image0 25
3 września 2024 Iza Żaczek Newsy

Sabina Bartecka nową rekordzistką świata na dystansie podwójnego Ironmana

Sabina Bartecka, 47-letnia Polka, ustanowiła nowy rekord świata w podwójnym Ironmanie podczas swojego debiutu w tej kategorii na zawodach Ultratriathlon Bad Radkersburg w Austrii. Bartecka ukończyła wymagający dystans w 22 godziny, 55 minut i 19 sekund, poprawiając wcześniejszy rekord należący do Alicji Pyszki-Bazan o niecałe 18 minut.

Mimo że to jej pierwsze zawody na tak długim dystansie, Bartecka od lat startuje w triathlonach, sukcesywnie poprawiając swoje wyniki. Swój start, określony mianem „najbardziej szalonej decyzji w życiu”, ogłosiła zaledwie kilka miesięcy wcześniej.

Trasa w Bad Radkersburg w Austrii składała się z 7,6 km pływania, 360 km jazdy na rowerze i 84,4 km biegu. Polka zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej z czasem 22:55:19, ustępując jedynie rosyjskiemu zawodnikowi. Przy okazji została nową rekordzistką świata na dystansie podwójnego Ironmana i poprawiła poprzedni rekord należący do Alicji Pyszki-Bazan o niecałe 18 minut (23:12:02).

Bartecka, która zaczęła swoją przygodę z triathlonem po 40. roku życia, przygotowywała się do tego startu przez wiele miesięcy. Jej wynik jest imponującym osiągnięciem, zwłaszcza że wcześniej nie miała zawodowego doświadczenia sportowego. W wywiadach podkreśla, że triathlon jest dla niej pasją, która pozwala na przekraczanie własnych granic i daje ogromną satysfakcję. „To moja najpiękniejsza przygoda sportowa w życiu” – przyznaje w jednym z wywiadów.

Na uwagę zasługuje również jedno z jej ogromnych osiągnięć: udział w najtrudniejszym triathlonie w Polsce w 2019 roku – Diablak Extreme Triathlon, podczas którego zapisała się na kartach historii jako pierwsza Polka, która zameldowała się na szczycie Babiej Góry, oraz jako druga z kobiet, które w ogóle ukończyły te mordercze zawody.

zdjecie główne: Instagram/Sabina Bartecka