blanchard
7 kwietnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Wicemistrz UTMB bije rekord w maratonie o 10 minut. Jak szybko biegają górale?


Urodzony we Francji Mathieu Blanchard jest jednym z najlepszych biegaczy górskich na świecie, mając na koncie między innymi drugie miejsce podczas zeszłorocznego biegu UTMB. W ramach przygotowań do sezonu górskiego Blanchard pokonał maraton w Paryżu w czasie 2:22:36, bijąc swój rekord życiowy aż o 10 minut.

Blanchard zajął 36. miejsce w klasyfikacji generalnej, bijąc swój poprzedni czas 2:32:34 z maratonu w Chicago 2017. W Paryżu przebiegł trasę negative splitem, otwierając pierwszą połowę w czasie 1:12:04 i dokręcając drugą w 1:10:32. Jak sam mówił na mecie był mocno zaskoczony wynikiem, ponieważ celował w 2:25, jednak już w następnym starcie zapowiada atak na 2:20.

W 2022 roku został dopiero drugim biegaczem, który przekroczył barierę 20 godzin na UTMB, zajmując drugie miejsce za swoim idolem, Kilianem Jornetem. W tym roku Blanchard zamierza wrócić do Chamonix, by po raz kolejny stanąć na podium UTMB. W tygodniach poprzedzających maraton paryski dwukrotny zdobywca podium UTMB trenował na wysokości w Kenii, rozwijając swoją prędkość na asfalcie. Blanchard udaje się teraz do Maroka, aby ścigać się w historycznym 234-kilometrowym wieloetapowym pustynnym ultra Marathon Des Sables (MDS), który rozpocznie się 21 kwietnia.

Blanchard planuje wystartować tego lata zarówno w The Western States 100, jak i UTMB. Dwa 100-milowe wyścigi odbywają się w odstępie dwóch miesięcy, co stanowi bardzo duże wyzwanie. Większość sportowców ultrasów będzie skupiać się na dobrym bieganiu w jednym, zamiast próbować ścigać się w obu.

35-letni Blanchard urodził się i wychował we Francji, ale obecnie mieszka i trenuje w Montrealu. Jest inżynierem, pasjonatem działań na łonie natury, przygód i wielkich wyzwań. Po kilku latach eksploracji oceanów jako instruktor nurkowania próbował również innych sportów, takich jak BMX, snowboard i kitesurfing, Zaczął biegać w 2014 roku, wkrótce po osiedleniu się w Quebecu. W 2016 roku odkrył kolejną pasję do biegania w terenie i od razu się wciągnął. Został wybrany do grupy Salomon Ultra Running Academy w marcu 2017 roku i skorzystał z okazji, aby wyspecjalizować się w Ultra Trail. Jak sam mówi uwielbia kontakt z naturą, od dna oceanu po szczyty gór.

Możliwość komentowania została wyłączona.