wayde van niekerk e1692696130776
11 lipca 2024 Iza Żaczek Newsy

Rekordzista świata, Wayde Van Nikerk nie wystartuje na 400m na Igrzyskach w Paryżu


Wczoraj na platformie X pojawiła się informacja o rezygnacji rekordzisty świata, Wayde’a van Niekerka, ze swojego koronnego dystansu na 400 m podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich. Mistrz olimpijski z Rio de Janeiro z 2016 roku prawdopodobnie wystartuje w Paryżu na dystansie o połowę krótszym oraz został wymieniony w puli biegaczy do drużyn sztafetowych Południowej Afryki.

Lekkoatleta był jednym z trzech zawodników, którzy zakwalifikowali się do startu na dystansie 400 m, a kwalifikację uzyskał w 2023 roku z czasem 44,08, wygrywając Diamentową Ligę w Polsce. Jest także jednym z trzech południowoafrykańskich sportowców, którzy zakwalifikowali się do startu na dystansie 200 m podczas igrzysk. Chociaż wydawało się, że Wayde Van Niekerk wstartuje na swoim koronnym dystansie, na którym zdobył dwa tytuły mistrza świata i złoty medal olimpijski w Rio de Janeiro, sprinter został usunięty przez World Athletics z listy kwalifikacji na 400 m. Zachował jednak swoje miejsce na tymczasowej liście startów na 200 m, więc możemy przypuszczać, że to właśnie na tym dystansie będzie walczył o olimpijski medal.

źródło: X/Track & Field Gazette

W tym sezonie Van Niekerk ścigał się tylko raz na dystansie 400 m, zajmując trzecie miejsce z czasem 44,74, podczas Grand Prix Nowego Jorku, 9 czerwca. Natomiast sprinter ma w tym sezonie na swoim koncie pięć startów na dystansie 200 m, odnotowując najszybsze czasy od czasu kontuzji w 2017 roku (najlepszy wynik 20,23 osiągnął w biegu na 200 m podczas Memoriału Czesława Cybulskiego w tym roku).

W ostatnich latach mocno walczył o odzyskanie najlepszej formy po długotrwałej kontuzji kolana. Rywalizacja na 200 m w Paryżu będzie dla niego dużo mniej obciążająca, a jednocześnie będzie dużym wsparciem dla sztafet: 4×100 m oraz 4×400 m, w których prawdopodobnie również będziemy mogli go zobaczyć.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bieganie
Bieganie
1 dzień temu

Niech stanie się trans baba bez jaj jak była sodomitka co wygrywała jak babochlop na 800m i dziewczyny zawsze były skazane na porażkę . Asia Jóźwik pamiętasz ??