1
12 lipca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Wielkie odliczanie do Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich!

Już tylko tydzień został do chwili, gdy na trasy Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich wybiegną pierwsi zawodnicy! Podczas tegorocznej, XI edycji, na biegaczy czekać będzie 9 dystansów i wiele innych atrakcji!

W czwartek 13 lipca startuje tegoroczna edycja jednej z największych imprez biegowych w Polsce. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich to 9 tras o różnych dystansach i stopniach trudności pomyślanych tak, by każdy – od doświadczonych ultra-biegaczy, po początkujących – znalazł coś dla siebie.

Jak co roku, zawodnicy przemierzą najpiękniejsze szlaki Ziemi Kłodzkiej ze szczególnym uwzględnieniem okolic Lądka-Zdroju.

9 dystansów, 4500 zawodników

  • 7 SZCZYTÓW to koronny bieg naszej imprezy. Jego uczestnicy ruszą na trasę w czwartek 13 lipca o godz. 18:00, by zmierzyć się z dystansem ok. 240 km, na którym pokonają 7 najważniejszych szczytów Ziemi Kłodzkiej!
  • SUPER TRAIL to kolejny bieg, który ruszy w czwartek 13 lipca o godz. 18:00 spod Domu Zdrojowego Wojciech w Lądku-Zdroju. Trasa licząca ok. 130 km prowadzi między innymi szlakami Gór Złotych, Masywu Śnieżnika oraz Gór Bystrzyckich, by zakończyć się metą w Kudowie-Zdroju. Czas wyznaczony na pokonanie dystansu określony został na 27 godzin.
  • GOLDEN MOUNTAINS TRAIL to wyjątkowa konkurencja w ramach DFBG, bowiem zalicza się ona do klasyfikacji cyklu zawodów Salomon Golden Trail National Series. Długość trasy to ok. 33 km, a leśnie ścieżki zaprowadzą zawodników w samo serce Gór Złotych. Golden Mountains Trail wystartuje w piątek 14 lipca o godzinie 15:00 z parku koło Domu Zdrojowego Wojciech w Lądku-Zdroju.
  • K-B-L, czyli Kudowa-Bardo-Lądek jest biegiem o długości ok. 110 km, który ruszy w piątek 14 lipca o godz. 20:00. Jego trasa poprowadzi północną częścią Ziemi Kłodzkiej, szlakami m.in. Gór Bardzkich i Gór Stołowych. Zawodnicy, którzy zameldują się na mecie w Kudowie-Zdroju, będą mieli “w nogach” sumę przewyższeń ponad 3,5 km!
  • ULTRA TRAIL o długości ok. 68 km poprowadzi zawodników pętlą łączącą trzy najważniejsze miejscowości Gór Złotych: Lądek-Zdrój, Złoty Stok i Stronie Śląskie. W jego trakcie, zawodnicy pokonają prawie 3 km podejść. Bieg wystartuje w sobotę 15 lipca o godz. 4:00 rano.
  • ZŁOTY MARATON to trasa o długości ok. 45 km, prowadząca szlakami łączącymi Lądek-Zdrój i Złoty Stok. Na trasę biegacze wyruszą 15 lipca (sobota) o godz. 8:00. Do pokonania będą mieli ok. 2041 m podbiegów.
  • ZŁOTY PÓŁMARATON to bieg o długości ok. 21 km, który rozpocznie się w sobotę 15 lipca o godzinie 11:00. Na biegaczy czekać będzie różnica wzniesień ok. 1000 m, a limit na pokonanie trasy wyznaczony został na 5 godzin. Pętla z najwyższym punktem na wysokości 899 m n.p.m. poprowadzi malowniczymi trasami okalającymi Lądek-Zdrój.
  • NOCNY TRAIL jest wyjątkowym nocnym biegiem o długości ok. 15 km. Konkurencja rozpocznie się w piątek 14 lipca o godzinie. 22:00, a na pokonanie trasy przewidziane są 4 godziny. Na trasie biegacze przebiegną łącznie ok. 711 m wzniesień i 710 m spadków, więc zapowiada się ostra walka w ciemnościach!
  • TROJAK TRAIL rozpocznie się 16 lipca (niedziela) o godzinie 10:00. Biegacze wystartują spod DZ Wojciech w Lądku Zdroju, by następnie wspiąć się na szczyt Trojaka – jednego z najpiękniejszych szczytów Gór Złotych. To bieg liczący ok. 10 km, z którego cała kwota z wpisowego zostanie przekazana na rzecz potrzebujących dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach. Limit czasu w tym biegu ustalony został na 3 godziny. Zapisy na Trojak Trail trwają do ostatniej chwili!
7

Ale to nie wszystko, co przygotowaliśmy dla fanów biegów, bowiem tegoroczna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich obfitować będzie także w szereg spotkań, dyskusji i prelekcji poświęconych bieganiu.

Program towarzyszący podczas DFBG – spotkania, panele dyskusyjne, koncerty

W piątek 14 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Namiotu Fundacji GOPR w Parku Zdrojowym im. Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele firmy PETZL przeprowadzą bezpłatne warsztaty poświęcone dobieraniu oświetlenia do biegów nocnych. Godzinę później, w tym samym miejscu, marka SALOMON zaprosi na warsztaty, których tematyka będzie koncentrować się na tym, jak najlepiej dobrać obuwie do biegów górskich. Również w piątek (14.07), o godz. 21:00 zapraszamy na koncert zespołu Skrzynczanki, który odbędzie się w Muszli Koncertowej w Lądku-Zdroju.

W sobotę 15 lipca o godz. 15:00 wrócimy do namiotu Fundacji GOPR, gdzie przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego omówią zasady udzielania pierwszej pomocy. Pozycja obowiązkowa dla każdego świadomego miłośnika przemierzania górskich szlaków! O godzinie 16:00, przedstawiciele marki SUUNTO zaproszą w to samo miejsce na swoje warsztaty, podczas których omówione zostaną funkcjonalności zegarków. Również o 16:00, tym razem w Muszli Koncertowej, uczestnicy festiwalu będą mieli okazję przysłuchać się dyskusji pt. “Życie biegacza – godzenie pasji z życiem prywatnym”. Rozmawiać będą Natalia Tomasiak, Krzysztof Bodurka, Karolina Obstój, Nina Graboś, Tomek Niezgódka, Anna Foland, a spotkanie poprowadzi niezastąpiony Kamil z Black Hat Ultra.

O godzinie 17:00, w namiocie Fundacji GOPR znów porozmawiamy z przedstawicielami marki SALOMON o butach do biegów górskich lub zostaniemy pod Muszlą Koncertową, by przysłuchiwać się panelowi dyskusyjnemu pt. “Organizacja biegów górskich – wyzwania, problemy, szanse”. Rozmawiać będą Mirosław Bieniecki (Bieg Rzeźnika), Dariusz Rewers (Festiwal Biegowy ULTRA – WAY), Karol Gołaj i Daniel Chojnacki (Chojnik / Rudawy Festiwal Biegowy) oraz Piotr Hercog (Team DFBG). Spotkanie poprowadzi głos Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich – Wojciech Heliński.

Godzina 19:00 da nam szansę ponownie spotkać się z Piotrem Hercogiem w Muszli Koncertowej. Piotr opowie o swojej biegowej pasji, o Peru oraz o planach na przyszłość. Ostatnią pozabiegową atrakcją soboty będzie koncert Danny Boy Experience, który zacznie się o godz. 21:30.

Największe biegowe EXPO

Odzież, suplementy, obuwie, akcesoria i wiele innych – strefa EXPO DFBG przez 4 dni będzie otwarta dla biegaczy, kibiców i wszystkich, którzy odwiedzą Lądek-Zdrój podczas trailowego święta.

Atrakcje dla dzieci podczas DFBG

O godz. 9:00 w Parku Słowackiego w Lądku-Zdroju ruszy strefa dla dzieci wypełniona grami, zabawami i innymi atrakcjami. Godzina 10:00 to czas, gdy najmłodsi uczestnicy DFBG będą mogli wziąć udział w warsztatach bębniarskich (żeby się pobudzić) oraz w warsztatach jogi (dla tych, którzy będą potrzebowali wyciszenia). O godz. 11:00 najmłodszych miłośników teatru zaprosimy na przedstawienie “Jak Piotruś został superbohaterem”. O 12:30 rozpoczną się zawody KIDS TRAIL – to biegi na różnych dystansach specjalnie dla dzieci. Tutaj wszyscy wygrywają!

3

Licytacja dla Piszkowic

W niedzielę o 13:30 zapraszamy do Muszli Koncertowej na licytację cennych przedmiotów przekazanych na ten cel przez Fundatorów: sportowców, ludzi kultury i innych osób o wielkich sercach. Dochód z “Licytacji dla Piszkowic” zasili pulę, którą przekażemy na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla pięćdziesięciu podopiecznych, którzy w Piszkowicach znalazły swój dom.

Finał gry terenowej oraz zakończenie XI Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich zakończy się o godz 15:00 ceremonią, w trakcie której podsumujemy tę edycję DFBG i nagrodzimy zwycięzców biegów 7 Szczytów, K-B-L i Trojak Trail.

Więcej informacji oraz pełny program można znaleźć na stronie www.dfbg.pl

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments