IMG 6577
22 lipca 2024 Bartłomiej Falkowski Newsy

Udany występ Polaków na Mistrzostwach Europy

Mistrzostwa Europy U18 rozgrywane w Bańskiej Bystrzycy w dniach 18 – 21 lipca były bardzo udane dla polskiej reprezentacji. Zdobyliśmy osiem medali, z czego cztery złote, co dało naszej kadrze drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Wygrali Włosi z piętnastoma medalami. Sprawdź kto z Polaków odniósł największe sukcesy.

Pierwsze medale dla Polski padły już drugiego dnia Mistrzostw. Ich autorami byli Jakub Rodziak, który w rzucie dyskiem zdeklasował rywali posyłając dysk na odległość 64,21 metra, co jest najlepszym wynikiem w tym roku w kategorii U18. Parę minut później pierwszy, biegowy medal na tej imprezie zdobyła Zofia Rojek na 100 metrów przez płotki.

Piątek był jedynie przedsmakiem tego co wydarzyło się w sobotę i niedzielę. Konkurencja 400 metrów była biało-czerwona. Najpierw złoty medal zdobył Stanisław Strzelecki z rekordem Mistrzostw 46,50. Chwilę później w kobiecym finale triumfowała Anastazja Kuś również z rekordem imprezy wynoszącym 51,89. Tego samego dnia srebrny medal w rzucie oszczepem dorzucił Roch Krukowski, który posłał oszczep na odległość 74,84.

Ostatniego dnia mistrzostw brąz na 800 metrów zdobył Łukasz Zaczyk z czasem 1:53,60. Na około 250 metrów do mety doszło do mocnych przepychanek, w wykonaniu Hiszpana Aarona Ceballosa, co wybiło Zaczyka z rytmy. Na kilkadziesiąt metrów przed metą Polak był na szóstym miejscu jednak fenomenalny finisz młodego Polaka i dobre wychylenie barków na kratach pozwoliło mu wskoczyć w ostatniej chwili na medalową pozycję.

IMG 6578

Na koniec rywalizowano w sztafetach szwedzkich, czyli 100 + 200 + 300 + 400 metrów. Polki w składzie Oliwia Kasprzak, Aleksandra Jeż, Zofia Tomczyk i Anastazja Kuś zdobyły srebrny medal. Na ostatnich dwóch zmianach biegły zawodniczki, które miały w nogach już trzy biegi na 400 metrów. Tomczyk, tak jak i Kuś, wystąpiła w finale biegu na 400 metrów. Kuś po początkowym przyblokowaniu na pierwszym wirażu zdołała dogonić Szwajcarkę, jednak strata przy przekazaniu pałeczki była zbyt duża i zabrakło dystansu do dogonienia Włoszki mimo heroicznego ataku po 200 metrach. Wynik uzyskany przez Polki to 2:05,53. To rekord Polski i drugi w historii wynik w Europie. Włoszki wygrały z 2:05,23. Panowie w sztafecie poradzili sobie jeszcze lepiej. Skład Nikodem Dymiński, Jakub Foremny, Bartłomiej Adamczyk i Stanisław Strzelecki wynikiem 1:51,62 ustanowili rekord Mistrzostw Europy U18. Klasę pokazał indywidualny Mistrz Europy – Strzelecki. Po odebraniu pałeczki był czwarty mając około 20 metrów straty. Jego finisz po drugim torze na ostatnich 200 metrach na długo zapadnie w pamięć kibicom i na pewno samemu zawodnikowi.

Fenomenalne końcówki Polek i Polaków w ostatnim dniu Mistrzostw zajdziecie na oficjalnym kanale European Athletics.