komisja
15 kwietnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Polski Związek Lekkiej Atletyki powołał komisję do wskrzeszenia biegów długich


Polski Związek Lekkiej Atletyki powołał do życia Komisję ds. Biegów Długich, na której czele stanął znakomity niegdyś przeszkodowiec, a dziś organizator „Biegnij Warszawo” Bogusław Mamiński.

Jak mówi prezes PZLA dr Henryk Olszewski, zadaniem komisji ma być „integracja środowiska biegowego i powstanie wielkiej lekkoatletycznej rodziny”. Pierwszym zadaniem nowopowstałej Komisji ma być zdefiniowanie problemów biegów długich. Szef polskiej lekkoatletyki liczy, że działania komisji przyczynią się także do integracji środowiska. 

Moja kadencja trwa do 2024 roku. Liczę, że do tego czasu uda się zbudować coś dobrego. Myślę, że na koniec kadencji będzie dobrym prezentem dla lekkiej atletyki, żebyśmy się nie dzielili na wy i oni. Żeby całe środowisko stworzyło wielką lekkoatletyczną rodzinę — podkreśla Henryk Olszewski.

Przewodniczącym komisji został wybrany Bogusław Mamiński – przed laty wicemistrz świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami.

Z przyjemnością przyjąłem zaproszenie prezesa Olszewskiego, którego inicjatywą było stworzenie nowej komisji, do współpracy. Wszyscy członkowie komisji są przy biegach od lat, ale reprezentują jednocześnie różne grupy. Jesteśmy oczywiście otwarci na nowych członków. Pamiętajmy, że biegi masowe to ogromne środowisko, a my chcemy je integrować. Przygotowaliśmy odpowiednią strategię. Nasze doświadczenia są ukierunkowane w budowę systemu, jaki pozwoli wyselekcjonować zdolną młodzież i odpowiednio ją zagospodarować w perspektywie igrzysk w Los Angeles w 2028 roku – podkreślił Mamiński.

Jak zauważa sekretarz generalny PZLA Hubert Trochimowicz integracja środowiska biegowego nie dotyczy tylko sfery związanej z masowymi biegami ulicznymi.

Jako PZLA spoglądamy na biegi szeroko. Ostatnimi czasy czyniliśmy liczne starania związane z integracją biegów górskich. Odbyliśmy wiele szereg spotkań z organizatorami biegów, ale także samymi zawodnikami. Efekty tego już widać. W tym roku podobnie jak międzynarodowe federacje, pod egidą Polskiego Związku Lekkiej Atletyki zostaną zorganizowane jedne duże mistrzostwa kraju w biegach górskich. Te zawody odbędą się już za nieco ponad tydzień w Szczawnicy w ramach imprezy Pieniny Ultra-Trail – informuje Hubert Trochimowicz. 

Pozostałymi członkami komisji będą:

  • Agnieszka Gortel-Maciuk,
  • Wanda Panfil,
  • Paweł Czapiewski,
  • Stanisław Lange,
  • Hubert Trochimowicz.

Jak przyznali sami zainteresowani, Komisja będzie jedynie ciałem doradczym, który nie będzie miał wiele kompetencji. Ich zadaniem będzie obserwacja, śledzenie i przedstawianie sugestii dla Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Na konferencji padło już pierwsze zalecenie powrotu do Biegu Memoriałowego na Memoriale Kusocińskiego, który w ostatnich latach nie był rozgrywany w ogóle lub był rozgrywany w bardzo ograniczonym stopniu. Przewodniczący Komisji powiedział, że będzie również zachęcał do rozwinięcia systemu biegów przełajowych, jako znakomity początek kariery dla biegaczy długodystansowych.

W rozmowach kuluarowych przewijał się również temat karty biegacza, która kiedyś była burzliwie skrytykowana przez środowisko biegowe. Teraz mówi się o powrocie do tego pomysłu, jednak w znacznie zmienionej formie. Ma być to coś na podobieństwo karty ITRA, która daje w ramach opłaty określone bonusy, ale ma również rangę licencji związkowej, pozwalającej na start w biegach w wielu europejskich biegach. Środki zebrane z takiej formy karty biegacza mogłyby być przeznaczone na szkolenie zawodników długodystansowych, w szczególności tych z biegów ultra i górskich. Póki co są one w większości finansowane ze środków własnych związku (o ile można w ogóle mówić o ich finansowaniu, znane są przypadki wyjazdów na imprezy mistrzowskie zawodników za własne pieniądze), ponieważ są konkurencjami nieolimpijskimi, a więc mają bardzo małe lub żadne finansowanie ministerialne. Pierwszym krokiem ma być jednak integracja środowiska wyczynowego oraz amatorskiego.

Pierwsze posiedzenie komisji ma odbyć się 23 czerwca i potem odbywać się regularnie co 2 miesiące. Do tego czasu Komisja ma zbierać zalecenia, obserwować i planować strategię odbudowy biegów długich w Polsce. Trzymamy kciuki za jej skuteczne działania i liczymy na coraz większe otwarcie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na środowisko biegowe w Polsce.

Możliwość komentowania została wyłączona.