japan running
4 grudnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Wyniki Fukuoka Maraton 2022 – nowy rekord Australii

76. edycja maratonu w Fukuoce jak zwykle przyniosła sporo emocji. Rozegrana była w iście japońskim stylu, czyli bez kalkulacji i z dużymi grupami na międzyczasach, z których po kolei odpadali słabsi biegacze. Ostatecznie zwyciężył Etiopczyk Maru Teferi z czasem 2:06.43.

Po dziesięciu kilometrach, z międzyczasem w okolicach 30 minut, liderująca grupa liczyła 30 osób. W połowie dystansu, który biegacze minęli w 1:03.20, było ich jeszcze 26. Od tego momentu jednak peleton się kurczył, a na 40 kilometrze lider biegł już z bezpieczną przewagą nad następnymi zawodnikami. Teferi pokonał drugiego na mecie Kenijczyka Vincenta Raimoi o 18 sekund, a trzeciego na mecie – ubiegłorocznego zwycięzcę Michaela Githae o 45 sekund.

Czwarty na mecie zameldował się Australijczyk Brett Robinson, który czasem 2:07.31 ustanowił nowy rekord kraju. Poprzedni 2:07:51 należał do Roberta De Castella i ustanowiony był w 1986 roku w Bostonie. Najlepszym z gospodarzy był Kiyohito Akiyama, który ukończył na siódmej pozycji. W sumie 11. zawodników pobiegło poniżej czasu 2:10.