Zespół ds. ratyfikacji rekordów Polski w lekkiej atletyce, działający w ramach Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, podsumował swoje działania w mijającym sezonie, oficjalnie zatwierdzając aż 88 rekordowych wyników. Szczególną uwagę kibiców przyciągnęły osiągnięcia Natalii Kaczmarek na dystansie 400 metrów – podkreśla przewodniczący zespołu, Janusz Rozum.
W minionym roku członkowie zespołu mieli mnóstwo pracy, analizując wyniki z zawodów rozgrywanych na całym świecie. Już na początku roku wyróżnił się Jakub Szymański, dwukrotnie poprawiając rekord Polski w biegu na 60 metrów przez płotki. Z kolei Ewa Swoboda na mistrzostwach świata w Glasgow uzyskała imponujący wynik 6.98 na 60 metrów. Łącznie, w różnych kategoriach wiekowych, polscy lekkoatleci ustanowili blisko 90 rekordowych rezultatów.
W całym sezonie 2024 oficjalnie zatwierdzono 62 rekordy Polski, obejmujące wyniki uzyskane na stadionach, w halach i podczas biegów ulicznych w czterech kategoriach wiekowych: junior młodszy (U18), junior (U20), młodzieżowiec (U23) oraz senior (open). Dodatkowo doliczono 26 najlepszych rezultatów młodzików (U16) – choć nie są one uznawane za oficjalne rekordy Polski, uwzględniono je w rocznym podsumowaniu. W ten sposób liczba rekordowych osiągnięć wyniosła 88.
W kategorii seniorów na szczególne wyróżnienie zasługują trzy nowe rekordy Polski ustanowione przez kobiety. Natalia Kaczmarek triumfowała na 400 metrów, Weronika Lizakowska poprawiła wynik na 1500 metrów, a Alicja Konieczek na 3000 metrów z przeszkodami. Wśród mężczyzn jedynie Jakub Szymański wyrównał dotychczasowy rekord na 110 metrów przez płotki, osiągając czas 13.25.
Najbardziej spektakularnym osiągnięciem sezonu był wynik Natalii Kaczmarek (obecnie Bukowieckiej), która podczas mistrzostw Europy w Rzymie uzyskała czas 48.98, bijąc 48-letni rekord Ireny Szewińskiej (49.28). Rywalizacja na ostatnich metrach z Irlandką Rhasidat Adeleke zakończyła się nie tylko zwycięstwem Kaczmarek, ale i historycznym złamaniem bariery 49 sekund. Polka stała się 15. zawodniczką w historii oraz szóstą w Europie, która osiągnęła taki wynik. Jej rezultat poprawiono po raz ostatni w Europie 28 lat temu, gdy Marie-José Pérec uzyskała 48.25 podczas igrzysk w Atlancie. Kaczmarek jeszcze raz poprawiła swój rekord w lipcu podczas Diamentowej Ligi w Londynie, osiągając 48.90.
Jak zauważa Janusz Rozum, wyniki Natalii Kaczmarek wzbudziły ogromne emocje wśród kibiców, zapowiadając medal na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Niemniej inne osiągnięcia, takie jak wynik Huberta Trościanki, który jako pierwszy polski junior w dziesięcioboju przekroczył barierę 8000 punktów, również zasługują na uwagę.
Pełną listę zatwierdzonych rekordów można znaleźć tutaj .
źródło: Polski Związek Lekkiej Atletyki