428630088 794976785990971 7857450612536973434 n
13 lutego 2026 Bartłomiej Falkowski Newsy

Sevilla Marathon zapowiedź, gdzie oglądać


Zurych Marathon Sevilla 2026 zgromadzi na starcie 200 zawodników i zawodniczek elity! Wśród nich są Polacy. Start biegu zaplanowano na godzinę 8:30, a transmisję będzie można śledzić na YouTube kibicując naszym rodakom, ale też ścisłej, światowej czołówce. Maraton w Sewilli może poszczycić się najbardziej płaską trasą w Europie!

W wyścigu mężczyzn powracają zwycięzcy z 2022 i 2019 roku. W kategorii kobiet czeka nas bardzo ciekawa rywalizacja, w której udział wezmą m.in. Hiszpanka Fátima Azzaharaa Ouhaddou, aktualna mistrzyni Europy, Finka Alisa Vainio, a także debiutantki: Etiopka Mulat Tekle Godu (1:06:53 w półmaratonie) i Kenijka Rebecca Chepkwemoi.

W sobotę emocje przed maratonem podbije bieg śniadaniowy na 5 km, który mimo nazwy śniadaniowy, wpisany do kalendarza World Athletics. Emocje gwarantowane, ponieważ kilku sportowców będzie walczyło o nowe rekordy narodowe: Hiszpan Said Mechaal, reprezentant RPA Maxime Chaumeton, Norweg Awet Kibrab, Holender Mike Foppen, Francuz Felix Bour i Dżibutijczyk Mohamed Ismael to główni faworyci. W kategorii kobiet wyróżnia się Kenijka Mirriam Cherop.

Elita mężczyzn

Wśród blisko 200 elitarnych sportowców, którzy zgromadzą się w Sewilli w tę niedzielę, w kategorii mężczyzn wyróżniają się zawodnicy, którzy wcześniej biegali już w Sewilli: Etiopczyk Asrar Hiyrden Abderehman, zwycięzca w 2022 roku z czasem 2:04:43, jego rodak Adugna Takele Bikila, który zajął czwarte miejsce w tym samym roku, oraz zwycięzca edycji z 2019 roku, Tsedat Abeje Ayana. Wśród głównych faworytów znajdują się rodacy z Etiopii: Shura Kitata Tola (zwycięzca Maratonu Londyńskiego w 2018 roku, pokonując w tamtym biegu Eliuda Kipchoge) i Andualem Belay Shiferaw (zwycięzca w Castellón i Rydze). Tola wygrał również maratony w Rzymie i Frankfurcie.

Inne ciekawe nazwiska, na które warto zwrócić uwagę, to: Marokańczyk Aziz Ait Ourkia i Szwed Ebba Tulu Chala. Wśród licznej grupy hiszpańskich sportowców przybywających do stolicy Andaluzji, wyróżnia się Illias Fifa. Wraca do Sewilli, aby poprawić czas 2:10:10 z zeszłorocznego biegu, z zamiarem pobicia rekordu życiowego i zakwalifikowania się do Mistrzostw Europy.

W Sewilli pobiegnie także Mateusz Kaczor, który właśnie w tym mieście, dwa lata temu pobiegł rekord życiowy 2:09:35. Jeden z jego treningów przygotowujących do tego startu można obejrzeć na kanale YouTube Bieganie.pl

Wystąpi też specjalizujący się w biegach górskich, ale wywodzący się z ulicznych – Andrzej Witek. Biegacz przygotowywał się do startu m.in. w hiszpańskiej Santa Poli, gdzie stosował także heat training. Metodę, o której sam opowiadał w jednym z odcinków Banku Wiedzy o Bieganiu.

Innym polskim biegaczem górskim, który pobiegnie w Sewilli, jest Kamil Leśniak, który przez długi czas przygotowywał się równolegle z Witkiem w Hiszpanii.

Elita kobiet

W kategorii kobiet nastąpi także z niecierpliwością wyczekiwany powrót zwyciężczyni z 2023 roku, Kenijki Jackline Chelal (2:20:29). Rekord wyścigu wynoszący 2:18:52 (Alemu Megertu, 2022) jest poważnie zagrożony ze względu na udział zawodników kalibru Buzunesh Getachew Gudeta z Etiopii, Alisa Vainio z Finlandii (2:20:48). Powraca także Urge Diro Soboka, która w 2023 roku w Sewilli zajęła trzecie miejsce. Wśród hiszpańskich biegaczek główną faworytką do walki o podium jest Fatima Azzaharaa Ouhaddou Nafie, aktualna mistrzyni Europy w maratonie. Z czasem 2:24:05 zajmuje siódme miejsce na liście startowej.

W biegu wystartuje Monika Olejarz. To dwukrotna mistrzyni Polski w maratonie. Jej rekord życiowy  2:29:51 pochodzi z Dębna. W Sewilli ustanawiała za to półmaratońską życiówkę 1:10:39 dwa lata temu.

Transmisja z biegu odbędzie się w niedzielę 15 lutego, od godziny 8:15 na kanale YouTube.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments