Piwna Mila
21 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Poznaliśmy mistrzów świata w piwnej mili

Ósma edycja Beer Mile World Classic odbyła się w belgijskiej miejscowości Leuven. Wzięli w niej udział zawodnicy z ponad 13 krajów, którzy walczyli o indywidualne i drużynowe tytułu Mistrzów Świata 2022 w piwnej mili. Były to pierwsze w historii mistrzostwa świata, w których wszyscy zawodnicy musieli używać puszek zamiast butelek. Celem był powrót do korzeni piwnej mili. Rywalizację ukończyło 18 z 22 kobiet oraz 45 z 51 mężczyzn.

Zasady biegu są proste – trzeba wypić cztery piwa, a w międzyczasie pokonać cztery okrążenia na bieżni. Podczas imprezy w 2022 roku zasady nieznacznie się zmieniły – wymagając od biegaczy wypijania piwa z puszek, a nie z butelek, co jest najwyraźniej trudniejsze i wolniejsze. Podobnie jak w poprzednich latach, piwa muszą mieć 355 ml i co najmniej 5% zawartości alkoholu, a dodatkowo muszą być spożywane w „strefie picia”. Jeśli zawodnicy zwymiotują, doliczane jest piąte okrążenie karne.

Zwycięzcą okazał się rekordzista świata Corey Bellemore, który obronił tytuł sprzed roku, ustanawiając nowy rekord świata na milę w biegu z puszką wynikiem 4:49. W zeszłym roku Kanadyjczyk zdobył w tym wydarzeniu swój trzeci tytuł mistrza świata, osiągając niesamowity czas PB 4:28 (z butelką). Bellemore to zawodowy lekkoatleta z milowym wynikiem 3:57:42 (bez piwa). Drużynowo wygrała Wielka Brytania.

Nie zabrakło również emocji w wyścigu kobiet, który miał największą w historii frekwencję. Mimo że w najkrótszym czasie – 6:15 – dobiegła Amerykanka Elizabeth Laserer odmówiono jej tytułu za to, że wypiła swoje piwo poza strefą picia, co jest niezgodne z regulaminem. Tym samym wygraną została jej koleżanka z zespołu Melaine Pozdol (6:41).