Dominika Stelmach
11 czerwca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Rekordowy Comrades Marathon, Dominika Stelmach tuż za podium

To była rekordowa edycja Comrades Marathon. Na starcie największego i najstarszego ultramaratonu na świcie stanęło 17.000 biegaczy z całego świata. Najszybszymi okazali się reprezentanci gospodarzy — Tete Dijana oraz Gerda Steyn, która pobiła 34-letni rekord biegu. O najwyższe miejsce walczyła również Dominika Stelmach, która ostatecznie finiszowała na czwartym miejscu.

Tete Dijana, który wygrywał również w poprzednim roku, pobił wynikiem 5:13.58 rekord Down Course (bieg co roku rozgrywany jest w przeciwnym kierunku). Reprezentant RPA pobił czas Davida Gatebe’a z 2019 roku o ponad cztery minuty. W ubiegłym roku Dijana wygrywał z przewagą ponad 3 minuty, w tym zwycięstwo nie przyszło mu tak łatwo, ponieważ na finiszu wyprzedził swojego rodaka Pieta Wiersmę o zaledwie 2,23 sekundy. W pierwszej dziesiątce biegu znalazło się 9 reprezentantów RPA.

10. Joseph Manyedi (RPA) – 5:29:49

W rywalizacji kobiet walka o wygraną nie była tak zacięta. Gerda Steyn, która dobiegła z czasem 5:44:56, pokonała drugą zawodniczkę o ponad 11 minut. Jej czas jest również ponad dziewięć minut lepszy od rekordowego wyniku Frith van der Merwe, która w 1989 roku odniosła tu zwycięstwo. Tegoroczny bieg rozegrany został na 87-kilometrowej trasie z Pietermartizburga do Durbanu. Aktualnie Steyn jest podwójną rekordzistką tej imprezy, posiada również rekord Up Course (5:58:53), który pobiła, odnosząc tu zwycięstwo w 2019 roku.

Drugie miejsce na podium zajęła również reprezentantka RPA Adele Broodryk (5:56:26). Nieco ponad 6 godzin zajęło natomiast pokonanie trasy Brytyjce Carli Molinaro, która uzupełniła ostatnie miejsce na podium. Nasza reprezentantka Dominika Stelmach zajęła miejsce tuż za podium z czasem 6 godzin, 6 minut i 2 sekundy. Dało jej to jednocześnie wygraną w kategorii 40-49 lat.