sebastian coe
22 grudnia 2024 Jakub Jelonek Newsy

Sebastian Coe tłumaczy zmiany dystansów w chodzie sportowym


Nie zdarza się często, aby chód sportowy trafiał na pierwsze strony gazet, ale ostatnia zmiana dystansów ponownie wywraca do góry nogami trening w tej konkurencji lekkoatletcznej i była punktem kulminacyjnym ostatniego zebrania Rady World Athletics w Monako.

Półmaraton i maraton w chodzie na zawodach World Athletics

„Rada Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej (World Athletics) zatwierdziła wprowadzenie nowych oficjalnych dystansów w chodzie sportowym dla seniorów i juniorów. Zmiany te mają na celu pomoc w docenieniu wyników sportowców zawodników trenujących tę konkurencję w znanym w sporcie kontekście, jakim jest dystans półmaratonu i maratonu, uczynienie zawodów bardziej przystępnymi dla fanów i zachęcenie do masowego uczestnictwa. Standardowe dystanse dla seniorów w chodzie sportowym zmienią się zatem z:

● 20 km do półmaratonu (21 097,5 m),

● 35 km do maratonu (42 195 m).

Zmiany te zostaną wprowadzone od 1 stycznia 2026 r. w wydarzeniach organizowanych przez World Athletics w kategorii seniorów”.

Sebastian Coe tłumaczy swoje decyzje

Prezes World Athletics Sebastian Coe wyjaśnia te zmiany następująco:

Myślę, że podjęliśmy dziś właściwą decyzję, aby uczynić to bardziej zrozumiałym wyniki chodziarzy w półmaratonie i maratonie. Fakt, że chodziarze pokonają dystans maratonu poniżej trzech godzin – moim zdaniem – umieszcza to w szerszym kontekście dla osób oglądających to wydarzenie. Nasze próby we wszystkich naszych innowacjach polegają na zapewnieniu naszym fanom większego zrozumienia i kontekstu. Zdajemy sobie sprawę, że podczas najważniejszych imprez duża część naszych fanów może oglądać ten sport po raz pierwszy, stąd nasza innowacja będzie miała dla nich bardzo jasne uzasadnienie. Chodzi o to, aby uczynić te wydarzenia bardziej zrozumiałymi, bardziej wyrazistymi, bardziej istotnymi – dodał prezes Światowej Federacji po ogłoszeniu niedawnych zmian.

Chód na 20 km jest częścią programu olimpijskiego od 1956 r. dla mężczyzn i od 2000 r. dla kobiet. Na 50 km był konkurencją dla mężczyzn od Los Angeles 1932 r. do Tokio 2020 r., ale nie odbył się w Paryżu 2024 r., gdzie testowo wprowadzono sztafetę mieszaną, która okazała się kompletnym niewypałem. Niedawno World Athletics zmieniło 50 km na 35 km dla mężczyzn i kobiet na Mistrzostwach Świata w Eugene 2022 i Budapeszcie 2023.

Teraz wszystkie te konkurencje są już nieaktualne, a nowe dystanse (półmaratonu i maratonu) zostaną wprowadzone od 2026 r. Jeśli chodzi o status tych nowych dystansów na Igrzyskach Olimpijskich, Coe zauważył, że decyzja należy do MKOl, a nie do nich.

Myślę, że to pytanie najlepiej skierować do Komisji Programowej MKOl i tamtejszego Departamentu Sportu. To, co wspólnie ustaliliśmy, to to, że chód sportowy jest bezpieczny na naszych Mistrzostwach Świata – przyznał Sebastian Coe.

Zmiana dystansów w chodzie sportowym to kolejna próba udoskonalenia czegoś, co funkcjonowało dobrze. Trening dla dystansów 20 i 50 km był bardzo dobrze opracowany, a rywalizacja na imprezach mistrzowskich była bardzo zacięta. Polska ma w chodzie sportowym duże sukcesy. Miejmy nadzieję, że kolejne modyfikacje będą bardziej konsultowane ze środowiskiem i zostaną wprowadzane odpowiednio wcześnie, by pozwolić na właściwe przygotowania i sprawiedliwą rywalizację.

(źródło: David Ainsworth “Sebastian Coe puts forth reasons for the latest Walks changes”, H&T 50, 17.12.2024).

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments