394592508 353427807183095 6112086149090294861 n
22 października 2023 Jakub Jelonek Newsy

Sabina Jarząbek mistrzynią Polski na 10 km

W Kole rozegrano mistrzostwa Polski kobiet w biegu na 10 km. Z nowym rekordem życiowym zwyciężyła Sabina Jarząbek z KKL Kielce (33:06), srebro zdobyła Izabela Paszkiewicz z AZS UMCS Lublin(34:03), a brąz przypadł Monice Dubielli z LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz (34:13).

Mistrzostwa Polski kobiet na 10 km rozegrano w ramach 43. Międzynarodowego Biegu Warciańskiego im. Zdzisława Krzyszkowiaka, który łącznie ukończyło dzisiaj 433 biegaczek i biegaczy.

Warunki w Kole były w tym roku trudne do uzyskiwania dobrych wyników z powodu panującej aury – było dość chłodno (niewiele ponad 10 stopni C) i wietrznie, ale biegacze poradzili sobie w tych warunkach bardzo dobrze. Najlepiej w rywalizacji mistrzostw Polski poradziła sobie Sabina Jarząbek, która dużą część przebiegła samotnie, wyprzedzając Izabelę Paszkiewicz o prawie minutę. 10 sekund za lublinianką przybiegła debiutująca na tym dystansie Monika Dubiella, która czwartą na mecie Beatę Niemyjską wyprzedziła o 20 sekund. Dobrym debiutem popisała się Martyna Krawczyńska z klubu KS Prefbet-Sanorol. Utalentowana juniorka uzyskała wynik 35:58.

Bieg zaliczany do mistrzostw Polski PZLA ukończyło 17 zawodniczek. Ostatecznie na starcie nie pojawiła się jedna z faworytek – Aleksandra Brzezińska.

394582712 353427810516428 353686726980329518 n
Mistrzyni Polski na 10 km Sabina Jarząbek (fot. profil zawodniczki na Facebook.com)

Sabina Jarząbek zdobyła tym samym swój 3. medal mistrzostw Polski w biegu ulicznym na 10 km (brąz dwa lata temu i srebro przed rokiem). Najbardziej utytułowane w historii tej konkurencji (MP na 10 km odbywają się dopiero od 2012 r.) są: Iwona Bernardelli (4 medale, w tym 3 tytuły mistrzowskie) oraz Izabela Paszkiewicz (4 medale).

9. Katarzyna Pobłocka-Głogowska (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork) 36:45
10. Aleksandra Bazułka (SBG Salco Niepołomice/Hoka Garmin Team) 36:54 10.

Wśród mężczyzn na 10 km wygrał w Kole Adam Głogowski z wynikiem 30:28, drugi był Szymon Gumkowski (31:29), a trzeci Wiktor Kujawa (31:31).