:48
  5. Jan Kaczor 1:30:56 / Anna Nowakowska 1:54:47

Short Trail – pierwsze złoto Rafała Matuszczaka i czwarte z kolei Martyny Młynarczyk

Mistrzostwa Polski w konkurencji Short Trail (dystans okołomaratoński) odbyły się podczas Wielkiej Prehyby na dystansie 43,7 km z łącznym przewyższeniem wynoszącym +2060 m/-2060 m. Bieg wystartował o 9:00 w sobotę 20 kwietnia. Warunki na trasie były świetne, co skutkowało znaczną poprawą wyników wśród medalistów, w stosunku do zeszłego roku.

Mistrzem Polski został Rafał Matuszczak, który do srebrnego medalu wywalczonego w zeszłym roku na tym samym dystansie dołożył złoto. Srebrny medal zdobył Dawid Malina, a brązowy Marcel Fabian, dla którego jest to pierwszy medal MP w biegach górskich.

W rywalizacji kobiet bez zmian. Martyna Młynarczyk wywalczyła czwarty z kolei złoty medal MP na dystansie Short Trail. W porównaniu do zeszłorocznych wyników, w tym roku Katarzyna Wilk i Katarzyna Solińska zamieniły się kolorami medali. Katarzyna Wilk wywalczyła srebro, a Katarzyna Solińska brąz.

1. Rafał Matuszczak 3:12:15 / Martyna Młynarczyk 3:50:42
  2. Dawid Malina 3:16:00 / Katarzyna Wilk 3:55:08
  3. Marcel Fabian 3:26:19 / Katarzyna Solińska 3:58:44
  4. Miłosz Szcześniewski 3:31:33 / Urszula Paprocka 4:04:12
  5. Kamil Leśniak 3:33:07 / Dominika Stelmach 4:12:25

Jako czwarty do mety dobiegł Dominik Milewski (3:29:32), jednak z uwagi na to, że nie był zgłoszony na Mistrzostwa Polski przez stronę PZLA (konieczność posiadania licencji PZLA), nie był klasyfikowany w Mistrzostwach Polski.

Pełne wyniki tutaj.

Medaliści Mistrzostw Polski wszystkich trzech dystansów zostali poddani kontroli antydopingowej.

Kwalifikacje na Mistrzostwa Europy w Biegach Off-Road

Tegoroczne MP były jednocześnie eliminacjami do Mistrzostw Europy w Biegach Off-Road, które odbędą się we francuskim Annecy w terminie 31.05-2.06. Bezpośrednie kwalifikacje otrzymują złoci medaliści. Natomiast zawodnicy z miejsc 2-4 (każdego z trzech biegów) kwalifikują się pod warunkiem uzyskania w biegu minimum 850 punktów ITRA – w przypadku mężczyzn i 700 punktów ITRA – w przypadku kobiet. Zatem wszystko będzie jasne po opublikowaniu punktacji ITRA.

Z pełnymi zasadami kwalifikacji można się zapoznać tutaj.