sofia
19 sierpnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Szybkie 1500 metrów, Ennaoui, Płocińska, Megger odpadają

Bardzo szybkie biegi oglądaliśmy w eliminacja na 1500 metrów kobiet, podczas rozgrywanych w Budapeszcie mistrzostw świata. W stawce mieliśmy aż trzy Polki, jednak ani jednej nie udało się uzyskać kwalifikacji do półfinału. Biegi były bardzo szybkie i nawet przebiegnięcie w czasie szybszym od minimum olimpijskiego do Paryża nie dawało gwarancji awansu.

W pierwszej serii mogliśmy podziwiać Sofię Ennaoui oraz faworytki do zwycięstwa w całych mistrzostwach Sifan Hassan i Laurę Muir. Od początku bieg był dość szybko prowadzony, a nasza zawodniczka kontrolowała prowadzącą grupę. Niestety na ostatnim okrążeniu kiedy rywalki ruszyły, nasza zawodniczka osłabła z sił i dobiegła do mety a 10. miejscu z czasem 4:06.47.

Bieg wygrała Sifan Hassan, która od początku biegu starała się mocno oszczędzać. Ruszyła dopiero na ostatnim okrążeniu, które pokonała w niewiele ponad 59 sekund, awansując z dziewiątego miejsca. Holenderka jeszcze dziś wystartuje w finale biegu na 10000 metrów, więc ma 6,5 godziny na regenerację.

W drugim biegu kibicowaliśmy Aleksandrze Płocińskiej, która miała okazję rywalizować ze znakomitą w tym sezonie Faith Kipyegon. Keneijka po dwóch okrążeniach zaczęła prowadzić bieg i do samego końca nie oddała już zwycięstwa. Nasza reprezentantka dobiegła do mety z nowym rekordem życiowym 4:06.39 oraz dziewiątym miejscem, które jednak nie dało awansu.

Najszybszą serią okazała się trzecia, w której wystąpiła Eliza Megger. Zwyciężczyni Kenijka Nelly Chepchirchir osiągnęła czas 4:00.87, a ostatnie, szóste miejsce dające awans zajęła Australijka Linden Hall (4:01.45). Podczas rywalizacji w Budapeszcie nie ma awansów z czasami, więc kolejne zawodniczki, bez względu na osiągnięty czas, musiały pożegnać się z rywalizacją. Siódma na mecie Włoszka Sintayehu Vissa oraz ósma Irlandka Sophie O’Sullivan pobiegły szybciej od minimum olimpijskiego do Paryża (4:02.50), a w Budapeszcie nie zdołały z tym czasem awansować do … półfinału. Eliza Megger z wynikiem 4:09.22 zajęła 11. miejsce.