Athletics Integrity Unit to ciało powołane przez IAAF, czyli poprzednika World Athletics. Ma za zadanie zwalczać doping w lekkiej atletyce. Dział równolegle do WADA, a więc Światowej Agencji Antydopingowej. AIU opublikowało właśnie raport dotyczący swojej pracy w 2022 roku.
W 2022 roku najwięcej środków przeznaczonych na Road Running Integrity Program pochłonęły badania – było to 738 469 $. Na programy edukacyjne AIU przeznaczyła 18 923 $. Koszt dochodzeń to 16 815 $. Całe wydatki zamknęły się w 1 350 085 dolarach. Road Running Integrity Program to dedykowany wyłącznie biegom ulicznym projekt mający na celu zwalczanie dopingu poprzez wykrywanie go, a także edukację biegaczy, trenerów i wszelkich osób zaangażowanych w sport wyczynowy.
Program edukacyjny AIU skupił się na działaniach dotyczących biegaczy ze wschodniej części Afryki. W jedenastu sesjach, prowadzonych w trzech językach, udział wzięło 385 biegaczy i 61 osób związanych z wyczynowym sportem, m.in. trenerów, managerów czy lekarzy. Szkolenia prowadzone były w trzech językach. Były to angielski, amharski i suahili. Miało to jak najbardziej przybliżyć zawodnikom ze wschodniej części Afryki zagadnienia przedstawiane podczas sesji. To zawodnicy z tego regionu stanowią najwyższy odsetek zawodników w czołówkach największych biegów ulicznych na świecie. Aby zwiększyć dostępność szkoleń, część z nich była prowadzona zdalnie za pomocą najpopularniejszych platform. W Kenii był to WhatsApp, a w Etiopii Telegram. Podczas tych spotkań szkolenia prowadzone były w ojczystych językach biegaczy. Jednym z uczestników był też Eliud Kipchoge, który powiedział: „Myślę, że to dla nas świetne forum do wymiany wiedzy i pomysłów. Z drugiej strony rozumiem więcej, jeśli chodzi o doping! Chodzi o bycie odpowiedzialnym i profesjonalnym. Mam na myśli to, że będziesz we właściwym czasie, we właściwym miejscu podczas procesu badań. Jeśli wszyscy pokochamy ten proces, wszystko będzie dobrze.”
W 2022 roku w ramach programu AIU przebadało 1408 próbek podczas 151 zawodów rangi Label World Athletics. Dodatkowo poza badaniami podczas rywalizacji sportowej organ wziął pod lupę 200 biegaczy, którzy byli kontrolowani niezapowiedzianie także pomiędzy biegami, z czego 90 z nich było pod szczególnym, rygorystycznym nadzorem.
W poprzednim roku Zarejestrowana Grupa Testowa (RTP) składała się z 40 najlepszych zawodniczek i zawodników w biegach. W ciągu roku podlegali oni regularnym testom poza zawodami bez powiadomienia i testom docelowym podczas zawodów. Druga grupa testowa, zwana Pulą Monitorującą (MP), obejmowała kolejnych zawodników w Światowych Rankingach Lekkoatletycznych. Byli badani poza zawodami i podczas zawodów, ale rzadziej niż sportowcy z zarejestrowanej grupy testowej. Najwięcej biegaczy i biegaczek pochodziło z Etiopii (91) oraz z Kenii (90). Kolejne kraje były zdecydowanie mniej licznie reprezentowane. Bahrajn i Uganda miały po czterech zawodników, Marako, Erytrea, USA, Japonia po dwóch, a Tanzania, Wielka Brytania, Białoruś, Chiny, Namibia, Belgia, Izrael, Holandia, Turcja i Brazylia po jednym przedstawicielu.
Od wszystkich zawodników w 2022 roku (zarówno z grup RTP, MP jak i innych biegaczy w trakcie zawodów) pobrano 2417 próbek badając 903 biegaczy z 68 krajów.
Najgłośniejsze przypadki dopingu odnotowano w przypadku m.in.:
Łącznie przeprowadzono 45 dochodzeń. W przypadku 25 z nich wydano werdykt dopingu.
Athletics Integrity Unit prowadzi także program skierowany do zawodników startujących na bieżni, w tej puli znajdują się także biegacze łączący bieganie stadionowe i uliczne. Powiększa to liczbę nadzorowanych stale oraz badanych w trakcie zawodów biegaczy. Dodatkowo cały czas, równolegle swoje badania prowadzi Światowa Agencja Antydopingowa WADA, a także krajowe agencje antydopingowe. Wszystko to sprawia, że biegacze są coraz dogłębniej sprawdzani na obecność środków zakazanych oraz stosowanie metod niedozwolonych, a stosowanie ich prawie zawsze kończy się złapaniem takiego sportowca. Więcej o dopingu w sporcie dowiesz się z naszego podcastu gdzie gośćmi byli przedstawiciele Polskiej Agencji Antydopingowej.