Zaliczany do World Athletics Continental Tour Silver tegoroczny 3. Memoriał Czesława Cybulskiego w Poznaniu zdołał zgromadzić wiele gwiazd polskiej i światowej lekkoatletyki. Wśród zapowiadanych gwiazd są m.in. Natalia Bukowiecka, Pia Skrzyszowska, Piotr Lisek, Maria Andrejczyk, Justyna Święty-Ersetic, Adrianna Laskowska, Martyna Galant, Alicja Konieczek, Karol Zalewski, Menno Vloon, Sondre Guttormsen, Olha Korsu i Vit Mueller. Mieszczący 3000 miejsc stadion lekkoatletyczny na Golęcinie w Poznaniu szykuje wspaniałe sportowe widowisko.
Na tydzień po udanych dla nas Drużynowych Mistrzostwach Europy w Madrycie, gdzie Polska wywalczyła ósme podium z rzędu do walki o indywidualne rekordy przystąpi wielu uczestników tamtych mistrzostw (nie tylko z Polski). Nie dojdzie co prawda do pojedynku Natalii Bukowieckiej z Justyną Święty-Ersetic, bo panie wystartują na różnych dystansach (odpowiednio 200 i 400 m), jednak oprócz walki z rywalami z zagranicy możemy też liczyć na silną wewnątrzkrajową przewagę czy dominację, starając się też o jak najlepsze wyniki rozpędzającego się stopniowo sezonu 2025.
Na 200 m kobiet, które będzie ostatnim wydarzeniem Memoriału, Natalia Bukowiecka ma trzeci wynik na listach zgłoszeń wg wyników z tego sezonu (23,13). Szybciej biegały Australijka Jessica Milat (22,75) i Belgijka Imke Vervaet (22,85). Drugą ze startujących Polek będzie Krystsina Tsimanouskaya (w tym roku 23,24).
Vít Müller z Czech (48,41), który wygrał niedawno podczas DME w Madrycie na 400 m ppł. zmierzy się m.in. Belgiem Julienem Wartinem (48,66), Katarczykiem Bassemem Hameidą (48,52) czy Hiszpanem Jesusem-Davidem Delgado (48,60). Jedynym Polakiem w stawce będzie Piotr Kidoń (50,85). Na konferencji prasowej przed memoriałem Vit Müller zapowiedział, że chciałby kontynuować świetną passę w biegu na 400 m przez płotki i po raz drugi sięgnąć po zwycięstwo w Poznaniu.
W dwóch seriach eliminacyjnych zobaczymy cztery Polki, a najbardziej liczymy na kolejny udany występ Pii Skrzyszowskiej i rozpędzającej w tym sezonie Klaudii Wojtunik.
Na nietypowym dystansie 2000 m z przeszkodami pobiegnie Alicja Konieczek (6:04,29), która zmierzy się m.in. z mocną Kenijką – Celestine Jepkosgei (6:02,04). Ciekawi jesteśmy też występu pozostałych naszych „przeszkodówek” – Kingi Królik, Agnieszki Chorzępy i Julii Koralewskiej. Nieoficjalną rekordzistką Polski na tym dystansie jest Aneta Konieczek (6:00,81 uzyskane przed rokiem właśnie na Golęcinie), a atak po najlepszy wynik w historii zapowiada Kinga Królik.
Na dystansie 1500 m, który poprowadzi Adam Czerwiński, wystartuje m.in. halowy mistrz Europy z Apeldoorn na 800 m – Samuel Chapple z Holandii. Mamy też na listach mocnych Brytyjczyków, a my będziemy trzymać kciuki za Michała Groberskiego.
W biegu pań na tym samym dystansie Martyna Galant (4:04,11) trafi m.in. na Niemkę Nele Wessel (4:04,24) czy świetnie biegającą w tym sezonie Włoszkę Martę Zenoni (4:01,52).
Na 800 m mężczyzn to Polacy powinni liczyć się w walce o zwycięstwo, a my liczymy na dobrą postawę Mateusza Borkowskiego, Filipa Ostrowskiego, Patryka Sieradzkiego i Macieja Wyderki. Najszybciej wśród zgłoszonych biegał w tym roku Brytyjczyk Justin Davies (1:44,35).
W słabszej serii na 400 m czołowe polskie zawodniczki (m.in. Alicja Wrona-Kutrzepa, Weronika Bartnowska, Anna Gryc i Aleksandra Formella) pobiegną z rywalkami z Australii (Rebecca Bennett), Niemiec (Skadi Schier) i Holandii (Lisanne De-Vitte). W mocniejszej serii Justyna Święty-Ersetic wystartuje m.in. z Brytyjką Lavai Nielsen (49,87 w ubiegłym roku), Holenderką Eveline Saalberg (50,95), a obie były podporą medalowych sztafet 4×400 m na ubiegłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Warto uważać też na świetnie biegające w tym roku Ugandyjkę Leni Shidę (50,93) i Kenijkę Mercy Oketch (50,14).
Na 200 m Karol Zalewski i Daniel Sołtysiak spróbują zagrozić Ianowi Kerrowi z Bahamów, Guy’owi Magandze z Gabonu i Brytyjczykowi Jonie Ofoloko.
W rzucie oszczepem Maria Andrejczyk trafi na cztery zagraniczne zawodniczki, które rzucały w tym roku w okolicach 60 metrów (listom przewodzi Norweżka Sigrid Borge z 65,66). W trójskoku kobiet cztery zawodniczki przekroczyły w tym sezonie 14 metrów (Rumunka Elena Talos, Bułgarka Gabriela Petrova i Niemka Caroline Joyeux). Z Polek najlepiej prezentuje się w tym sezonie nasza reprezentantka z Madrytu – Adrianna Laskowska.
Piotr Lisek będzie miał okazję do zrewanżowania się swojemu konkurentowi z Madrytu, Holendrowi Menno Vloonowi, który przeskoczył go podczas Drużynowych Mistrzostw Europy. Groźni mogą być też bracia Guttormsen z Norwegii.
Przed rozpoczęciem mityngu głównego odbędą się sztafety 10×400 m MIX czy biegi dzieci w kategoriach U14 na 60 m.
Wejście na stadion będzie możliwe od godz. 13:00 (wstęp będzie się odbywał od strony ul. Warmińskiej, a czynne będą dwa wejścia dla kibiców: przy bramie stadionu żużlowego oraz przy Parku Tenisowym Olimpia).
Listy startowe i wyniki online 3. Memoriału Czesława Cybulskiego można sprawdzić na stronie Domtel-Sport.
Transmisja 3. Memoriału Czesława Cybulskiego rozpocznie się w telewizji TVP Sport (oraz w aplikacji i na stronie TVP Sport) od godz. 14:20.