MVNBAYIK4MRQZBDMR7DJM7T25M 64383fc22cf30 scaled.jpg
14 kwietnia 2023 Bartłomiej Falkowski Newsy

Wszystkie oczy na Boston – już w poniedziałek zobaczymy Kipchoge, Obiri, Gebreslase, czy Nascimento


Tegoroczny Boston Marathon ma jedną z najciekawszych list startowych w historii maratonu. O ile przywykliśmy już do konfrontacji wielkich biegaczy na imprezach z cyklu World Marathon Majors to tegoroczny Boston przebija wszystko czego byliśmy świadkami.

Na czele list stoi Eliud Kipchoge, podwójny mistrz olimpijski i rekordzista świata w maratonie (2:01:09). Mimo że kolejni zawodnicy na liście tracą do niego prawie dwie minuty to i tak zapowiada się zacięty pojedynek. Poza Kipchoge zobaczymy zwycięzcę z zeszłego roku Evansa Chabeta (2:03:00), który oprócz wygranej w Bostonie wygrywał też m.in. w Nowym Jorku, czy Walencji. Taki sam rekord życiowy ma Gabriel Geay. Obok nich pobiegnie Benson Kipruto, pierwszy zawodnik maratonu w Bostonie w 2021 roku i pierwszy w Chicago rok później. Pojawi się też Lesisa Desisa, były mistrz świata i dwukrotny triumfator w Bostonie (2013 i 2015). W stawce mamy także zwycięzcę z Nowego Jorku 2021 Alberta Korira, mistrza świata z 2015 Ghirmaya Ghebreslassie, czy zwycięzcę z Londynu w 2020 Shure Kitatę, który jako jedyny zna smak wygranej i pokonania Eliuda Kipchoge.

Jeśli ktoś trzyma kciuki za widowiskowe bieganie z ułańską fantazją to na liście mamy Brazylijczyka Daniela do Nascimento. Najszybszego urodzonego poza Afryką biegacza w historii (2:04:51), który na IO zbijał żółwika na trasie z Kipchoge, a kilka miesięcy temu Nowym Jorku pędził na złamanie karku mdlejąc na trasie. Jest też odważny CJ Albertson, który w 2020 roku na trasie w Bostonie uciekał wszystkim przez pierwsze 3/4 dystansu.

Lista kobiet również jest imponująca. Otwiera ją mistrzyni świata, zwyciężczyni z Berlina w 2021 Gotytom Gebreslase (2:18:11). Jednak to nie ona, a Amane Beriso posiada najlepszy wynik w stawce. 2:14:58 to trzeci wynik w historii tej konkurencji uzyskany w grudniu w Walencji. Dodajmy do tego brązową medalistkę IO Lorneh Salpeter, wielokrotną mistrzynię świata na krótszych dystansach Helen Obiri, zwyciężczynie z poprzednich lat Atsede Bays, Des Linden czy Ednę Kiplagat i mamy do czynienia z plejadą gwiazd. Amerykańską stawkę uzupełnia była rekordzistka kraju Sara Hall, Emma Bates, czy Nell Rojas.

Start 127. Boston Marathon już w poniedziałek. Transmisja w Eurosporcie o 16:30.

Możliwość komentowania została wyłączona.