IMG 9282 1
21 października 2024 Iza Karwaszewska Newsy

Sabina Jarząbek obroniła mistrzostwo Polski w biegu na 10 km

Sabina Jarząbek (KKL Kielce) zdobyła tytuł mistrzyni Polski w biegu ulicznym na 10 kilometrów, osiągając imponujący czas 32:22 podczas zawodów w Kole. Srebro zdobyła Aleksandra Lisowska (KS AZS UWM Olsztyn) z czasem 32:44, a brązowy medal wywalczyła Aleksandra Brzezińska (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) osiagając czas 33:05.

To wyjątkowe osiągnięcie, ponieważ nie tylko ustanowiła nowy rekord mistrzostw Polski na tym dystansie, ale również zbliżyła się do rekordu Polski – zabrakło jej zaledwie 14 sekund do poprawienia wyniku należącego do Karoliny Nadolskiej. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Lisowska, mistrzyni Europy z Monachium w maratonie, która finiszowała z czasem 32:44, tracąc do zwyciężczyni nieco ponad 10 sekund. Na trzecim miejscu uplasowała się Aleksandra Brzezińska z wynikiem 33:05.

Mistrzostwa Polski na 10 kilometrów po raz drugi z rzędu odbyły się w Kole, nad Wartą, i przyciągnęły elitę polskich biegaczy. Zawody były częścią 44. Międzynarodowego Biegu Warciańskiego im. Zdzisława Krzyszkowiaka, w którym udział wzięło ponad 600 uczestników. Oprócz Sabiny Jarząbek, która triumfowała zarówno w mistrzostwach Polski, jak i w Biegu Warciańskim, w rywalizacji mężczyzn zwyciężył Andrzej Starzyński z Końskowoli (30:23). Starzyński wyprzedził Dawida Borowskiego z Fabianowa oraz Wojciecha Serkowskiego z Dzierżążna.

Pomimo wysokiego tempa, rekordu trasy nie udało się ustanowić – najlepszy czas w historii biegu nadal należy do Kenijczyka Roberta Wambua, który w 2016 roku pokonał dystans w 28:54.