stadium
6 czerwca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Zmarł pierwszy zawodnik, który złamał 10 sekund na 100 metrów

Jim Hines, pierwszy człowiek, który przebiegł dystans 100 metrów poniżej 10 sekund, zmarł w wieku 76 lat. Hines wygrał bieg na dystansie 100 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku i od tego czasu, przez 15 lat nikt na świecie nie był w stanie pobiec szybciej.

Hines zaczął przygodę ze sportem od baseballu. Karierę lekkoatletyczną rozpoczął na początku lat 60., kiedy uczęszczał do McClymonds High School w Oakland w Kalifornii. Jego najbardziej znaczące osiągnięcie miało miejsce w 1968 r. w US Outdoor National Track and Field Championships, gdzie został pierwszą osobą, która przebiegła 100 m w mniej niż 10 sekund, osiągając oficjalny czas 9,99 sekundy. Jego rekord świata zakwalifikował go do Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku, gdzie zdobył złoty medal na 100 metrów, ustanawiając rekord świata w czasie 9,95 sekundy. Przyczynił się także do zdobycia złotego medalu przez sztafetę 4×100 m.

Złoty medal olimpijski to oczywiście największe osiągnięcie Hinesa. Oficjalny czas z pomiaru ręcznego osiągnięty podczas Igrzysk Olimpijskich w Meksyku to 9.9s. Różnica między pierwszym a ósmym miejscem to jedynie 0.3s, więc rywalizacja była niezwykle zacięta.